Львівська міська рада знову обмежила продаж пива в парках і скверах, а також біля шкіл, садочків і лікарень
Таке рішення спричинило значний спротив практичного підприємництва Львова. Ба більше, представництво Держкомпідриємництва у Львівській області подало звернення у прокурату щодо його скасування.
Згідно з рішенням виконавчого комітету, забороняється продаж пива у всіх парках і скверах міста, на території і ближче ніж за 200 метрів від закладів освіти, охорони здоров'я та закладів культури та дозвілля, а також від приміщень, де проводяться спортивні чи культурні заходи.
Нагадаємо, що це вже друга спроба міськради обмежити продаж алкоголю в парках та поблизу шкіл і лікарень. Попередня, щоправда, мала на меті обмежити ще й торгівлю тютюном. Рішення "Про встановлення обмежень у реалізації алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території м. Львова" міськвиконком ухвалив 30 березня 2007 року. Однак після року гучних протестів власників малих архітектурних форм його скасували. Тоді підприємці заявили, що алкоголь і тютюн заборонено продавати дітям до 18 років, згідно із законодавством, тож немає потреби створювати нові заборони, а потрібно лише контролювати вже чинні. Цього разу міська влада вирішила реалізувати свою моральність через заборону пива, яке, як відомо, належить до слабоалкогольних напоїв і не підпадає під класифікацію "алкоголь", а отже, під попередню заборону.
Попри високу ідею, представництво Держкомпідприємництва у Львівській області вважає, що міська рада не може перебирати на себе функції Верховної Ради України і ухвалювати подібні регуляторні акти.
- Міськрада прийняла це рішення з грубими порушеннями законодавства. Зокрема, не було проведено жодних громадських слухань, рішення не оприлюднили, не зробили аналіз регуляторного впливу. Останнім часом виконком Львівської міської ради взагалі намагається перебрати на себе багато непритаманних йому функцій, в тому числі законодавчого органу держави і державних органів контролю. Це в жодному випадку не сприятиме розвитку малого та середнього бізнесу у Львові, - зазначила Ольга Яйко, голова представництва Держкомпідприємництва у Львівській області. Тож представництво звернулося до міського голови і прокуратури з вимогою скасувати це рішення.
Виробники бурштинового напою теж обурені рішенням, оскільки це не тільки позначиться на їхніх прибутках, прибутках реалізаторів, але й на відрахуваннях до бюджетів різних рівнів та до державних соціальних фондів. Щобільше, загрожує скороченням робочих місць, що в умовах кризи є дуже небажаним.
- Закон України "Про державне регулювання обігу спирту, алкоголю та тютюну" справді дозволяє органам місцевого самоврядування встановлювати додаткові обмеження щодо продажу алкогольних та тютюнових виробів. Однак пиво має окремий правовий статус, воно не належить до алкогольних напоїв. Звичайно, я розумію, що це рішення має на меті захистити дітей від вживання алкоголю й тютюнопаління. Проте вважаю, що такі заходи не змінять ситуації і боротися потрібно іншими методами, а саме посиленням контролю безпосередньо на місцях продажу, - зазначив Олександр Руднєв, директор заводу ВАТ "Львівська пивоварня". Самі ж власники МАФів запевняють, що готові контролювати, щоб алкоголь не потрапив до неповнолітніх.
- Потрібно не забороняти продавати алкогольні чи тютюнові вироби, а карати продавців, які здійснюють протизаконний продаж неповнолітнім. Ми готові створити спільну комісію, яка б займалася моніторингом. Але забороняти продавати алкоголь підприємцеві, який купив патент і ліцензію за великі гроші, що частково йдуть у міський бюджет, нелогічно, - зазначив Андрій Леньо, голова ГО "Об'єднання підприємців "Місто лева".
Натомість Олег Синютка, перший заступник міського голови, стверджує: міськвиконком жодним чином не перевищив своїх повноважень: "Це питання насамперед з моральної площини. А тих людей, які сьогодні хочуть розповсюджувати торгівлю алкоголем і тютюном, потрібно запитати: чи відповідає це суспільній моралі і вихованню молодого покоління". При цьому він додав, що міська рада проводитиме рейди з вилучення товару, а Державна податкова адміністрація вже думає над механізмами вилучення торгових патентів у підприємців, які порушуватимуть заборону.
Виглядає на те, що подібної думки дотримуються і на загальнодержавному рівні. Зокрема, Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроект, за яким на законодавчому рівні слабоалкогольні напої і пиво відносять до категорії алкогольних напоїв. Депутати також ввели обмеження на продаж слабоалкогольних напоїв особам до 18 років. Також забороняється продавати і споживати пиво, алкогольні, слабоалкогольні напої та тютюнові вироби в громадських місцях, зокрема, в місцях проведення масових заходів. Щоправда, для набуття чинності законопроекту потрібно пройти ще друге читання.
Тож наразі Львів є одним з перших, хто запровадив таку заборону. Але, зважаючи на суттєвий спротив підприємництва, її можуть швидко скасувати.