Ярослав Кашуба, заступник голови Львівської облдержадміністрації, про керівників-боржників "на килимі", робочу чергу та антикризові заходи для підприємців
Борги з виплати кровних чи проблема з пошуком нового місця праці після звільнення нині торкаються мало не кожної львівської родини. У підприємців свій головний біль - від справедливих скарг (як-от на перевірки чи дозвільну систему) до того, як вижити у кризовий час. Про всі ці проблеми спілкуємося зі заступником голови Львівської облдержадміністрації з питань соціальної політики, охорони здоров'я та підприємництва Ярославом Кашубою.
- Задля зменшення боргів із виплати зарплат працівникам промислових підприємств регіону у Львівській ОДА функціонує спеціальна комісія, яка вивчає ситуацію на проблемних підприємствах. Які новини маєте для людей, яким боргують зароблені гроші?
- Вирішення питання виплат заборгованих зарплат є актуальним та першочерговим і знаходиться на постійному контролі голови Львівської ОДА Миколи Кмітя. Завдяки щоденній кропіткій праці нам вдалося суттєво зменшити борги із зарплат жителям Львівщини (станом на 1 грудня 2008 р. борг становив 116 млн грн; на 1 січня 2009 р. він знизився до 54 млн грн; на 1 лютого знову зріс до 87 млн грн, а на 1 березня знов зменшився і є 58 млн грн). Ми не зупинятимемося й надалі активно працюватимемо у цьому напрямі та постійно триматимемо руку на пульсі. Дійсно, у Львівській ОДА функціонує комісія, яка детально вивчає ситуацію на кожному проблемному підприємстві. Власне керівників-боржників заслуховуємо в ОДА і спільно із ними шукаємо та розробляємо усі можливі шляхи виходу із ситуації, з'ясовуємо вузькі місця та даємо низку доручень. Директори цих підприємств подали нам обґрунтовані графіки погашення боргів, зобов'язавшись їх виконати.
Також скеровано листи-клопотання до профільних міністерств щодо забезпечення погашення боргів на підпорядкованих підприємствах-боржниках. Постійно "стукаємо у двері" урядовців, на жаль, вони не завжди дослухаються до наших звернень. Так, борг працівникам Львівського науково-дослідного радіотехнічного інституту (підпорядкований Мінпромполітики) сягає понад
3,3 млн грн; ДП "Львівські авіалінії" (підпорядковане Мінтрансу) - понад 1 млн грн. Механізми повернення заборгованості є, часто немає лише доброї волі керівників міністерств.
- Назвіть, будь ласка, підприємства, де впродовж лютого вдалося повністю погасити заборговані працівникам гроші.
- У цьому списку - ДП "Львіввугілля" (станом на 1 лютого працівникам були винні понад 12 млн грн), "Львівська залізниця" (понад 2,5 млн грн), ЛМКП "Львівтеплоенерго" (майже 2 млн грн), ВАТ "Іскра" (2,2 млн грн), "Львівелектротранс" (понад 2 млн грн), ВАТ "Львівський холодокомбінат" (552 тис. грн).
- Найгучніше про заборговану кількамісячну зарплату заявили працівники ЛАЗу. Що зроблено обласною владою у цьому питанні?
- Звісно, обласна влада не стоїть осторонь у ситуації з виплатою боргів працівникам ТзОВ "Львівські автобусні заводи". Це питання - на особистому контролі у керівника області Миколи Кмітя, який активно долучився до його розв'язання (принагідно зазначу, що міжнародний центр "Артек" виявив бажання придбати 10 ЛАЗівських автобусів, відтак завод отримає кошти). Якщо станом на 1 січня 2009 р. борг перед робітниками сягав понад 6,6 млн грн, то на 1 лютого зменшився до 4,9 млн. Станом на
5 березня невиплаченим має залишитися лише 1 млн.
- Наразі Львівщину ще не дуже зачепила проблема безробіття, як це є на сході держави. Але й тут чимало людей залишаються без роботи. Яка ситуація в області?
