Війна багато змінює…Дивлячись щодня новини, вже, як би це сумно не звучало, ми звикли чути про вибухи, стрілянину, про полонених, мобілізованих і демобілізованих. Ключове тут “звикли”: кількість обстрілів, поранених і вбитих – вже, мусимо визнати, стали просто цифрами. Адже, пригадайте, що ще якихось два роки тому, у 2014-ому, ми все це сприймали зовсім по-іншому… Незмінне одне: тут, в тилу, ми молимось – молимось за хлопців, які щодня десь там, в окопах, мужньо захищають наш із вами мир, і просимо Бога, аби ворог не прийшов на мирні території і всі ці обстріли, гвинтівки, гранати залишились в екранах телевізорів, у моніторах комп’ютерів, але тільки не стали і львівською реальністю.
Та, на жаль, війна не вибирає, а ворог не обмежується тільки певною територію. Постійні повідомлення про начебто замінування вокзалів, банків, супермаркетів, готелів, ресторанів стали для Львова звичним явищем – на них ми вже й уваги не звертаємо. Проте бувають і випадки, до яких важко бути готовими. Морально зокрема.
Вчора, 8 серпня, стало відомо, що на Львівщині оперативники Служби безпеки попередили теракти на трьох залізничних коліях неподалік Львова. Силовики затримали п’ятьох членів терористичної групи, які планували одночасно підірвати залізничні колії у Львівській області – у трьох різних напрямках від обласного центру. Одного з терористів затримали під час закладання вибухівки на мосту біля міста Дубляни, що на Львівщині. Він намагався чинити опір, почав стріляти, внаслідок чого було поранено одного зі співробітників СБУ, повідомили 8 серпня у прес-центрі СБУ. У відповідь оперативники також почали стріляти, поранили і затримали зловмисника. Наразі життю офіцера СБУ нічого не загрожує.
У затриманих провели обшуки, співробітники спецслужби вилучили у них велику кількість вогнепальної зброї, вибухівки та комплектуючих для її виготовлення, зокрема: гранатомети РПГ-7 та РПГ-26, гранати РГО, Ф-1, РГД-5, 5 кг вибухівки марки IХ 25 та 600 г тротилу, три електродетонатори, три пістолети та велику кількість набоїв різного калібру. Наразі тривають обшуки та інші слідчі дії.
У Львові як на пороховій бочці
Торік, 25 червня, у Львові підірвали міліцейський автомобіль поблизу Франківського райвідділу міліції. Вибух стався у задній частині авто, через що 23-річний лейтенант міліції отримав осколкові поранення спини та був госпіталізований. Згодом правоохоронці виявили на цьому місці чеку від гранати.
А 14 липня 2015-го пролунали два вибухи біля входу у дільничні пункти міліції у Львові за адресами: вул. Юрія Липи, 45 та вул. Плугова, 8. Унаслідок вибуху гранати, замаскованою у пакетах з-під соку, отримали важкі поранення двоє дільничних інспекторів міліції – Надія Андрухів та Роман Личак.
А цьогоріч місто Лева “заміновують” чи не щодня – на щастя, більшість повідомлень про замінування не підтверджуються. Як писала “Пошта”, тільки за останній час кількість псевдозамінувань на Львівщині зросла більше, ніж удвічі. При цьому речник ГУ Нацполіції Світлана Добровольська зауважила, що зазвичай телефонні дзвінки про замінування надходять із території проведення антитерористичної операції.
“Цьогоріч і справді збільшилася кількість неправдивих повідомлень про замінування – від початку 2016-го їх надійшло 39 (не враховуючи трьох останніх). Торік, за аналогічний період, їх було лише 15. З усіх псевдоповідомлень – п’ять розкрито. Потрібно зауважити, що більшість таких викликів надходить із територій, де ведуться бойові дії, з метою дестабілізації ситуації на Львівщині. Були непоодинокі випадки, коли у телефонному режимі власникам закладів харчування, а в останньому випадку, власнику пивоварні, надходили погрози з метою отримання коштів”, – розповідала “Пошті”
Світлана Добровольська. Зокрема, минулого тижня, 4 серпня, близько десятої ранку на вул. Коломийській, 16 у багатоповерховому житловому будинку пролунав вибух, внаслідок якого отримав поранення 31-річний львів’янин. І це чоловік просто доторкнувся до, на перший погляд, сміттєвих пакетів.
