Останнім часом платежі за електроенергію, газ, воду відверто лякають населення. Люди з острахом чекають y кінці місяця квитанцій і часто не знають, а скільки ж прийдеться платити? Зараз мешканці бідкаються, як пережити зиму і не замерзнути. Бо ж тарифи за комунальні послуги зростають і зростають. А ось фахівці кажуть, що вихід за природними ресурсами, якими Україна обдарована – це сонце, вітер, вода. Та головне – вміти ними скористатись! Суспільство шукає варіантів, як використати те, що під руками, тобто отримувати електроенергію з альтернативних джерел енергії. А це знову-таки побудова гідроелектростанцій, вітрових та сонячних електростанцій.
Минулого тижня у Старому Самборі, що на Львівщині, відкрили другу чергу найпотужнішої в Українських Карпатах вітроелектростанції “Старий Самбір-1”. Завдяки реалізації цього проекту Львівщина має можливість налагодити виробництво екологічно чистого виду енергії, який сприятиме створенню альтернативи російським джерелам енергії, зазначив голова Львівської ОДА Олег Синютка.
“Відкриття другої черги вітроелектростанції – це суттєвий крок на шляху до енергетичної незалежності нашої держави. Важливим фактором є те, що завдяки таким проектам, із реалізацією яких допомагає ЄС, можемо покращити добробут мешканців регіону, зокрема збільшити кількість робочих місць. Важливо, що саме на Львівщині ми перші у післявоєнній Україні будемо мати екологічно чисту енергетику. Тим самим внесемо свою частинку в енергетичну незалежність України”, – зауважив Олег Синютка.
З його слів, співпраця з інвесторами дає змогу кожного тижня відкривати нове виробництво. Зокрема, мова про будівництво нового тепличного комплексу з вирощування салатів у Буську, який будують за кошти інвесторів із Нідерландів, запуск нової лінії фруктосховища у Бродівському районі та відкриття молокозаводу у Турківському районі.
Сонце, вітер, вода – альтернативні джерела енергії
Ще у лютому 2015-го відкрили першу чергу вітроелектростанції “Старий Самбір-1” (дві вітроустановки). У складі другої черги змонтували ще дві вітротурбіни. Висота однієї вітроустановки – 119 м, довжина – 56 м. Гарантійний термін роботи – 20 років. Загальна вартість проекту – 20,5 млн євро. Про те, чому важливі такі відкриття для України і зокрема, Львівщини, каже “Пошті” Тарас Федак, президент інституту транскордонної співпраці та євроінтеграції.
“Такі станції, як у Старому Самборі, в перспективі мають замінити ті потужності виробництва електроенергії, які сьогодні отримуємо від атомних, теплових станцій. Бо ж ті станції уже пройшли певний термін експлуатації, їх потрібно оновлювати, а найкраще будувати станції по новітніх технологіях – це станції, які працюють на вітрі, вони не створюють екологічних проблем, тому це сьогодення і перспектива завтрашнього дня. Науковці прораховують, що майбутнє енергетики в світі пов’язане саме із сонцем та вітром”, – каже Тарас Федак.
Вітряки також планують відкривати і у Сколе, Сокалі, в Новому Роздолі
З його слів, суспільство ще не зможе повністю відмовитись від атомних станцій, але “ми йдемо до того, щоб перейти на відновлювальні джерела енергії. Сонячні і вітрові станції будуть визначальні у питанні забезпечення енергії”. На запитання “Пошти”, чому ж так помалу в області відкривають альтернативні джерела енергії, каже, що цьому є кілька причин.
“По-перше, тут важлива інвестиційна складова. Зараз ми перебуваємо у стані війни, і тому інвестор ще не надто поспішає в Україну. Та прийде час, коли інвестори стоятимуть у черзі, щоб будувати сонячні станції чи вітрові. По-друге, є консервативні погляди у суспільстві до нових джерел електроенергії. Всі нові проекти проходять досить непростий шлях. У Європі ще з десяток років тому серйозно задумались над питанням енергетичної незалежності, коли у них була велика залежність від газу. З часом і у нас буде ще більший попит на природні ресурси”, – зазначає Тарас Федак.