- Ситуація на ринку праці залишається нестабільною, хоча, порівняно з останнім кварталом 2008-го, починає дещо вирівнюватися. Якщо наприкінці грудня в нас щодня реєстрували понад півтисячі безробітних, то у січні - 340, а у лютому - 250. Загалом у січні 2009-го до центрів зайнятості звернулися 6,8 тис. громадян, у лютому роботу через такі центри шукали роботу 5,1 тис. осіб. Якщо ще на початку року на одну вакансію на Львівщині претендувало 20 осіб, то на 1 березня - вже 25. Незважаючи на складну економічну ситуацію, збільшення обсягів пропозиції на ринку праці та зменшення кількості вакантних посад, у перші два місяці року роботу за сприяння служби зайнятості знайшли 4,3 тис. осіб. Окрім цього, профнавчанням охопили 2,1 тис. безробітних, а до громадських робіт залучили 800 осіб.
- Чи має Львівська ОДА розроблений комплекс антикризових заходів у питанні зайнятості?
- Безперечно! Львівська обласна служба зайнятості окреслила низку заходів задля подолання безробіття в умовах кризи. З-поміж них - забезпечення професійної підготовки та перепідготовки безробітних, насамперед за робітничими професіями та на замовлення працедавців (за два місяці навчанням охопили понад 2,2 тис. громадян); забезпечення підвищення ефективності оплачуваних громадських робіт; сприяння активізації зусиль шукачів роботи шляхом розгортання активних програм сприяння зайнятості населення, надання адресних соціальних послуг задля прискорення їх працевлаштування; здійснення першочергового професійного навчання безробітних, які не мають професій, перебувають у стані тривалого безробіття, соціально незахищених осіб та інвалідів, а також забезпечення ефективності співробітництва органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілок і роботодавців задля недопущення зростання обсягів безробіття та забезпечення соціальних гарантій громадян.
- Ви колись говорили, що малий та середній бізнес влада має підтримувати не словом, а ділом. Отож, які кроки допоможуть бізнесу в складних умовах і які варто спільно робити всім органам влади?
- Нині малий та середній бізнес формує понад 10% ВВП, що порівняно з європейськими країнами, вкрай мало. Саме тому Україна переживає кризу важче, аніж Польща. Наші сусіди так масово не захоплювалися споживчими кредитами й там саме малий бізнес формує економіку... Загалом на Львівщині торік функціонувало понад 113,5 тис. суб'єктів малого бізнесу.
Звісно, криза негативно впливає на підприємців, але, якщо бізнесмен не сприймає її як період нових можливостей, то нічого не зможе зробити. Потрібно переглянути та жорстко скоротити свої витрати. Варто з найкращими спеціалістами обговорити два варіанти можливого розвитку підприємства: або ліквідувати бізнес через брак кредитів на поповнення обігових коштів, або скинутися грішми усім працівникам і, залежно від внесеної фінансової частки, чесно ділити прибуток. Держава взагалі не має втручатися в цей процес. Єдине, що від неї вимагається, - посприяти співпраці з банками та розвивати внутрішній ринок. Голова ОДА мені доручив відпрацювати з представництвом Держкомпідприємництва механізм мікрокредитування (коли під державні гарантії бізнесмену-початківцю надається кредит у 20-30 тис. грн). Фактично зараз малий бізнес повинен розраховувати на зароблене раніше та залучати гроші друзів і знайомих.
Власне щоб допомогти бізнесу в складних умовах, усім органам влади варто спільно вирішувати проблеми кредитування банками малого та середнього бізнесу. Варто добиватися дозволу на реструктуризацію заборгованості за кредитами, встановити справедливу кредитну ставку, перевести кредити в національну валюту. Реальним антикризовим заходом стане запровадження податкових канікул для новостворюваних малих та середніх підприємств. А через розчищення регуляторного поля та упровадження дозвільної реформи влада має сприяти вирішенню таких завдань, як скорочення термінів, а також установлення прозорих процедур погодження і виготовлення проектної документації та надання дозволів на будівництво об'єктів.
- На що саме скаржаться львівські підприємці обласній владі?
