Незважаючи на те, що рівень корупції під час вступу до вищих навчальних закладів суттєво впав за минулий рік, Міністерство освіти та науки щороку змушене вигадувати жорсткіші правила, щоб звести можливість хабарів до мінімуму. Цього року на час тестування у країні навіть планують відімкнути функції ММС.
Незважаючи на те, що рівень корупції під час вступу до вищих навчальних закладів суттєво впав за минулий рік, Міністерство освіти та науки щороку змушене вигадувати жорсткіші правила, щоб звести можливість хабарів до мінімуму. Цього року на час тестування у країні навіть планують відімкнути функції ММС.
Зміни вступної кампанії, які відбулися торік, насамперед мали покласти край масовим хабарам при вступі до ВНЗ, що процвітали в Україні. Аби проаналізувати ситуацію після нововведення й визначити, чи вдалося Міносвіти домогтися бажаного, проект "Гідна Україна" спільно з Київським міжнародним інститутом соціології провели моніторингові дослідження. До участі в моніторингу залучили учнів, батьків, першокурсників та працівників шкіл та приймалень. Загалом було опитано 2758 осіб.
"Дослідження мало дві хвилі, - розповідає Юхані Гросманн, директор проекту "Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні "Гідна Україна". - Перші опитування провели ще в 2007 році, коли зовнішнє тестування було необов'язковим, а вдруге - у 2008 році, коли іншого шляху до вишу, крім ЗНО, не було. Запитання були двох типів: відповісти про рівень корупції, опираючись на власний досвід, і розповісти про досвід знайомих, або ж родичів..."
Відповіді респондентів за 2007 рік не здивували дослідників, але, порівнявши їх з відповідями наступного року, вони спромоглися окреслити картину з "лівими дорогами" до вишів. Якщо 2007 року в корупційних діях зізналося понад 6%, то вже за рік їхня кількість зменшилася удвічі. Ю. Гросманн пояснює: попри те, що відсоток малий - це суттєве поліпшення у системі освіти. Щоправда, може існувати ще один сценарій перебігу подій, оскільки зовнішнє тестування було масовим уперше і ЗМІ приділяли йому стільки уваги, що українці просто не встигли налагодити канали, через це у наступні роки корупційна схема зможе функціонувати на новому ґрунті реформ. Першою ластівкою такого майбутнього стали відповіді вчителів та працівників громадських приймалень. Вони зауважували, що батьки буквально штурмували їх для того, аби отримати відповіді на тестування, або для підробки балів у сертифікаті. Опитування також засвідчило падіння вимагання та пропонування хабарів у вишах, але люди все ще покладають надію на особисті зв'язки. Пан Гросманн вважає, що саме "кумівство" є болючим місцем у вступній кампанії, адже його викорінити найважче. 2007 року у вступі "через знайомих" зізналося 10% (!), а вже через рік кількість таких абітурієнтів зменшилася уп'ятеро. Опитування також засвідчило негативну поведінку під час тестування. Попри суворі настанови міністерства, абітурієнти зізналися, що під час тестування масово користувалися шпаргалками, телефонами та спілкувалися один з одним. Найгірше так себе проявили абітурієнти на Київщині та у Криму.
"Звісно, що ці три пункти намагатимемося виправити цього року, - зауважує Лариса Середяк, директор Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти. - Зокрема, встановимо камери спостереження у місцях тестування. У дієвості спостереження такого штибу переконана з власного досвіду. Оскільки фінансування не дозволить обладнати всі пункти, то підемо іншим шляхом, вибірково оснастимо кімнати, але лист-попередження про наявність камери висітиме у всіх класах... Єдиною шпариною, яку нам не проконтролювати лишається туалет, там встановлювати камери, звісно, ніхто не буде..."
На думку Павла Хобзея, начальника головного управління освіти та науки ЛОДА, найбільша біда під час тестування - це мобільні телефони, точніше у функції ММС, адже сфотографувати запитання та відіслати повідомлення займає кілька секунд, тому зафіксувати це дуже складно. Отож, на майбутнє Міносвіти планує домовитися з операторами мобільного зв'язку, аби на час тестування, у країні відімкнули функцію передачі ММС. Наразі задум є задумом, та Павло Хобзей вважає, що такий крок зв'яже руки хитрунам на тестуванні.
Цікаво, що разом із бажанням нововведень до системи освіти в міністерстві забувають вдосконалити старі закони. Зокрема, минулорічний закон про правила вступу містив два суперечливі пункти: в одному йшлося про "єдиний вступ до ВНЗ", а в іншому - про "особливі умови участі", які, за бажання, виші трактували як можливість проведення своїх іспитів. Попри те, що торік саме ж міністерство неодноразово "шпорталося" за цю двозначність, цього року до уточнень ні в кого руки так і не дійшли.