“Помагаї” чи хвальки?

Міська програма сприяння розвитку підприємництва: черговий збірник гасел замість реальної допомоги бізнесу

Міська програма сприяння розвитку підприємництва: черговий збірник гасел замість реальної допомоги бізнесу

Львівська міська рада затвердила Програму сприяння розвитку підприємництва у
м. Львові на 2009 - 2010 роки. Традиційно для міста Лева програма є наслідком не стільки  фінансової кризи, як  вказівки "зверху". Адже у Києві ухвалили закони України "Про Національну програму сприяння розвитку  малого підприємництва" та "Про державну підтримку малого підприємництва". 

Тож хоч-не-хоч, а місцеві органи  змушені написати і затвердити свої схожі документи. До слова, Львівська обласна рада відповідної програми ще не затвердила - депутати відкладають задоволення, ймовірно, через брак коштів на її фінансування. Натомість міських обранців такий "конфуз" не стримав: треба - значить треба. Байдуже, що зі 710 тис. грн, запланованих цьогоріч на фінансування цієї програми, є лише 100 тис., і  то не відомо, чи їх використають за призначенням.

Схоже на те, що міська рада і не знає, звідки братиме кошти, щоб підтримати місцевий бізнес. За словами Вікторії Довжик, заступника начальника управління економіки Львівської міської ради, для фінансування заходів програми можуть залучати кошти не тільки з міського бюджету, але і з державного, і від спонсорів, і від громадських організацій.

- Деякі заходи  ми тради­ційно проводимо з обласним центром зайнятості  чи Львів­ською облдержадміністрацією, тож кошти можуть бути залучені і звідти, - резюмувала Вікторія Довжик.

А сама програма, згідно з текстом, "є одним з важливих інструментів  реалізації на місцевому рівні і регіональної, і державної політики підтримки малого підприємництва у цілому, політики зайнятості населення та інвестиційно-інноваційної стратегії держави". Далі змальовано стан сучасного львівського підприємництва із зазначенням кількості малих підприємств (134 на 10 тис осіб населення міста), розподіл за видами економічної діяльності (найбільше, 32,7%, це роздрібна торгівля та ремонти, а також 25,1% - операції з нерухомістю), градація заробітної плати, обсяг реалізованої продукції, дохід і т. д. Щоправда, дані не першої свіжості, а ще за 2007 рік, але, як кажуть, що мали - то дали. Адже програму готували ще в листопаді минулого року. Далі, як книжка пише: проблеми, цілі, завдання, заходи і очікувані результати.

До речі, у самій програмі зазначено, що виконання основних параметрів цього документа повною мірою можливе лише за стабільності фінансування його складових. А цього, наголосимо ще раз,  поки що немає. Зокрема, один з найбільш "підтримувальних" заходів, а саме - часткове відшкодування відсотків за кредитами, які взяли підпри­ємці, мертвий у зародку, адже фінансування немає і не буде. Тож зрозуміло, що задекларована співпраця з банками у цьому напрямі не відбудеться. Те саме стосується підтримки інноваційних проектів на безповоротній основі. Реально ж міська рада може виконати лише заходи, які не потребують фінансування: різноманітні електронні бази, каталоги, інформаційні послуги.

Тож підприємці не надто оптимістично сприйняли цей документ і не надто сподіваються на його дієвість. Адже, вже кілька разів мали від влади таку "підтримку",  що доводилось відтак просити владу "не помагати". 

Суб'єктивний погляд

Микола Ореньчук,
голова Комітету підприємців Львівщини:  

Ольга Яйко,
голова представництва Держкомпідприємництва у Львівській області: 

- Програма не містить системного підходу, окремі заходи фактично просто пролобійовані представниками певних сфер бізнесу. Цілісного бачення підтримки малого і середнього підприємництва немає. Її почали розробляти на початку кризи, а прийняли в розпал. Сьогодення вимагає зовсім інших заходів й інших акцентів. Окрім цього, зараз формується стратегія розвитку Львова. Цей документ вже практично "на виході", тож програму знову доведеться коригувати. Ще одним вагомим мінусом є те, що фінансування програми відбуватиметься за залишковим методом, тобто скільки буде грошей на її реалізацію і які конкретно заходи профінансують, не відомо.

- Ця програма проходила в нас експертизу і загалом є досить непоганою, якщо її, звісно, фінансувати. А цього, на жаль, немає. Що ж до практичної співпраці з міською владою, то  вона вельми суперечлива. Існує низка регуляторних актів, які у Ратуші приймали з порушенням законодавства. Зокрема, запровадження обмежень продажу алкоголю, розміщення малих архітектурних форм та низка інших. Звичайно, міська влада не зобов'язана погоджувати такі документи з нами, але, зважаючи на те, що це регуляторні акти і вони безпосередньо впливають на бізнес, порадитись варто.

Зиновій Бермес,
голова Асоціації роботодавців торгівлі і громадського харчування у Львівській області: 

- Влада останніми роками декларує бажання співпрацювати з громадськими об'єднаннями підприємців, але далі декларацій справа не йде. Реальних дій від влади немає. Програми сприяння розвитку підприємництва у Львові на 2009 - 2010 роки я  не бачив, адже підприємці на допомогу влади не надто сподіваються.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4706 / 1.59MB / SQL:{query_count}