Із перших днів війни вони захищали нас, стоячи пліч-о-пліч зі смертю, засинали і прокидалися під постріли, аби ми бачили світле небо над головою та жили спокійно. На сході в холодних окопах вони хоробро давали відсіч ворогові, потерпали від куль, а дехто, на превеликий жаль, віддав своє життя, адже Україна – понад усе. Хтось повернувся додому скалічений фізично, хтось – морально, зокрема ті, що пережили жахіття полону. Під постійним вогнем і з думкою про цілісність Батьківщини вони вдосталь побачили, натерпілись і, звісно, заслужили подяки за свою мужність та героїзм! Вони – молоді хлопці та чоловіки, яких об’єднує спільний статус – учасник бойових дій.
Зі слів депутата Львівської міськради Маркіяна Лопачака, сьогодні у Львові є 4800 учасників бойових дій “плюс” нова хвиля мобілізації – 600 чоловік. Разом це 5400 учасників бойових дій (УБД). Для багатьох війна у Донбасі коштувала надто дорого. Після демобілізації, повертаючись додому, бійці хочуть відчувати не лише вдячність від рідних, друзів і знайомих, а й від держави, яку вони так незворушно обороняли. Держава тим часом тільки обіцяє… Зокрема обіцяє дати земельну ділянку чи то квартиру, бо ж землі всім не вистачить…
фото: прес-служба ЛМР У вівторок, 4 жовтня, на сесії депутати Львівської міськради прийняли рішення про надання учасникам АТО по 100 тис. грн, бо, кажуть, в межах міста майже не залишилось вільної землі. Втім, військовослужбовці матимуть вибір: чи брати їм гроші, чи ж надалі чекати обіцяної ділянки. На монетизації земельних ділянок наполягали самі військові – три тижні тому вони розгорнули наметове містечко біля стін Ратуші і оголосили безстроковий протест. Відтак, коли депутати розглядали це питання на сесії, у залі засідань яблуку ніде було впасти. На голосуванні відповідне рішення підтримало 53 депутати з 64.
“Це означає виплату 100 тисяч гривень кожному бійцю. Ми гарантуємо ці кошти в місцевому бюджеті, але сподіваємось, що держава прийме свою програму на національному рівні та долучиться фінансово, – заявив міський голова Львова перед голосуванням депутатів міськради. – Однак ми робимо застереження. На таку компенсацію зможуть претендувати лише реальні учасники АТО, а не “кількаденні візитери”. Це кропітка робота з перевірки списків. Їх остаточно затверджуватиме комісія, куди входитимуть, в тому числі, учасники АТО”.
Воякам підходить грошова допомога
Бійці кажуть, що 100 тис. грн – це середня ціна в Україні за п’ять соток землі, тож, з їх слів, “так всім буде вигідно”. Зараз на ділянки під житлове будівництво подали заявки 2200 учасників АТО зі Львова. Міська рада звернулась до Держгеокадастру, щоб до Львова приєднали 48 га між промзоною Рясне та мікрорайоном Білогорща. Там обіцяють роздати близько семиста ділянок військовим.
“Якщо військовий скористається своїм правом взяти сто тисяч гривень, його ніхто не може позбавити конституційного права на земельну ділянку поза межами міста – як під індивідуальне будівництво, так і під дачу чи садівництво. Але в межах Львова він уже не зможе отримати ділянку.
Тут важливо розуміти, що міськрада надає вибір: сто тисяч гривень чи земельна ділянка у Львові, і на військових ніхто не чинить тиск – брати ці гроші чи відмовлятися від них. Якщо військовий відмовляється від грошової виплати, то автоматично продовжує стояти на черзі за земельною ділянкою у Львові”, – зазначив у розмові з “Поштою” Сергій Дячишин, голова української спілки учасників АТО, співорганізатор акції пікету біля стін Ратуші.
Якщо військовий скористається своїм правом взяти сто тисяч гривень, його ніхто не може позбавити конституційного права на земельну ділянку поза межами міста
З його слів, для порівняння: свій вибір на користь грошей зробили близько 70% столичних учасників АТО.
“Статус УБД насправді не так просто отримати і, можливо, з’являться люди, які будуть готові на маніпуляції задля отримання фінансової допомоги. Ми також контролюватимемо цей процес, бо насправді не в наших інтересах обділяти когось із бійців на користь аферистів”, – наголосив учасник АТО “Пошті”.
100 тисяч гривень для сотні вояків
Впродовж наступних чотирьох років міським бюджетом буде передбачено 400 млн грн на виплату матеріальної допомоги учасникам АТО, повідомила у розмові з “Поштою” Гелена Пайонкевич, начальник юридичного управління Львівської міськради.
Вона також додала, що загальна сума, яку планують виділити учасникам АТО, цього року, складає 10 млн грн.
“Щодо грошової компенсації, то їх цього року отримає лише 100 вояків. Це дуже складна процедура, ми розуміємо, що буде чимало дискусій стосовно затверджень цієї програми, але будемо намагатися залучити до обговорення якнайбільше учасників АТО, їх представників. Робитимемо це для того, щоб все було відкрито і чесно”, – зазначила Гелена Пайонкевич.
