У Львові планують масове відеоспостереження, завдяки чому створять єдину систему безпеки міста
У місті Лева хочуть втілити проект "Безпечне місто", який передбачає реалізацію концепції зовнішнього відеоспостереження та відеонагляду. Вчора відбулася презентація цього задуму, головний месидж якого - створити єдину систему безпеки міста. Ідея - "супер" (тим паче, що УЄФА в рамках підготовки до Євро-2012 акцентує на гарантії безпеки на вулицях) - були б гроші. Скільки ж коштуватиме таке технічне задоволення, ніхто наразі не каже. Не заперечують, що такий проект не є дешевим. Лише називають джерела його реалізації - бюджетні кошти, міжнародні цільові програми та інвестиції.
Заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській області - начальник штабу Володимир Дитюк зазначає, що над концепцією "Безпечне місто" й над тим, як цю ідею втілити у життя, активно працює робоча група. За словами правоохоронця, система відеоспостереження є вкрай потрібною, адже там, де вже є камери, є суттєва допомога міліціонерам у розкритті злочинів. "Так, у Старому Самборі буквально за "гарячими слідами" вдалося розкрити вбивство правоохоронця. Допомогла камера спостереження. Поменшало крадіжок у Львові на вул. Виговського, адже один із розташованих там ресторанів обладнаний системою відеонагляду. Водночас, можна було б швидше розкрити вбивство в ощадкасі у Львові на вул. Городоцькій, якби там була відеокамера", - констатує В. Дитюк.
Відомо, що програму "Безпечне місто" планують втілювати у три етапи. Згідно з першим, як зазначив заступник начальника штабу ГУ МВСУ у Львівській області Юрій Гладун, камери встановлять у місцях масового скупчення людей (центральній частині міста, там, де відбуваються концерти), а також у місцях концентрації вчинення злочинів. Другий етап - місця концентрації ДТП (себто аварійно-небезпечні ділянки), транспортні розв'язки, перехрестя, а також в'їзди та виїзди зі Львова. Третій полягає у відеоспостереженні так званих особливо важливих об'єктів, як-от банків, музеїв, архівів, ювелірних крамниць, а також магазинів зброї. Уся ця концепція передбачає розподіл зон контролю між правоохоронцями. Так, основні зони масового скупчення громадян та потенційно криміногенні райони контролюватиме міське управління міліції, ситуація на дорогах - це ділянка відповідальності ДАІ, особливі об'єкти - прерогатива УДСО.
Сьогодні ж в обласному центрі вже працюють дві сотні відеокамер, які встановили городяни поблизу своїх помешкань або ж організації. "Маємо з власниками відеокамер домовленість про співпрацю, у випадку необхідності вони нам допоможуть. Себто, нададуть відеоінформацію зі своїх камер", - говорить Ю. Гладун. До речі, відеозапис вивів на чисту воду чоловіка, який свідомо заявив, що у нього на вул. Виговського викрали авто, якого насправді ніхто не крав.
За кошти з міської скарбниці працюють такі технічні засоби спостереження на площі Ринок (там є 11 камер), безпосередньо у приміщені Ратуші - вісім та три поблизу монумента Слави, повідомили "Пошту" у прес-службі міськради. Як зазначила керуюча справами виконкому Львівської міськради Марта Литвинюк, вже цьогоріч 12 львівських шкіл (по дві у кожному районі) обладнають зовнішнім відеоспостереженням, яке встановлять за бюджетні кошти. На це з міської скарбниці виділять 800 тис. гривень.
Безпосередньо у Львові за три роки правоохоронці планують збільшити кількість відеокамер до 700. Вже до травня у центрі Львова буде встановлено до 20 камер, що допоможе виявляти та оперативно реагувати на всі порушення, зокрема дорожнього руху.
Ю. Гладун акцентує: європейський досвід свідчить, що формування відеомережі приводить і до зменшення загальної кількості злочинів, і до збільшення фіксації тих злочинів, які залишаються поза увагою правоохоронців.
Також уже розроблена концепція створення єдиного ситуаційного центру, який мав би об'єднати операторів, аналітиків та експертів, які комплексно вирішуватимуть проблеми безпеки на вулицях міста Лева та координуватимуть дії різноманітних служб. Такі системи безпеки у Європі вже діють 15 років, і завдяки їм вдається не лише запобігати правопорушенням та злочинам, але й оперативно реагувати на них. Скажімо, це допомогло вдвічі зменшити кількість розбоїв, грабежів та крадіжок. До речі, єдиний ситуаційний центр вже працює у Санкт-Петербурзі. В Україні ж такий комплексний проект впроваджуватимуть уперше. Перша презентація пілотного проекту відбулася саме у Львові, а її ініціатором є керівництво ГУ МВСУ області. М. Литвинюк зазначила "Пошті", що "покроково такий проект втілити реально". "Можливо, варто поїхати і до Санкт-Петербурга й ознайомитися з їх напрацюваннями", - додає вона.