Будівництво стадіону до Євро-2012 таки фінансуватиме Петро Димінський. "Зелено-біла революція" перемогла?
Після понад піврічних розмов цього тижня у Львові таки підписали меморандум про створення народної команди "Карпати". Голова Львівської ОДА Микола Кміть, міський голова Львова Андрій Садовий, голова Львівської облради Мирослав Сеник та почесний президент ФК "Карпати" Петро Димінський задекларували та прописали на папері свої наміри щодо створення господарського суб'єкта "Народна команда "ФК "Карпати". Щоправда, досі не зрозуміло, чи це буде ТзОВ, чи ВАТ. Адже фігуранти меморандуму говорили про відкрите акціонерне товариство, але в самому документі фігурує ТзОВ. Подейкують, що сторони спершу створять ТзОВ (оскільки це легше і швидше), яке відтак нібито мають намір трансформувати у ВАТ.
Ба більше, за задумом пана Димінського, "блокуючий пакет акцій має бути у вболівальників львівських "Карпат"". Але це за умови, що буде ВАТ. І до цього ще далеко. Наразі ж сторони обговорюють, хто і що готовий віддати для створення народної команди.
Перші спільні переговори між міською, обласною владою та керівництвом ФК "Карпати" про можливе створення "Народної команди "Карпати" відбулися наприкінці липня минулого року. Однак тоді сторони поговорили, обмінялися кількома гучними заявами у пресі і... розійшлися. Міська рада далі активно шукала потенційних інвесторів та кошти на будівництво футбольної арени, натякаючи, що не готова віддати майно, якого хотів за свою участь у будівництві стадіону почесний президент ФК "Карпати" Петро Димінський. А сам пан Димінський, здається, просто чекав свого часу. І таки дочекався. Оскільки грошей на будівництво в міському бюджеті немає, потенційних інвесторів не знайшли, очільники Львова змушені піти на переговори з тим, хто гроші має. У кулуарах також подейкують, що процес пришвидшила чимала заборгованість, яку вже має місто перед компанією "Азовінтекс" і оплатити яку не має звідки. Адже, за інформацією Олега Засадного, директора департаменту Євро-2012 у міській раді, сьогодні компанія "Азовінтекс" уже виконала робіт на 15 млн грн.
Майбутнє господарського товариства тепер залежатиме від депутатів обласної та міської рад, які мають ухвалити відповідне рішення. Немало залежатиме і від того, чи зможуть сторони домовитися про частки, якими вони увійдуть у підприємство. Згідно із попередніми деклараціями та планами, футбольний клуб "Карпати" увійде у статутний фонд ТзОВ з майном, сукупними валовими активами, а також шляхом залучення третіх осіб, грошовими коштами у сумі 609 млн грн для будівництва стадіону до Євро-2012 у Львові. Щоправда, хто саме будуть ці треті особи і скільки коштів внесе особисто пан Димінський, поки що не відомо. Нагадаємо, "Пошта" вже писала про те, що ймовірним партнером почесного президента у цій справі буде київський бізнесмен Богдан Копитко та, можливо, ще хтось із спонсорів команди "Карпати".
Своєю чергою, згідно із підписаним меморандумом, Львівська міськрада повинна розглянути внесення до статутного фонду ТзОВ об'єктів нерухомого майна, а саме: стадіону "Україна", двох земельних ділянок на вул. Липова Алея орієнтовною площею 17 га та 2,002 га, земельної ділянки орієнтовною площею 1,8 га на вул. Б. Януша, 1 (стадіон "Прогрес"), а також готелю "Львів", "Гранд-готелю", нежитлових приміщень майже 300 м кв. на пл. Міцкевича, 6/7, та, у разі потреби, - земельної ділянки на вул. Стрийській - кільцева дорога. Із земельними ділянками особливих проблем немає, а от з будівлями, очевидно, вони таки виникнуть, адже обидва готелі мають наразі орендарів. Готель "Львів" перебуває в оренді до жовтня 2012 року, і орендар уже подав заявку на його викуп. Свого орендаря - "Дім грандів" - має і "Гранд-готель", але власне з ним проблем мало б не бути, оскільки "Дім грандів" пов'язують з... Петром Димінським. Ще один об'єкт, який може увійти у фонд товариства, теж сьогодні перебуває в оренді у структури Димінського (!), - там розташований офіс клубу "Карпати".