Також під час останнього пленарного засідання Львівська міськрада ухвалила рішення звернутися до голови Львівської ОДА Олега Синютки та Держгеокадастру з клопотанням про надання 48,1 га за межами Львова між мікрорайонами Рясне та Білогорща під індивідуальні ділянки для бійців АТО та ще 10 га для будівництва там нової дороги.
фото: AFP“Міський голова і депутатський корпус звернулись до головного управління Держгеокадастру і до голови ЛОДА у сприянні до виділення земельних ділянок для садівництва. Власне, головною перевагою нової програми буде те, що проблеми будуть вирішуватися вже зараз, у значно швидшому темпі, ніж вони вирішувалися раніше. Також ми будемо оформляти звернення в ЛОДА для того, щоб вони посприяли виділенню земельних ділянок за межами міста”, – розповіла “Пошті” Гелена Пайонкевич.
З її слів, 4 жовтня, проголосувавши за ухвалу, депутати передбачили внести всі необхідні зміни до програми, яку винесуть на наступне пленарне засідання.
“Поки що її назва – “Програма захисту і забезпечення житлом учасників АТО”, а після викладення її в новій редакції буде називатися “Програма захисту прав учасників АТО”. Найперше ми будемо розглядати та встановлювати критерії отримання грошових коштів і забезпечення житлом – друге насамперед стосується сімей загиблих, поранених, дітей-сиріт”, – розповіла Гелена Пайонкевич.
Не годувати обіцянками, а надати реальну допомогу радить владі Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіа-центру Міноборони України, учасник АТО. Він зазначив “Пошті”, що, на його думку, не вдасться всім демобілізованим АТО надати допомогу вчасно. Тому дуже важливо, щоб держава посприяла хоч якійсь допомозі для бійців.
“Останнім часом виходить, що питання пільг і допомоги для учасників АТО наче своєрідна бомба вповільненої дії, яка використовується і продовжуватиме використовуватися в політичних іграх, під час проведення різноманітних акцій тих чи інших політичних сил. Не виключено, що й бійці можуть повірити не зовсім чесним людям, які захочуть їх використати. Зараз, на жаль, держава не готова забезпечити всіх учасників АТО пільгами і надати їм фінансову допомогу у повному обсязі, хоч і нібито гарантує це, – розповідає він. – Разом із тим, це не означає, що вирішенням цих питань ніхто не повинен займатися. Навпаки, при правильному підході до цієї ситуації дуже важливо почути не одну сторону. А також важливо, щоб допомога бійцям була по мірі можливостей, а не щоб учасників АТО банально годували обіцянками”, – розповів Олександр Поронюк.
Бійці кажуть, що 100 тис. грн – це середня ціна в Україні за п’ять соток землі, тож, з їх слів, “так всім буде вигідно”
Рішення допомогти учасникам АТО, які щодня ризикували своїм життям – давно бажане і потрібне для нашого міста. Однак насамперед потрібен порядок для того, щоб обіцяна мета підтримати учасників АТО не перетворилася у черговий набір пустих слів, ніяк не прикріплених діями. Саме тому прийняття змін до програми – дуже відповідальний процес, зазначила Гелена Пайонкевич.
“Поки що ще не встановлені до кінця критерії – рада прийняла “установче” рішення, надала відповідні доручення, яким чином ми будемо це реалізовувати. Виглядатиме це приблизно так: департамент фінансової політики прийме бюджет, ми спільно з департаментом гуманітарної політики і міжфракційною групою з питань АТО будемо разом готувати зміни до програми, які будуть прийняті на наступному засіданні”, – розповіла чиновниця.
Допомога учасникам АТО, а не “туристам”
На сесії цього тижня міський голова Львова Андрій Садовий також зазначив, що право на допомогу матимуть лише ті люди, які дійсно були учасниками АТО.
“Ми робимо застереження. На таку компенсацію зможуть претендувати лише реальні учасники АТО, а не “кількаденні візитери”. Це кропітка робота з перевірки списків. Їх остаточно затверджуватиме комісія, куди входитимуть, в тому числі, учасники АТО”, – повідомив міський голова на засіданні сесії.
А от самі вояки певні: для того, аби все було чесно і прозоро, потрібно залучати і їх до всіх обговорень. Мовляв, їм не дозволить совість обділити побратимів земельною ділянкою чи стома тисячами гривень.
“Важливо, щоб у прийнятті рішень щодо виділення земельних ділянок чи коштів брали участь і самі учасники АТО, щоб вони були членами відповідних комісій. Наприклад, під час навчань мені пощастило потоваришувати з людиною, яка була освіченим юристом із досвідом, зокрема він займався земельними питаннями. Маючи вже досвід у своїй сфері, він вирішив присвятити свій час і для порятунку власної країни. Думаю, що люди з досвідом як бійця, так і, до прикладу, юриста, повинні безперечно бути членами таких комісій. Бійці навряд чи дозволили б собі якісь фальсифікації під час прийняття рішень”, – наголосив учасник четвертої хвилі мобілізації Андрій.
