Штраф за мову

Львівські підприємці платитимуть за граматичні помилки?

Львівські підприємці платитимуть за граматичні помилки?

Голова області відроджує любов до національного. Микола Кміть вважає, що люди втратили повагу до рідної мови і нині потрібно зробити все, аби повернути культ українського і зробити його модним. Перший крок, який він  просить зробити  держслужбовців, - одягти вишиванки.

Найгостріше брак поваги до національного відчувається у мові, рідну українську витісняє наплив іноземної. Голова ЛОДА вважає, що в області погано працюють служби, які контролюють мовне середовище: від управління захисту справ споживачів до управління культури та туризму. Аби врегулювати ситуацію, держслужбовці отримали завдання підготувати обласну програму розвитку і функціонування української мови на 2009 - 2012 роки для подання на затвердження сесії Львівсь­кої обласної ради.

На думку Ростислава Ново­женця, депутата Львівської обл­ради від БЮТ, найгірше працює саме Головне управління захисту справ споживачів. Депутат вважає, що управління, м'яко кажучи, лукавить, коли мотивує свою повільну роботу відсутністю кадрів. Для обсягу справ, які вони нині виконують, двадцять людей - навіть забагато. Про збільшення штату варто говорити лише після збільшення роботи.

Микола Кміть - чи не перший очільник області, який за останні десять років порушив мовну проблему. Торік управління захисту справ споживачів наклало штрафів у Львові за мовні порушення аж... на
8 тисяч гривень. "Це мізер! Навіть якщо порахувати великі крамниці, де продають техніку, зокрема комп'ютери, можна накласти штрафів на кілька мільйонів, адже майже все програмне забезпечення - російською мовою. Згідно з чинним законодавством України, вони мають право накладати штрафи на суму від 30% до 300% від суми оштрафованої речі, це чудовий спосіб наповнити бюджет області. У нашій Конституції прописано, що все публічне суспільне життя України ведеться українською!".

Управління зі справ захисту споживачів відстоює свою позицію і обурюється тим, що на них вішають чужі "здобутки". Зокрема, Василь Ріпка, заступник начальника управління, пояснює "Пошті", що їхню установу звинувачують у напливі контрабанди, але водночас забувають, що займатися цим повинні не вони, а митниця...

- За минулий рік ми обстежили 3141 об'єкт, - коментує пан Ріпка. - 904 з них ми оштрафували на 231 тисячу гривень. Ми добре виконуємо свою роботу! Інша справа, що й досі змушені керуватися законодавством, яке затверджене ще 1989 року. Майже всі його статті допускають двомовність. Відповідно, й коло штрафних санкцій таким чином звужене. Ми не раз зверталися до ЛОДА, аби передати Кабміну наше прохання внести зміни до законодавства, але справа не зрушує з місця. А як ми можемо накладати більше штрафів, якщо в законі написано: "...В усіх сферах має вживатися  українська мова або мова, прийнятна для сторін"?..

На думку пана Ріпки, саме відсутність належного законодавства блокує очищення української мови, допоки його не виправлять, суттєвих змін у мовній ситуації очікувати не слід. Нині ж маємо ситуацію, коли 95% населення області - українці, а наповнення обласних бібліотек  україномовною продукцією тільки на 56%. Найгірша в області ситуація з мовним питанням у туристично-відпочинкових центрах Трускавець та Моршин, бо саме сюди з'їжджається найбільше іншомовних громадян.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5047 / 1.55MB / SQL:{query_count}