Алгоритм роботи
Щоб розуміти, що Старосамбірський район споживає орієнтовно 9 мВт електроенергії в годину, а відкрита вітроелектростанція має продуктивну потужність 13,2 мВт, тобто гірський вітер в стані забезпечити електрикою весь Старосамбірський район і навіть позичити екоенергії Самбірському району. Річне виробництво електричної енергії близько 36 млн кВт годин. “Технологія роботи вітряків доволі складна, – каже “Пошті” Ярослав Шпак, головний інженер приватного підприємства. – Вітряки починають працювати від сили вітру – це три метри за секунду. Під дією вітру крутиться ротор, вал, всередині вітряка є редуктор і крутять електричний генератор, який виробляє електроенергію. Пізніше ця електроенергія проходить через так званий перетворювач і через трансформатор, тоді ж електрика йде через кабелі і поступає у підстанції. Такі підстанції є при в’їзді у Старий Самбір і при залізниці. Після чого електроенергію розподіляють по інших лініях. Напряму до населення електроенергія не потрапляє, бо спочатку йде до загальної мережі”.
З його слів, у перспективі Львівщина має можливість забезпечити себе екоенергією. “Є реальні факти, коли, наприклад, Данія виробляє електроенергії на вітростанціях 40% від того, що споживає. У нас ця цифра менше 1%. Сьогодні вітроенергетика є лідером відновлювальної енергетики – 400 тис. мВт у світі вже побудовано вітростанцій, це більше ніж атомних станцій”, – зазначає Ярослав Шпак.
фото: прес-служба ЛОДА Цього року – ще шість вітряків
Максим Козицький, директор ТОВ “Вітроелектростанція “Старий Самбір-1”, каже, що такого масштабу вітроелектростанція у західному регіоні справді чи не єдина.
“Станція такої потужності перша. До цього маленькі вітряки ще років 15 тому у Східниці були запущені в дію, але там уже обладнання застаріле і не працює. Зауважу, що у Львівській та Івано-Франківській областях є доволі високий так званий вітровий потенціал, а також у Східній Україні – Причорномор’я, Приазов’я, Запорізька, Миколаївська області. Зараз ми перші, але не думаю, що останні, тому що такі проекти і справді цікаві. Знаю компанії, які уже ведуть розробки таких проектів”, – зауважує Максим Козицький.
Зі слів співрозмовника, уже цього року у Старому Самборі розпочнуть будівництво ще шести вітряків.
“Після цього проекту ми беремося за інший. Думаю, цього року ми підпишемо усі необхідні дозволи і почнемо наступний проект загальною потужністю 20,5 мВт у Старосамбірському районі. Поряд цієї вітростанції ми заклали вимірювальну вежу, де ведемо виміри вітру уже другий рік. Якщо все буде добре, з листопада ми приступимо до роботи. Ці вітряки будуть потужністю 90 млн кВт годин в рік, щоб розуміти, це у 2,5 рази більше ніж потреби району”, – зазначає Максим Козицький.
Та і це ще не все. Такі ж вітряки планують і у Сколе, Сокалі, та в Новому Роздолі. “Окрім Старого Самбора маємо проекти таких же вітряків у Сколівському районі, Сокальському тощо. Проекти є, потрібні інвестори”,– каже Ярослав Шпак.
Хоча населення не отримує напряму електроенергію та від роботи вітряків, район має неабиякі плюси. Оксана Петрівська, яка живе і працює в Старому Самборі, каже “Пошті”, що в першу чергу це додаткові кошти у місцевий бюджет.
“Робота вітрогенераторів – це привернення уваги до нашої місцевості. У місцевий бюджет є надходження за оренду землі. Також наші громади є учасниками соціальних проектів. Це означає, що маємо потенціал розвитку. Є підтримка культурно-мистецьких акцій на території району. А взагалі, у нас давно вже перестали вимикати світло. Це і приклад, як може великий бізнес допомагати маленьким громадам. Були проблеми з дорогами, які частково вирішили, а також і з водопостачанням, та це уже вирішують”, – каже Оксана Петрівська, куратор соціальних проектів ГО “Старосамбірщина 3000”. Зазначимо, що ВЕС “Старий Самбір-1” (потужністю 13,2 мВт) реалізується спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) та фондом чистих технологій Світового Банку (СБ).
Львів – Старосамбірщина – Львів