Розгорнутий “Букварик”, невмілі аплікації з осінніх листочків, білосніжні бантики однокласниць і такі ж комірці сорочок у однокласників, на дошці акуратним почерком виведено “Класна робота”, а за столом сидить ваша перша вчителька чи то “друга матуся”, як полюбляють її називати. У старшій школі ми мали класного керівника – знайомились із нею, чи то з ним, ще коли були зовсім маленькими, а прощались вже дорослими, впевненими молодими людьми. І лише пригадайте, скільки часом доводилось розуміти тій “керівничці” (чи “керівникові”), скільки доводилось “червоніти” за нас, але і пишатися також. Пригадали? Багато років минуло з того часу… А може, це було зовсім недавно?!
Усі без винятку ми мандрували Країною Знань зі своїми учителями.
Як важко було би застосовувати теорему Фалеса, доводити рівність трикутників, коли б не було вчителя математики! А пригадайте, як ви разом з учителькою української мови і літератури переживали за “Марусю” Квітки-Основ’яненка, як філософствували, читаючи “Одержиму” Лесі Українки, як дорослішали із Франковим “Украденим щастям”, а як реготали із усмішок Остапа Вишні? Пам’ятаєте, як тремтіла рука, коли писали контрольний диктант, але у вас із вчителькою був зв’язок без слів, тому що коли кома, тоді пауза на один умовний стук ногою, а коли тире чи двокрапка, тоді на три стуки.
А на зарубіжній літературі ви читали у ролях чи, може, ви зіграли Джульєтту в аматорській постановці? Згадайте, як указкою показували річки і притоки на велетенських картах, як шукали Мадагаскар, а вчителька лише нагадувала, що в географії немає поняття “тут” і “там”. А як починалася ваша англійська? Може, ваш вчитель також жартував, що ви в одному реченні умудрилися “зробили 38 помилок”, і клас заходився від сміху.
Пам’ятаєте, як цікаво було слухати про князів і козаків на уроці історії? А на фізиці та хімії чого ви тільки не вчили, формули не завжди запам’ятовувалися, і таблицю Менделєєва можна було призабути, але як то було добре, коли у дослідах сіль таки випадала в осад. Чи вам на біологію вчитель приносив скелет людини, чи ви уявляли собі розміри інфузорії туфельки? А пригадуєте свого фізрука, вчителя трудового навчання, пам’ятаєте, що ви співали на уроках музики, а перший малюнок на образотворчому мистецтві?
Це все наші педагоги! Строгі, вимогливі, прискіпливі, але водночас веселі, добрі й людяні. Здається, що вони знали відповіді на всі питання, і не лише на ті, що стосуються предмету, – на всі життєві. Вчителі для багатьох із нас свого часу були другими мамами, наставниками, а залишились добрими друзями. Вони виховували у нас гарні якості, вболівали за нас у шкільні роки та продовжують переживати за нас і сьогодні, вчили бути сильними, не зупинятись на досягнутому, гідно жити. Багатьох вони надихали на успішне навчання, на добро, на любов, на вибір професії зрештою. Зокрема і авторів цієї статті до писанини свого часу надихнули власне вчителі української мови та літератури: Кулинич Марія Григорівна, Сіра Любов Іванівна та Лужецька Оксана Андріївна – ви, наші любі вчителі, були першими, хто розгледів у наших творах щось більше, хто повірив у нас. Не буде перебільшенням сказати, що те, ким ми є сьогодні, є заслугою наших учителів. Дякуємо вам за все!
У переддень свята “Пошта” запитала у відомих львів’ян про їх шкільні роки, улюблених вчителів, а також про те, з ким із них вони ще досі добре приятелюють та кому завдячують своїм успіхом.