Не покидати сім’ї, а отримувати прибутки на Батьківщині
Наталя Хмиз, директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації, – про можливості вирощення полуниць та інших ягід на Львівщині, допомогу дрібним виробникам та можливий вихід на європейський ринок
– Чимало жителів Львівщини роками їдуть на заробітки до сусідньої Польщі на сезонні заробітки. А чи є і яка перспектива вирощення полуниць у нашій області?
– Важливо сконцентрувати нашу увагу на дрібних виробниках. У нашій області таких господарств більше 280 тисяч. Це люди, які мають свій земельний пай до 2 га і фактично не знають, як ефективно вести господарство на тій ділянці. А багато хто з них їде на заробітки на такі ж землі, працює там і отримує прибуток.
Повертаючись сюди і знаючи технології, дивуються, чому у нас це важко впровадити. Але для того, щоб у нас навіть гектар полуниці чи малини засадити, то потрібні стартові кошти для інвестиції (близько 100 тис. грн/ га, але все залежить від культури).
Другий і не менш важливий момент – це знання, тобто як це робити, яка технологія. І найважливіше, щоб після вирощення не боліла голова, куди це збути. Насправді всі ці процеси якраз і стримують людей. Але безпосередньо на сьогодні маємо багато прикладів, коли люди перейняли такий досвід вирощення культур. Зокрема, у Львівській області у с. Бишків, що на Жовківщині, є не лише велике підприємство, яке садить полуницю, але все село цим займається, тому що має приклад, як це робити, а також вони мають канали збуту. Селяни разом із підприємством знають, що у них куплять цю полуницю.
– Польща може виростити певні культури, отримати прибуток, бути експортером, а чи зможемо ми? Чи вже маємо якісь кроки до успіху?
– Проект “500 успішних сімейних господарств” дає поштовх ініціативним людям щодо вирощування малини. Це діє за схемою об`єднання в кооперативи. Такі приклади мають збільшуватися і поширювати те, що можна насправді реалізовувати на теренах Львівщини. Пілотними спочатку були визначені Жовківський, Кам`янко-Буський, Перемишлянський і Золочівський райони. А насправді, коли ми багато їздили і спілкувалися з громадами, то на сьогодні маємо набагато ширшу географію цих ініціатив.
До реалізації таких проектів додався вже Жидачівський, Дрогобицький райони. Ягідний кооператив у селі Лосятин на Тернопільщині слугував як приклад. Внаслідок створення кооперативів вже цього року плануємо там посадити малину. І ми повністю технологічно супроводжуємо людей, починаючи від того, які це ґрунти (отримуємо заключення про родючість ґрунтів), консультації з облводгоспом, як отримати дозволи на самозрошення, а пізніше отримуємо якісний і сертифікований матеріал. До слова, на сьогодні зареєстровано шість кооперативів.
– Скажіть, будь ласка, чи є підтримка держави таких дрібних господарств?
– Щодо обласної комплексної програми підтримки у галузі АПК, є ключові напрямки, які зосереджені на допомогу дрібним виробникам, щоб дати їм фінансову можливість розпочати свою справу.
Перший напрямок – це компенсація для аграріїв відсоткових ставок. Тобто, якщо вони взяли кредити, то можуть використати їх не лише під ягідництво. Другий напрямок комплексної програми – це кошти на поворотній основі (5 % річних). Це пільгові кредити, які видає обласний центр індивідуального будівництва при обласній адміністрації. Це не банківські кредити, а кошти від фонд, що створений при обладміністрації і має 8,5 млн гривень.
Загалом по комплексній програмі підтримки на цей рік виділено 11 млн грн. За першим напрямком за відсотковими ставками – 1,5 млн грн, за пільговими кредитами – 8,5 млн грн. Саме ці кошти спрямовані на те, щоб люди могли скористатися ними і розпочати свою справу в аграрному напрямку.
Ключовим є бізнес-план, тому людина може взяти 50% коштів у позику, відштовхуючись від цього документа. У цій програмі можуть брати участь фізичні особи, тобто селяни, які мають землю. Їм не обов`язково бути зареєстрованими для ведення сімейного господарства на пайовій землі.
Також юридичні особи: фермерські господарства, сільськогосподарські організації і кооперативи, які можуть отримати до 500 тис. кредиту на те, щоб купити обладнання або інші необхідні речі. Всі заходи спрямовані на те, щоб показати, наскільки реально працювати на Львівщині, вирощувати чудову ягоду, мати дійсно якісний продукт, не покидаючи сім`ї, щоб заробити за кордоном, а отримувати тут добрі прибутки з своєї площі.
– Пані Наталю, а які шанси вийти на європейський ринок?
– Це одне з наших завдань. Ми добре проаналізували польський ринок щодо ягоди. Власне ягода добре тримає цінову позицію у Польщі, там є широкий ринок для переробки. І вже цього року, враховуючи, скільки ми посадимо малини, розумітимемо, скільки матимемо наступного року її на продаж. Певна: наші переробники готові забирати малину, але для того, щоби дрібні аграрії мали найбільший зиск, тому важливо вийти на експорт. Малина – це та сировина, з якою можна виходити на ринки Європи, і сподіваємося наступного року матимемо ринок збуту вже у Польщі.
– Скажіть, будь ласка, якщо вийдемо на експорт, то наші люди зможуть мати такі ж заробітки, як за кордоном?
– Насправді зараз більше розвивається самозайнятість, тобто люди трудяться не як наймані працівники, а як працівники, які можуть самі на себе працювати і заробити кошти. Варто зазначити зміни, що відбулися, а саме: впровадження сімейних фермерських господарств. Це той статус, який дозволяє звичайним нашим виробникам мати соціальний захист від держави.
Для дрібних фермерів це можливість працювати на своїх паях, збирати полуницю, малину й отримати до 200 тис. грн/рік. Роботодавці в аграрній сфері пропонують середню заробітну плату на Львівщині у розмірі 4472 грн (січень-травень 2016 р.), середня АПК по Україні – 3714 грн. Звісно, так швидко наші люди не перестануть їздити на заробітки. Спочатку, вони повинні зрозуміти, що тим можна займатись і в Україні. Адже люди виконують у Польщі важку працю і розуміють, що таке ж можливо повторити тут, тому думаю, що скоро наші кроки матимуть позитивні результати.
Розмовляла Ірина Малюк