– Наталю, скажіть, будь ласка, наскільки догхантерство поширене у Львові?– Цей рух не такий потужний у Львові, як у Києві чи в інших містах, але догхантери у місті Лева є. За даними зоозахисників – це дві людини, але довести їхні злочини дуже тяжко, тому що їх жодного разу не спіймали на гарячому. Отруєння тварин трапляються періодично, і сказати, з чим це пов’язано, яка мотивація, складно. Один із львівських догхантерів живе у районі автовокзалу, і тому більшість отруєнь відбувається на перетині вулиць Стрийська – Наукова, а ще більше – у Стрийському парку. Але є підозра, що окрім догхантерів, отруєннями собак і котів займаються ще й комунальники, але це зовсім не пов’язано з якимись директивами Львівської міськради, йдеться про приватні ініціативи двірників, які, в силу свого характеру чи поглядів не люблять тварин.
– Небезпека чатує лише на бездомних собак чи домашні тварини теж під прицілом догхантерів?
– У принципі, догхантери орієнтують свою діяльність не тільки на бездомних псів. Їх цікавлять також і породисті собаки з власниками. Цілком ймовірно, що місце для вигулу собак – це для них однозначнo знак, що у конкретному місці є тварини. Для зловмисників це простіше, оскільки не треба вишукувати інформацію, в яких місцях є скупчення собак, чи де іноді ЛКП “Лев” випускає стерилізованих тварин.
– Господарі собак, які гуляють із своїми улюбленцями у парку ім. Івана Франка, розповідають, що час від часу знаходять вранці на майданчику для вигулу шматки м’яса чи різні речовини у мисках для води. Чи такі випадки можна трактувати як догхантерські дії?
– Так, це може бути робота догхантерів, але щоб казати про це впевнено, треба безумовно брати ці шматки м’яса на аналіз і дивитися, чи є там ізоніазид або ж інша речовина, якою зазвичай отруюють тварин.
– Пані Наталю, а чи ловили вже догхантерів та чи понесли вони відповідальність за отруєння?
– Що стосується Львова, то таких випадків не було. Декілька років тому намагалися відкрити кримінальну справу проти певних людей, яких підозрювали у скоєнні злочинів проти собак, але, по-перше, головна проблема, що ці люди не були впіймані на гарячому. А по-друге, по всій території України правоохоронні органи ігнорують таку проблему і не вважають це злочином, не хочуть виконувати ні Закон України “Про захист тварин від жорстокого поводження”, ні статті 299 та 300 Кримінального кодексу України.
– А яка географія діяльності живодерів? Чи мають вони свою платформу в інтернеті?
– Цей рух поширений по всій території України, Росії та частково Білорусі. Прийшов він, в основному, з Росії. Всі ці злочини координуються на відповідному інтернет-ресурсі – там зібрані картотеки відомих шкуродерів в Україні, але всі звернення зоозахисників до правоохоронних органів не мають жодних наслідків. Усі просто ігнорують це явище, хоча побороти його цілком можливо. Першим кроком має бути блокування роботи сайту “Вредителям. Нет” на території України. Це форум, на якому вони викладають місця, де знаходяться тварини, у цій мережі вони планують свої злочини, а також хизуються фотографіями вбитих тварин.
Зоозахисники упродовж багатьох років збирають картотеку, тобто знають справжні імена та прізвища, конкретні адреси проживання, місця роботи, їхні нікнейми на цьому інтернет-ресурсі. Є докази їхніх злочинів, але все це не працює. Тобто усі наші звернення до правоохоронних органів, у тому числі у Львові, не мають розвитку, оскільки ми отримуємо відписки, що нас підтримають, вони готові до співпраці, але фактично нічого не відбувається. Міністерство внутрішніх справ не бачить у цьому проблеми, скільки б ми різними способами не звертали на це увагу і не доводили, що це дуже небезпечно для суспільства.
– Чи можна сказати, що сьогодні жертвами догхантерів є тварини, а завтра – люди?
– Вважаю, що це питання національної безпеки, тому що це явище настільки поширене в Україні, що воно вже давно вийшло за рамки якихось окремих випадків. Свого часу жорстокість окремих дніпровських маніяків, які вбивали людей, починалася з вбивства тварин. Дуже багато психологів стверджують, що більшість маніяків свою “діяльність” починають зі знущання над тваринами, а згодом переходять на людей. У 2016 році федеральне агентство США віднесло злочини, скоєні проти тварин, до найвищого ступеня небезпечності, тобто злочини проти тварин йдуть поряд з убивствами та викраданнями людей.
– Прошу сказати, чому в нашій країні важко відкрити кримінальну справу на основі подібних злочинів?
– Бо в нас на подібні випадки заплющують очі. Боротися самостійно з цим явищем неможливо. Якщо б працював Кримінальний кодекс України, і хтось сплатив принаймні цих 50 неоподаткованих мінімумів… А у нас за увесь час лише одна людина була покарана за статтею 300 Кримінального кодексу – такий собі О. Ведула, який вбив більше ста тварин, його покарали на чотири роки ув’язнення, тому що він виклав відео в інтернет. Аби довести вбивство тварини до відкриття кримінальної справи, потрібно привезти труп на експертизу, а ця процедура коштує немалих грошей. Труп тварини треба також зберігати у відповідних умовах, тому що це речовий доказ.
– Пані Наталю, ви особисто робили якісь спроби довести вину догхантера?
– Так, у Києві вдалось довести це до відкриття кримінальної справи. Втім дільничні на своєму рівні гальмують цю справу, та й не у всіх містах України є відповідна експертиза. До речі, у Львові вона діє на базі Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. Ґжицького.
Скажу ще, що не всі собачники, у яких гине тварина, готові йти тяжким шляхом і шукати винних. Це тривалий процес… Половину рослідування треба проводити самостійно.
У Стрийському парку багато разів бачили певну людину, на вул. Стрийській теж є особа, яка схожа на ту, яку ми підозрюємо у догхантерстві. До того ж ми знаємо точно, що це догхантер, тому що на інтернет-ресурсі “Вредителям. Нет” він має свій нік і через певний алгоритм дій ми вирахували, що це людина з конкретними ініціалами. Але правоохоронців така інформація не цікавить.
З цієї спільноти живодерів, які діють на території України, так званих догхантерів, у Львові є двоє осіб. Порівняно з іншими містами, то у Львові ситуація на “трієчку”, тобто у нас це не так сильно розповсюджено як, наприклад, у Києві. У столиці тварин просто масово отруюють.
– Наталю, що порадите господарям собак, аби вберегти свого чотирилапого друга від догхантерів?
– Насамперед потрібно привчати собак не підбирати нічого зі землі. На вулиці вони повинні гуляти у спеціальних намордниках, які дають можливість тварині дихати, але собака не може відкривати рот і підбирати отруту. Безумовно, слідкувати за песиком, тому що коли він щось підхопив, це не обов’язково мусить бути отрута. Якщо тварина щось з’їла, то треба ретельно слідкувати за її станом здоров’я. Якщо почнуться якісь проблеми, то одразу відвести до ветлікаря. На отруєння є вже певна допомога, але основне – не гаяти часу, тому що ці шкідливі речовини, які використовують догхантери, діють дуже швидко, і собаку можна врятувати тільки упродовж трьох годин.
Розмовляла
Ірина Малюк