- На часті перевірки контролюючих органів (як-от податківців, міліції), відсутність спільних засідань із контролюючими та правоохоронними органами, на проблеми, пов'язані зі застосуванням податкового законодавства, цінової політики (неповернення ПДВ, оподаткування прибутку підприємств). А ще на недоліки дозвільної системи, впорядкування орендних відносин та тиск міської влади.
- Окресливши перелік проблемних питань, скажіть, якими будуть дії обласної влади?
- На засіданнях координаційної ради з питань розвитку підприємництва я буду жорстко доводити позицію обласної влади до контролюючих органів - зменшення кількості позапланових перевірок. М. Кміть доручив створити громадську приймальню для підприємців. Запропонуємо підприємцям подавати інформацію про конкретні випадки порушень та зловживань зі сторони органів нагляду і контролю. Незабаром на біл-бордах і у ЗМІ поінформуємо про телефони довіри для підприємців, на яких чергуватимуть працівники незалежних органів - представництва Держкомпідприємництва та підприємці з нашої Експертної Ради. Відповідно про результати вивчення конкретики щодо порушень та невмотивованих заходів контролю інформуватимемо уряд і Секретаріат Президента. Також у нас на контролі дії ДПА щодо повернення ПДВ підприємствам - це необхідний антикризовий захід. Розробляємо план із удосконалення діяльності дозвільних офісів з конкретно визначеними заходами та термінами виконання, а також графік зустрічей голів РДА, адміністраторів цих офісів з керівництвом ОДА, представництвом Держкомпідприємництва.
Окремо працюємо з керівниками дозвільних органів, адже вони не прямо підпорядковані обласній держадміністрації, а у підприємців дуже часто з ними виникають проблеми. Якщо дії таких керівників будуть спрямовані на погіршення бізнес-середовища, облдержадміністрація ставитиме питання перед міністерствами про їх звільнення. Окрім цього, звернулися до мерів із вимогою щодо скасування дозвільних документів, які не передбачені законодавством (дозволи на розміщення об'єктів торгівлі, гральних закладів). Вважаємо, що міська влада повинна приймати рішення, які стосуються малого бізнесу, обов'язково через механізм залучення підприємців до обговорення проектів цих рішень. Постійно звертаємось до мерів міст з проханням чітко дотримуватись регуляторного законодавства.
- Торік у липні під час форуму "Влада і бізнес - партнери" підписали Угоду про співпрацю між Держкомпідприємництва України та ЛОДА. Що дав такий документ для регіону?
- Принагідно хочу подякувати представництву Держкомпідприємництва за спільну роботу з ОДА з покращення бізнес-середовища в області. Їх системна позиція з підтримки підприємців, співпраця з усіма об'єднаннями підприємців допомагає ОДА налагодити позитивний діалог з бізнесом, сприяти йому. Ми розробили план спільних заходів, де зосереджено увагу на усуненні надмірного та неефективного регулювання господарської діяльності, на упорядкуванні дозвільної системи, системи ліцензування, активізації роботи з громадськими об'єднаннями підприємців, а також на захисті прав та інтересів підприємців від незаконних дій і тиску чиновників.
У 2009-му активно працюватимемо над виконанням низки пріоритетів. По-перше, над організацією роботи центральних і місцевих органів влади в напрямі радикального розчищення регуляторного середовища (насамперед у сфері будівництва, земельних відносин, транспорту). По-друге, над завершенням реформування дозвільної системи у сфері господарської діяльності, над оптимізацією ліцензійної сфери. По-третє, над забезпеченням належної роботи системи державної реєстрації суб'єктів господарської діяльності, подальшим удосконаленням реєстраційних процедур. По-четверте, над регламентацією питань контролю та перевірок для зниження тиску з боку контролюючих органів на суб'єктів господарської діяльності, забезпечення виконання з боку органів влади Закону "Про засади державного контролю (нагляду) у сфері господарської діяльності". У цьому списку також посилення контролю за діяльністю посадових осіб, які забезпечують дозвільні, реєстраційні та ліцензійні процедури, задля виявлення та попередження порушень.