Плани мерії відремонтувати все й одразу заблокують найважливіші шляхові артерії Львова
Сезон розритих вулиць стартував. Наразі з вул. Підвальної, але літо обіцяє ще ті корки і гармидер на дорогах. Адже, згідно з попередніми планами, у червні мають одночасно ремонтувати понад 20 вулиць. А в липні-серпні на ремонт перекриють три найбільші шляхи, що ведуть до центральної частини міста: Стрийську, Кульпарківську і Городоцьку. Не оминуть увагою і сам центр: окрім Підвальної (на фото), ремонтуватимуть вулиці Лисенка, Лесі Українки і далі реконструюватимуть площу Ярослава Осмомисла, враховуючи перехрестя вулиць Замарстинівської та Гонти. Загалом міськвиконком затвердив графік капітального ремонту і реконструкції 27-ми вулиць, а також будівництво чотирьох шляхопроводів.
Фахівці переконують, що за умови недогляду з боку міської влади і затягування підрядниками строків ремонтів місто знову застигне в корках. За словами Віталія Мазура, доцента кафедри систем автоматизованого проектування, завідувача науково-дослідної лабораторії ГНДЛ-80
НУ "Львівська політехніка", навіть за таких великих обсягів робіт цілком реально зробити їх максимально комфортними для мешканців, правильно розкинувши їх виконання в часі.
Водночас, у запропонованому департаментом ЖКГ графіку ремонтів доріг Віталій Мазур побачив кілька критичних збігів. Зокрема, заплановану на червень - грудень реконструкцію вулиці Городоцької (від вул. Чернівецької до вул. Шевченка) можна розпочинати лише у випадку, якщо відновлять рух через зараз не справний Левандівський міст, а також відремонтують вулицю Ярослава Мудрого. А вулиці Стрийську, Кульпарківську і Княгині Ольги взагалі не можна ремонтувати одночасно, як це планують міські керманичі. Одна з них має бути обов'язково відкритою для руху транспорту, інакше заблокується не тільки під'їзд до центральної частини, але й взагалі сполучення між південною і північною частинами міста. Щодо ремонту вулиці Наукової, то її необхідно ремонтувати частинами: спочатку одну смугу, а потім іншу. Критичною точкою є також ремонт перехрестя вулиць Личаківська - Пасічна - Тракт Глинянський, запланований на травень - липень, оскільки єдиним шляхом об'їзду цього вузла є Кривчицька дорога. Щодо центральної частини міста, то, на думку фахівця, необхідно дуже обережно і виважено проводити ремонт вулиць Лисенка, Лесі Українки, перехрестя вулиць Гонти - Замарстинівської та вулиці Підвальної. Якщо їх перекрити разом, то мале кільце Львова буде недіючим, а проспекти Свободи і Чорновола стануть завантаженими.
- Місту потрібно дуже чітко врегулювати роботу підрядників. Оскільки будь-яка вимушена зміна графіка означатиме фактично блокування руху в місті. Тут необхідний надзвичайно чіткий контроль з боку влади, сумлінність підрядників і, звичайно, достатнє і вчасне фінансування. Минулого року ми мали можливість перевірити, що трапляється, коли цих умов не дотримувати, - додав Віталій Мазур.
Натомість Юрій Голець, директор департаменту житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури, зауважує, що перелік доріг - попередній і ще змінюватиметься. Наразі йде виготовлення проектно-кошторисної документації, далі її розглядатимуть профільні депутатські комісії, згодом проведуть тендери, визначать переможця і нарешті візьмуться до роботи. За оптимістичними прогнозами, всі ці процедури триватимуть протягом квітня - травня, а вже у червні львів'яни повноцінно відчують ремонт.
Наразі кошториси уточнюються, але вже зараз відомо, що на ремонти "підуть" 70 млн грн з податку з власників транспортних засобів. Решта - з коштів Європейського банку реконструкції і розвитку, які місто планує позичити.
Щоб убезпечити себе від недобросовісних підрядників, тендери проводитимуть у два етапи. На першому фірми подаватимуть повністю інформацію про свою фірму (кваліфікацію працівників, їх кількість, основні засоби, оборотні кошти та інше). Пізніше учасників перевірятимуть. Допустять до другого етапу (надання тендерних пропозицій) лише найбільш добросовісні фірми. Основне нововведення - перед початком робіт підрядник повинен перерахувати забезпечення виконання договору - у розмірі 5% від суми договору на рахунок замовника. Якщо роботи вчасно не розпочаті чи не завершені з вини підрядника, замовник має право розірвати договір, а гроші перераховують до міського бюджету.
Своєю чергою Микола Шкурган, начальник управління транспорту і зв'язку ЛМР, стверджує: від ремонту нікуди не дінешся і це просто потрібно пережити.
- Для того, щоб відремонтувати дороги і при цьому зберегти комфорт для людей, потрібно на рік зупинити життя і закрити місто, а за цей час відремонтувати всі дороги. Але на це ніхто не погодиться. Тому ми запропонували графік виконання робіт, у якому прописали етапи їх ремонту. Якщо говорити про Кульпарківську і Княгині Ольги - ми розписали послідовно, яку частину і коли потрібно робити. Досвід минулого року ми врахували і робитимемо все, щоб уникнути повторення минулорічної ситуації, - запевнив Микола Шкурган.
Схожої думки дотримується й Ігор Прокос, начальник відділу організації дорожнього руху управління ДАІ у Львівській області. Ба більше, він наголошує на обов'язковості ремонту дорожнього полотна у Львові, хоча і додає, що корків не оминути.
- Львівська міська рада зобов'язана проводити ремонт власної шляхової мережі, оскільки маємо деякі вулиці, які вже давно вичерпали свій ресурс. Якщо їх зараз не відновити, то скоро Львовом можна буде пересуватись лише на гелікоптері! На кожну дорогу має бути виготовлена проектна документація, яку органи ДАІ погоджуватимуть, а також розраховуватимуть шляхи об'їзду. Однак вулиці в центрі міста не спроможні прийняти велику кількість транспорту. І до цього треба бути готовим, - зазначив Ігор Прокос.
І додав, що ДАІ контролюватиме, щоб на під'їздах до закритих вулиць стояли знаки про об'їзд. Карти об'їздів планують друкувати у пресі.
За песимістичними прогнозами, 2009 рік може стати ще гіршим за попередній. Нагадаємо, 2008-й можна сміливо назвати роком перманентного ремонту доріг, а також скандалів навколо них. У місті взялися доводити до ладу кілька десятків важливих для руху магістралей. І влітку центр Львова перетворився на суцільний корок. На щастя львів'ян, влада не встигла провести всіх тендерів, тож частину робіт перенесли на наступний рік. Решту ж доріг розрили, але ремонтувати не поспішали. Найбільш проблемними були площі Торгова - Осмомисла, вулиці Шпитальна, Ярослава Мудрого, Ужгородська та Скорини. Підрядники не змогли дати собі раду з загадковими львівськими вулицями і були покарані - міська влада розірвала з ними договори, внесла їх у "чорний список", а також виставила претензії в суді. Водночас, не всі проблеми виникли з вини підрядників: вулицю Наукову дозволили ремонтувати за тиждень до першого снігу, на вулиці Стуса не розрахували обсяги робіт з інженерними мережами, на другу чергу вулиці Мечнікова не дали коштів. Яким запам'ятається львів'янам цей рік, побачимо вже незабаром.