Весна цього року потішила – прийшла швидко і впевнено. На душі веселіше від того, здається, всім. Зокрема, і аграріям Львівщини, які, щойно присвітило сонечко, закотили рукава і активно взялись до роботи. Сприятлива погода їм на руку – всі етапи весняних польових робіт можна пройти зважено, сумлінно, а не спішити, як то часто буває, щоб лише вкластись у визначені терміни.
Щоправда, останніми роками через неспокій у країні та стрибки курсу долара фермерам особливо скрутно і кожен викручується як може. Та ще й через економічну кризу банк не всім видає кредити. А їх якраз аграрії традиційно беруть для закупівлі мінеральних добрив, паливно-мастильних матеріалів та задля придбання нової техніки.
Якщо все ж і видають позики, то лише великим господарствам області. Всім решта – скрутно, як ніколи. Та й, зрештою, масово брати кредити нема кому. Адже більшість селян зараз мобілізовані і воюють на сході країни, а тому працювати на полях просто-напросто нікому. Словом, ситуація не з кращих… Але хто-хто, а працьовиті львівські фермери оптимізму не втрачають і планують, що, коли і де сіяти та садити.
Загалом за оцінками Мінагрополітики, цьогорічна весняна посівна обійдеться аграріям у 80 мільярдів гривень, тоді як торік її вартість була на рівні 66 мільярдів, повідомила прес-служба міністерства. Відтак чимало й таких, що через брак фінансів цього року планують засівати значно менше полів, аніж у попередні роки. Та, що б там не було, посіяти хліб – потрібно. Дай Боже, аби тільки вродив!
Зернові: засіяли більше половини
“Торішня осінь була суха…Ми ризикували, коли сіяли озимі у практично сухий ґрунт. Пізніше, на щастя, випало достатньо опадів. Враховуючи досить м’яку зиму, загибель посівів дуже незначна. До слова, якраз зараз майже завершуємо їх підживлення”, – зазначила “Пошті” директор департаменту агропромислового комплексу Львівської ОДА Наталія Хмиз.
Попри складну економічну ситуацію у країні, аграрії запевняють, що із посівною-2016 впораються. Тим паче, що більшу частину робіт уже виконали.
“Станом на понеділок, 11 квітня, ранніх зернових вже посіяно – 90%, всього зернових – 56 %. Продовжують сіяти технічні культури, овочі. Підприємства вже почали засіювати сою. Повним ходом йде посів соняшнику. Цукрового буряка вже 70% засіяно з того, що заплановано. Весна розпочалась швидше і аграрії швиденько активізувались – розпочали весняно польові роботи. Тривають роботи з підживлення посівів. Терміни не підганяють, маємо ще часу трохи, тож можемо більш сумлінно підійти до справи, не нехтувати жодним етапом посівної”, – зазначила Наталія Хмиз.
Тепла зима і її наслідки
Працівники сільськогосподарського сектору Львівщини запевнили “Пошту”, що, незважаючи на ситуацію у країні та складні умови роботи аграрного господарства, загрози зриву проведення весняно-польових робіт немає. Аби лише погода й надалі була сприятливою. Адже власне через несніжну зиму постраждали озимі. У народі кажуть, що “зима без снігу – літо без хліба”. Втім аграрії запевняють, що втрати озимих несуттєві.
На Львівщині “наймодніші” культури – кукурудза і озима пшениця. Вони популярні з погляду експорту
“У лютому були морози і озимі частково померзли. Загинуло дуже багато озимого ріпаку”, – зазначив у розмові з “Поштою” заступник директора ПП “Західний Буг”, голова Асоціації аграріїв Львівщини Юрій Одноріг.
З його слів, у поточному році суттєво подешевшали добрива. “Господарства підживили посіви у більшій кількості, відповідно, це вплине на урожай. Знизилась також ціна на паливно-мастильні матеріали. Це тішить, звісно. До слова, зараз закінчуємо посів цукрових буряків, помалу приступаємо до посіву кукурудзи. Адже якихось об’єктивних причин хвилюватись за посівну-2016 нема, виробництво не постраждає. Сподіваємось на щедрий урожай!”, – зазначив Юрій Одноріг. “Причин хвилюватись за посівну і справді нема, але ж бувають і форс-мажорні обставини – зливи, гради тощо. Сподіваємось, нас це омине. Але от маємо побоювання, що тепла зима відіб’ється на шкідниках і хворобах. На щастя, від того є рада. Головне, щоб в аграріїв були фінанси їх придбати”, – зазначила “Пошті” Наталія Хмиз.
Дефіцит хліба: чи буде?
Здешевлення зерна на світових ринках змушує аграріїв України збільшувати експорт пшениці, що незабаром може привести до скорочення запасів yсередині країни і пов’язаного з цим дефіциту і подорожчання хлібобулочних виробів. Про це заявив генеральний директор УкрАгроКонсалт Сергій Феофілов, пише vhoru.com.ua.
“Не виключаю, що проблеми можливі з хлібобулочними виробами. Ціни на зерно низькі, витрати на вирощування зерна ростуть реально – це і насіння, і пальне, і добриво – відповідно, треба більше вивозити зерна”, – сказав він. Згідно із прогнозом експерта, через падіння “маржинальності” українські аграрії будуть скорочувати посівні площі, і прибутковість виробництва зерна повернеться до рівня 2011-2012 років і навіть нижче. “Те, що гряде ера імпорту виробництва харчової продукції – наш аналіз показує, що це неминуче”, – підкреслив Феофілов.