Депутати вимагають звільнення начальника управління культури та туризму міськради Андрія Сидора. Йому дорікають неефективним та непрозорим управлінням, а також витрачанням коштів "не на ті заходи". За словами депутатів, минулого року управління культури підтримувало здебільшого комерційні заходи, на які можна знайти гроші у спонсорів. Йдеться, зокрема, про Фестиваль пива, День батяра, Свято пампуха тощо. Натомість міський очільник культури забув про культурно-мистецькі акції, що мають національний пріоритет.
- Схильність Андрія Сидора до гастрономічних і шоу-бізнесових заходів шкодить усій галузі культури. Він став над мистецьким процесом, ми могли бачити його зневажливе ставлення до бібліотек, книговидання, процесів у культурній організації молоді тощо, - зазначив Маркіян Іванишин, голова комісії культури, промоції, ЗМІ та туризму.
За його словами, громадські організації витіснили з процесу підготовки культурних заходів у Львові, а депутатська комісія з питань культури після довгих перемовин так і не отримала звіту про діяльність управління культури за минулий рік.
За словами депутата Наталії Усач, гроші, які йшли на підтримку "масових попсових заходів, у результаті отримувала певна фірма, що здобувала фінансування від міськради непрозоро, одноосібним рішенням, без конкурсів". Хоча, на думку міських обранців, такі заходи мали би відбуватися виключно за спонсорські гроші.
- Левову частку грошей з бюджету на організацію таких заходів отримало таке собі ПП "Компанія "Трудові резерви" (понад півмільйона гривень - "Пошта"). Це велике сито, через яке просіювали міські гроші, причому кошти йшли на приймання якихось делегацій і на комерційні заходи, що їх влаштовувала компанія "Дік-Арт", директором якої був Андрій Сидор до призначення на посаду начальника управління культури Львівської міськради. Тепер фірмою "Дік-Арт" керує його брат, - розповіла пані Усач.
За інформацією "Пошти", торік згадані фірми отримували бюджетні гроші не лише напряму через управління культури, але і через фірми-посередники, зокрема ПП "Аеромаестро", керівником якої є близька до Андрія Сидора особа. До слова, директор ПП "Аеромаестро" Каліновська Юлія водночас була і працівником компанії "Дік-Арт".
Чи не найбільшим гріхом начальника управління депутати вважають те, що гроші віддавали "своїм" фірмам навіть без проведення конкурсу. Натомість сам Андрій Сидор каже, що це нормально, адже таким чином міськрада фінансувала конкретні ідеї конкретних фірм.
- Минулого року ми провели близько ста свят. І лише 7-8 з них організовувала компанія "Трудові резерви". Ми задоволені їхньою роботою. Це найуспішніша в регіоні компанія, із якою працюють зірки і яка здатна на належному рівні організувати фестиваль. У цій ситуації конкурс був просто недоречним, адже компанія прийшла зі своїми ідеями щодо проведення тих чи інших свят. Ми просто дали на це гроші: інколи повністю фінансували, а інколи частково. Я би назвав ці свята не комерційними, а рекламними. Адже, наприклад, від свята шоколаду чи свята кави був резонанс на всю Україну, - сказав "Пошті" Андрій Сидор.
Однак його слова, здається, не надто переконують міських обранців. Депутатська комісія з культури вимагає, щоб відтепер без їхнього візування управління культури і туризму не мало права фінансувати жоден культурний захід. На практиці це означатиме, що управління культури спрямовуватиме менше грошей на згадані фірми або й не виділятиме їх зовсім. Поза тим, місто може позбутися низки цікавих свят, які є їхніми авторськими ідеями.
Водночас на адресу начальника управління лунає дедалі більше звинувачень. Андрієві Сидору закидають не лише особливу любов до "бізнес-заходів", а й неправильне використання коштів на роботи в скансені "Шевченківський гай" і навіть наміри подальшої приватизації Співочого поля.
- Комісія вважає, що у Музеї народної архітектури і побуту першочергово треба підтримувати коштами реставрацію пам'яток, а не реконструкцію Співочого поля, яке було у достатньо доброму стані: там були нормальні лавки і сцена. Але управління культури вважало інакше. Співоче поле розрили і тепер кажуть, що туди треба вкласти мільйон гривень! Я боюся, що із утриманням Співочого поля Шевченківський гай не впорається, і управління, прикриваючись його реконструкцією, запропонує віддати цей об'єкт в оренду, концесію тощо. Можуть зробити договір про співпрацю на років 10-20, а далі можна й приватизувати, виділивши земельну ділянку, - переконана Наталія Усач.
До слова, через брак коштів на реставрацію експонатів музею цього року вже закрили дві хати, ще близько десятка експозиційних будівель перебувають в аварійному стані і можуть обвалитися у будь-який момент.
Попри численні звинувачення, у міській раді "здавати" своїх наміру не мають. За те, щоб залишити Андрія Сидора на посаді, вже висловився заступник міського голови з гуманітарних питань Василь Косів. Прес-служба Ратуші також розіслала "захисні висловлювання" на адресу пана Сидора деяких мистецьких діячів та рестораторів Львова. У коридорах Ратуші навіть подейкують, що за особливою активністю депутатів може приховуватися їхнє бажання перерозподілити бюджетні кошти на заходи, вигідні для них.
За інформацією "Пошти", Андрій Сидор мав намір піти на лікарняний, проте наразі утримався. Як свідчить досвід, чимало чиновників Ратуші після скандалу довкола їх діяльності "хворіють" і в міську раду вже не повертаються. Чи очікуватиме така ж доля Андрія Сидора, не відомо, адже гідної альтернативи йому на цій посаді наразі ніхто не озвучив.