Махнувши рукою зупинити таксі чи викликавши його через фірму-перевізника ми й не здогадуємося, хто за кермом… Місцевий таксист чи приїжджий із сусідніх областей, вчитель або студент, сантехнік чи водій зі стажем – хтозна? Та коли немає часу на балачки, сідаєш і їдеш, бо справи чекають. Хтось із водіїв працює на фірму, а хтось – сам на себе. Одні легально, інші ж у “тіні”. Та рідко коли задумуємось, хто вони за освітою і чому вирішили обрати той чи інший спосіб таксування.
Наразі ринок послуг таксі вимагає впорядкування. Влаштуватись таксистом не так вже й важко, все залежить від фірми, що пропонує роботу таксиста: можна телефоном, а можна лише пройти етап співбесіди – і ви таксист.
Чому ж стільки людей прагнуть стати водіями таксі? Причин, мабуть, багато – серед них і брак коштів, адже справді через економічну нестабільність у країні чимало людей йдуть таксувати, бо зарплатні не вистачає. Кожен, хто має посвідчення водія, може почати таксувати. Є свій автомобіль – добре, немає – теж не біда, забезпечать. Тож хто ці люди, і чи безпечно з ними пересуватись містом у будь-яку годину доби, спробуємо дізнатись…
Ідеальний таксист – на вагу золота
На сайті однієї із приватних фірм, що пропонує роботу для водіїв таксі, зазначені критерії, якими мав би володіти ідеальний водій-таксист: таким кандидатом є людина, яка знає специфіку цієї діяльності не з пліток, а має досвід приватного перевезення. Водій повинен добре орієнтуватися в місті, щоб, вибираючи оптимальний маршрут руху, економити час клієнта.
Професія таксиста вимагає не лише високого класу водіння, але й деяких навичок спілкування з людьми. Таксист повинен бути абсолютно коректним і тактовним у спілкуванні з клієнтами, йдеться на сайті фірми, яка шукає водіїв-таксистів.
Професійний таксист – це людина, яка має бути хорошим психологом, тому що таксистові доводиться спілкуватись із різними пасажирами і не завжди адекватними, а потрібно вміти уникати конфліктних ситуацій
Та реальність, на жаль, інша. Голова Асоціації вільних профспілок автотранспортників України Андрій Корчинський розповідає “Пошті”, що насправді таких ідеальних таксистів менше 10% від загальної кількості і називає свої критерії професіонала-таксиста.
“Професійний таксист – це людина, яка має бути хорошим психологом, тому що таксистові доводиться спілкуватись із різними пасажирами і не завжди адекватними, а потрібно вміти уникати конфліктних ситуацій. По-друге – це людина, яка повинна мати стаж водіння авто, тому що він везе пасажирів і відповідає не лише за себе, а й за них. По-третє – це інтелігентність, ввічливість. Інколи потрібно відчинити дверцята пасажирові, подати багаж тощо. По-четверте – це обов’язкове знання міста. Багато хто користується при виїзді інтернет-пошуком, але це не показник, інколи потрібно знати, як доїхати до певної вулиці швидко. Однозначно, водій повинен слідкувати за виглядом свого авто, щоб було “на ходу”, а також за собою. Як на мене, таких людей не більше 10%. Так, це мізер, і їм важко працювати у сьогоднішніх умовах через людей, які приходять і йдуть з цієї роботи, а це створює певний дисбаланс”, – каже Андрій Корчинський.
Співрозмовник пояснює “Пошті”, чому так багато охочих працювати таксистом.
“Поспішають від незнання. Часто один послухає іншого і підсвідомо вже теж шукає легкого заробітку. У нас, на жаль, вчаться на своїх помилках, а не на чужих”, – зауважує Андрій Корчинський.
Насправді таких ідеальних таксистів менше 10% від загальної кількості
Про критерії, які є у фірмах, через які можна влаштуватись таксистом, розповідає “Пошті” Юрій Вахняк, комерційний директор однієї із приватних служб таксі.