фото: прес-служба ЛМР Статус УБД: чи користаються аферисти
Про процес отримання статусу учасника бойових дій “Пошті” детально розповів Олександр Поронюк.
“Зараз процес отримання статусу УБД значно спростився. Пригадайте, як боляче й агресивно реагували на “атошників” певні чиновники, структури, як важко давалося рішення для тої чи іншої людини, щоб кожен із них міг отримати посвідчення. Зараз же, до прикладу, командир частини або кадровик вносить інформацію про того чи іншого бійця на початку його військової служби. Таким чином, до кінця терміну служби боєць вже отримує статус УБД і посвідчення, його сім’я вже має право на отримання пільг. Статус учасника бойових дій вояка може отримати, перебуваючи в зоні АТО не менше 30-ти календарних днів. Знаю, що піднімалося питання про те, щоб цей термін збільшили до 90 днів, однак поки що для отримання статусу УБД, потрібен один місяць”, – зазначив Олександр Поронюк.
На його думку, такий процес отримання документу зменшує чи й зовсім унеможливлює для аферистів можливість отримання пільг, компенсацій тощо.
“Враховуючи довготривалий процес військового конфлікту на сході України, вже відбулося декілька змін до законодавства. Якщо раніше, в мирний час, для того, щоб стати учасником бойових дій, потрібно було просто перебувати на території іншої країни, де відбувався військовий конфлікт. Тоді цим користувалися представники різних громадських організацій, артисти, які прибували з так званими добровольчими місіями Зараз ми можемо перегорнути цю ганебну сторінку історії, коли люди дозволяли собі отримувати пільги через чуже горе”, – розповів Олександр Поронюк.
Одноразова допомога учасникам АТО та безоплатне житло
Цього тижня на сесії Львівської міськради проголосували за внесення змін до ухвали “Про затвердження Комплексної програми підтримки учасників антитерористичної операції та членів їх сімей – мешканців м. Львова”. Внесені зміни передбачають доповнення програми трьома новими заходами.
“Проектом ухвали ми забезпечуємо розширення комплексної програми на добровольців учасників АТО – мешканців міста Львова, а також доповнюємо нашу комплексну програму трьома пунктами. Це проживання для певної категорії учасників АТО на території міста Львова, реабілітація учасників АТО, які стали інвалідами, мова йде про інвалідів-спинальників а також інвалідів, які втратили кінцівки та інші частини тіла. І третє – надання одноразової матеріальної допомоги дітям загиблих учасників АТО до дня Святого Миколая”, – зазначила Оксана Рубай, в.о. голови Львівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, в.о. керівника міського Центру надання послуг учасникам бойових дій, інформує прес-служба Львівської міськради.
Як зазначено у пояснювальній записці до проекту ухвали, програму доповнюють новими заходами щодо:
– забезпечення тимчасовим безоплатним проживанням учасників АТО та членів їх сімей, які приїхали до м. Львова з метою: проходження медичного обстеження за скеруванням медичного закладу; забезпечення догляду за постраждалим під час лікування/реабілітації; відвідування могили загиблого на Личаківському кладовищі; участі в урочистостях та інших заходах міста; одноденного гостьового візиту (постраждалим учасникам та членам сімей загиблих).
– надання одноразової матеріальної допомоги на реабілітацію постраждалих учасників бойових дій: інвалідам-спинальникам (І група інвалідності) – у розмірі 50 тис. грн; інвалідам, які втратили кінцівку, інші частини тіла (ІІ група інвалідності) – у розмірі 10 тис. грн.
– надання одноразової матеріальної допомоги дітям (до досягнення ними 23 років) загиблих та зниклих безвісти учасників АТО до Дня Святого Миколая у розмірі 10 тис. грн.
Львівщина: квартири для сімей загиблих в АТО
Членів родин загиблих військовослужбовців та учасників АТО, яким встановлено інвалідність, у 2016 році забезпечують за двома бюджетними програмами. Зі слів заступника директора департаменту соціального захисту населення Львівської облдержадміністрації Віктора Степанюка, станом на початок жовтня в органах місцевого самоврядування перебувають на обліку та потребують поліпшення житлових умов 68 осіб, серед яких 48 членів сімей загиблих, 20 учасників антитерористичної операції, яким було встановлено І-ІІ групу інвалідності. Розпорядником коштів однієї з програм є Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників АТО. “Для двох військовослужбовців у Пустомитівському та Старосамбірському районах вже придбали квартири. По черговиках, які перебувають на обліку у Львівській міській раді, на цей час оголосили конкурс з визначення пропозицій на закупівлю квартир”, – повідомив Віктор Степанюк, інформує прес-служба Львівської облдержадміністрації. Посадовець також зазначив, що у вересні область отримала кошти у сумі 3,9 млн грн на закупівлю житла ще для п’ятьох військовослужбовців.