Також тільки минулого тижня у Львові вже тричі “мінували” Господарський суд області на вулиці Личаківській, 128: двічі 2-го серпня та втретє – 4-го, але жодне повідомлення не підтвердилось. Великого розголосу набуло нещодавнє псевдозамінування Львівської пивоварні.
…аби зброя із АТО не почала стріляти
Тим часом, у соцмережах жителі Львова та області активно обговорюють про ті страшні наслідки, які могли трапитись, якби СБУ вчасно не спрацювала і не попередила замінування колії. Стало також відомо, що зловмисники таки родом із Львівщини і всі раніше служили в АТО. Про це, зокрема, “Пошті” розповів журналіст-криміналіст Микола Савельєв.
“В Україні йде війна. І неспокійно, звісно, не тільки у прифронтових районах, а й на Львівщині. Торік вибухали гранати – були покалічені міліціонери. На нашій території, як би це прикро не звучало, є багато зброї, яку привезли власне з АТО. Тому, на жаль, зараз сказати, що у місті безпечно, не можна. У хлопців, яких вчора викрило СБУ, теж була зброя – це найбільше турбує”, – зазначив у розмові з “Поштою” Микола Савельєв.
На його думку, проконтролювати привезення зброї із зони АТО у мирні міста і села можна лише частково.
СБУ вилучила у затриманих гранатомети РПГ-7 та РПГ-26, гранати РГО, Ф-1, РГД-5, 5 кг вибухівки марки IХ 25 та 600 г тротилу, три електродетонатори, три пістолети та велику кількість набоїв різного калібру
“Проводять обшуки тих хлопців, які повертаються зі сходу, собаки ходять по поїздах і винюхують вибухівку, якщо таку везуть. На вокзалах у камерах схову теж проводять обшуки. Але ж зараз можна все приховано привезти, тим паче, що, як на мене, машини “атошників” не дуже й перевіряють – лише на виїзді. По Україні поліція не так вже й зупиняє. Думаю, що за весь цей час можна було стільки зброї навезти сюди, що аж страшно подумати. Борони Боже, аби зброя з АТО не почала стріляти”, – наголосив Микола Савельєв. Галина Янко, голова Громадської Ради при СБУ у Львівській області, зазначила у коментарі “Пошті”, що СБУ всю операцію нещодавнього затримання добре готувала, важливо, що її “провели у правовому полі”. “Силовики добре розуміли, що якщо люди воювали в АТО, то за них буде кому постояти. І вони прекрасно розуміли, що юридична сторона питання мала бути простежена”, – наголосила вона.

На її думку, жителям Львівщини потрібно пишатися роботою працівників СБУ, які змогли попередити трагедію, адже хтозна, які могли б бути жертви, якби на місці вибухівки їхав потяг. Страшно й уявити…
“Скажу, що хлопці молодці. Вони проробили колосальну роботу, адже повинні були неабияк обережно працювати. Прикро, що тероризмом займаються тутешні люди. Адже, якщо вже наші за таке беруться, то про що вже можна далі говорити. Та не думаю, що варто панікувати через те, що щось схоже може трапитись у місці знову. Позаяк, спецслужби посилено працюють у цьому напрямку. Хоча, думаю, ніхто не застрахований, що серед натовпу у будній день комусь щось не прийде в голову і він не вчинить щось неадекватне. Таке передбачити важко, але критичні речі оперативникам вдається взяти на гарячому”, – вважає Галина Янко.
Тим часом, у Львівській залізниці стверджують, що усі вокзали та станції магістралі працюють у штатному режимі. Проте, закликають мандрівників бути обережними і у разі виявлення будь-яких підозрілих осіб, предметів чи речей відразу звертатися до працівників залізниці чи правоохоронців, інформує прес-служба Львівської залізниці.
“Ми співпрацюємо з усіма причетними службами та органами, за потреби надаємо всебічну допомогу у проведенні оперативних та слідчих дій”, – інформують у прес-службі.