“Важливо, щоб був стаж водіння, знання міста, стараємось на роботу іноземців не брати, та тепер їх чимало. А якщо беремо, то маємо вимогу – знання української мови. І знову-таки – справний автомобіль і бажання працювати. Та такі критерії далеко не у всіх. Є випадки, коли приймають на роботу таксиста телефоном, тобто вони висилають через sms фото автомобіля і майже влаштовані на роботу. Ніхто не перевіряє, чи є у тебе досвід водіння авто, чи немає… Скажу ще, що водії таксі – розпещені. Є велика конкуренція і кожен охочий без будь-яких критеріїв, обмежень чи додаткових навантажень може отримати роботу таксиста. Поважна фірма має ставити умови, принаймні водій має виходити на роботу охайним на вигляд, не обраховувати клієнтів, не нехтувати замовленнями”, – наголошує Юрій Вахняк.
Таксист і студент, і його викладач
Як пояснює “Пошті” Юрій Вахняк, контингент таксистів, що працюють у Львові, дуже різний – від простого робітника і до викладача.
“Влаштовуватись таксистом приходять люди різні – це можуть бути студенти, а можуть бути і їхні викладачі. Часто буває так, що ті, що хочуть влаштуватись таксистом, мають уже основну роботу. Є ті, що мають вищу освіту, а є й ті, що мають лише середню спеціальну освіту. Переважно, зараз приходять таксувати люди старшого віку, які мають сім’ї, бо сьогоднішня економічна ситуація, м’яко кажучи, не з кращих, тож таксування для них як варіант додаткового заробітку. Особливо тут не доробишся, але на хліб з маслом матимеш. Хоча, є випадки, коли приходять і кажуть, що їм сумно жити, а робота таксистом “у сам раз”, бо це ж постійне спілкування з іншими людьми. Інколи можуть запропонувати повозити клієнтів на “крутій” машині безкоштовно – так, і таке буває”, – розповідає Юрій Вахняк.
З його слів, переваги цієї роботи у тому, що тут “завжди є “живі” гроші і не потрібно чекати кінця місяця, щоб роботодавець видав зарплату”.
Щоб їхати безпечно – обирайте легальні таксі!
Часто говорять, що таксистів потрібно убезпечити від неадекватних пасажирів. Та й неадекватних пасажирів не так уже й багато – більшість таки готові платити вказану ціну таксистам і чемно їхати у потрібне місце.
А на що треба звертати увагу пасажирам, щоб не стати жертвою таксистів-нахаб? Фахівці радять обирати машини таксі на спеціальних стоянках та виконувати замовлення через фірму.
“Рекомендуємо дзвонити вам на фірми, які мають власний парк, механіка, лікаря і відповідні авто. Якщо ж таксі не обладнане лічильником, значить немає ліцензійної картки. Обираєте легального перевізника, тоді ви автоматично захищені. Є таке поняття, як страхування ОСЦПВ. Тож якщо ви, не дай Боже, потрапите у пригоду, ви як пасажир можете отримати відшкодування в розмірі 200 тис. гривень, але це якщо таксист працює офіційно, має ліцензію, страхівку”, – зазначає Андрій Корчинський.
Контингент таксистів, що працюють у Львові, дуже різний – від простого робітника і до викладача
До слова, як писала “Пошта”, наприкінці квітня цього року робоча група з врегулювання діяльності таксомоторних перевізників під керівництвом заступника міського голови Львова з питань розвитку Андрія Москаленка відновила свою діяльність.
“Ми відновили роботу цієї групи, аби в процесі зустрічей вирішувати усі нюанси роботи таксі у місті. Хочемо максимально їх зробити комфортними і для самих водіїв таксі, і для пасажирів – жителів та гостей Львова. Зокрема розглядатимемо питання із паркуванням таксі. Потрібно напрацювати таку схему, аби і робочі місця у цій сфері були”, – зазначив тоді “Пошті” Андрій Москаленко.
Та Андрій Корчинський каже, що “відтоді справи ніяк не просуваються і такі зустрічі – лише чиста формальність”.
“Ми відновили діяльність робочої групи при міськраді, така ж група працює при Верховній Раді України, та справи не рухаються взагалі, адже як місцева влада, так і київська, не зацікавлені у вирішенні питання з таксистами. Відбулось лише два засідання і на тому все”, – резюмує співрозмовник.