- Потенційно передача об'єктів можлива навіть попри те, що є орендарі. Адже власник, у цьому випадку міська рада, може здавати об'єкт в оренду і водночас вносити його у статутні фонди підприємств, - розповів "Пошті" Євген Климкович, начальник управління комунального майна Львівської міської ради.
Своєю чергою, Львівська обласна рада має надати право оренди нежитлових приміщень площею 228 м кв. на вулиці Винниченка, 14 - 16, (зараз його орендує ФК "Карпати") та увійти у статутний фонд нежитловими приміщеннями за адресою вул. Вороного, 3. Також новостворене підприємство мало б користуватися об'єктами нерухомості колишнього військового містечка у с. Райлів Стрийського району, що розташовані на земельній ділянці площею 11 га. Щоправда, самі військові цього досі не знають. Оскільки об'єкт перебуває на балансі Міноборони, то рішення про його подальшу долю залежатиме саме від керівництва Міністерства оборони та фонду Держмайна. Микола Кміть, згідно із меморандумом, організаційно сприятиме сторонам у досягненні мети.
Водночас, пропонований перелік майна є попереднім. Реальна вартість внесків кожної зі сторін визначатиметься незалежним експертним висновком. Поки що сторони лише приблизно оцінили внесок міської ради у понад 100 млн грн. Але, здається, що порівняно з літом, апетити Петра Димінського дещо вгамувалися. Нагадаємо, окрім наведених вище об'єктів, у липні почесний президент "Карпат" заявляв, що до спільної власності новоствореної фірми мають увійти також база "Спартак", занедбані бази у смт Брюховичі та колишній курорт на горі Тростян. Такий перелік експерти називали нереальним.
Попри підписаний меморандум, міська рада, здається, готує собі шляхи до відступу. Посадовці не мають наміру чекати на милість Петра Димінського і вже зараз намагаються перестрахуватися. А може, просто шукають шляхів, як "кинути" почесного президента футбольного клубу. Вже за день після підписання меморандуму міський голова Львова публічно висловив свої зауваження до його тексту. Зокрема, додав туди зобов'язання ФК "Карпати" надати безвідкличну банківську гарантію розміром
609 млн грн з цільовим призначенням на будівництво стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі ще до набуття чинності меморандуму. Пан Садовий також зазначив, що у разі приватизації готель "Львів" не зможуть внести в перелік майна майбутнього спільного підприємства.
У ситуації, що склалася, залишається ще один нез'ясований момент. З одного боку, місто підписує меморандум і нібито готове брати гроші на будівництво стадіону від Петра Димінського, а з іншого - на сесії депутати ухвалюють рішення про випуск облігацій та погоджуються на кредит (по 300 млн грн) знову ж таки для будівництва стадіону.
- Я не голосував ні за облігації, ні за кредит. Для мене зараз склалася незрозуміла ситуація. Міський голова підписав меморандум, до речі, не порадившись з депутатами, і в той же час рада проголосувала за запозичення на будівництво стадіону. Я не розумію, що відбувається - місто планує будувати два стадіони? - сказав "Пошті" Володимир Гірняк, депутат Львівської міської ради.
Щоправда, депутати залишили за собою право окремою ухвалою погоджувати істотні умови кредиту і відсоткову ставку муніципальної позики. А чиновники запевняють:
з-поміж облігацій та кредиту цього року братимуть лише одну позику - вигіднішу. Водночас посадовці, здається, ще не визначилися, на що саме потрібні їм ці гроші. Олег Засадний припускає, що кошти можуть піти не лише на саме будівництво арени, але, наприклад, на будівництво доріг чи прокладання інженерних мереж. А Віталій Сулима, директор ЛКП "Дирекція з будівництва стадіону", стверджує: кошти з кредиту повністю призначені для фінансування запланованих на цей рік робіт із будівництва стадіону. Зокрема, на побудову 75% усього каркасу стадіону. Кошторис робіт на 2009 рік - 314 млн грн. Звідки їх візьмуть, наразі вирішують.