Шок, розпач, нерви, матюки… Платіжки за централізоване теплопостачання, які львів’яни отримали за січень, змушували багатьох хапатися за голови – споживачі побачили космічні цифри!
Людям виставили до оплати місця загального користування, тобто сходові майданчики, ліфтові шахти, підвали тощо. Звісно, містяни обурені, чому зі своїх кишень мають за це платити!
“Обурення стосовно суми до оплати за центральне опалення за січень сягнуло стадії рішучих дій. У моєму випадку за 62 квадратні метри – 786,55 гривні. Несила сплатити таку суму. Не розумію, як вона з’явилась у платіжках. Прозорості нарахувань нема, а є лише загальні фрази керівництва. Я не сплачуватиму тієї суми, яку собі придумало Львівтеплоенерго, до повного прояснення ситуації”, – зазначила в соцмережі Facebook Людмила Мочальська.
Після масових обурень у ЛМКП “Львівтеплоенерго” цього тижня таки пояснили причини космічних рахунків за січень і навіть дозволили оплату реструктуризувати для тих львів’ян, які не мають значних заборгованостей за попередні місяці… Та для людей і така пропозиція – не вихід. Більшість не бажає віддавати з сімейного бюджету навіть частинами такі кошти за тепло, “якого навіть не відчули”!
Більшість не бажає віддавати з сімейного бюджету навіть частинами такі кошти за тепло, “якого навіть не відчули”
“За січень маю заплатити за теплопостачання більше тисячі гривень за двокімнатну квартиру. Для мене це дорого. Звідки вони взагалі такі суми взяли? У нашому будинку стоїться загальний лічильник, але в кожній квартирі температура різна. У моїй хаті холодно цілу зиму, кутаємося постійно у пледи. Буває, прокинешся вранці, а пара з рота йде. І за це я маю віддати четверту частину свого бюджету?” – обурюється жителька Шевченківського району Львова Оксана.
Підвищення тарифів і січневі морози
Серед головних причин тисячних рахунків за теплоенергію – січневі морози. Саме вони спровокували більшу витрату тепла, пояснюють у ЛМКП “Львівтеплоенерго”.
“У грудні, коли температура повітря подекуди була навіть плюсовою, ця різниця в тарифах не була такою помітною. Натомість у січні через чималі морози значно збільшилося споживання, відповідно й нарахування за тепло”, – пояснила начальник відділу обліку і збуту теплової енергії ЛМКП “Львівтеплоенерго” Галина Пакулець.
Вартість 1 Гкал становить 572 грн, а раніше – 277,85 грн
Зазначимо, що вже цього опалювального сезону тариф на теплопостачання в понад два рази більший за минулорічний.
“Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №1171 від 31.03.2015 року, з 8 травня 2015 року зріс суттєво тариф на послуги з централізованого опалення. Так, із травня 2015 року вартість однієї гігакалорії становить 572 гривні, а була 277,85 гривні. Оскільки тариф підвищився після закінчення опалювального сезону, а жовтень, листопад, грудень 2015 року були теплими, то не було відчутно суттєвого збільшення тарифу”, – сказала Галина Пакулець.
Показники лічильника + обігрів під’їзду
Неабиякий ажіотаж виник серед містян, яким до оплати виставили місця загального користування. Це стосується будинків, у яких є загальний лічильник на тепло, та помешкань з індивідуальними. Зараз для таких змінився порядок нарахувань. Раніше помешкання з лічильниками платили за своїми показниками, а залишок із загальнобудинкового приладу розкидали на всі інші квартири, мешканці яких з тих чи інших причин не встановили собі квартирних лічильників. Тепер же його ділять на всіх залежно від площі помешкань.
Так, уже з січня 2016 року в будинках, де є загальнобудинковий лічильник і частина квартир має квартирні лічильники на тепло, мешканцям нараховано до оплати опалення місць загального користування.
“Братові прийшла квитанція заплатити за опалення місць загального користування 561,87 гривні. І це при тому, що він має лічильник на квартиру і взагалі ніколи не використовував тепла (в нього електротепло). Тому і лічильник встановив, аби не сплачувати за те, чим не користується! Чому він має платити 561 гривню в місяць і 127 гривень за двоставковий тариф??? Тобто людина, яка взагалі не користується послугою, має щомісяця платити 689 гривень за ніщо?” – зазначила у Facebook голова ГО “Варта-700” Наталія Шелестак.

“Нарахування за місця загального користування, а це і сходові майданчики, і ліфтові шахти, і сміттєпроводи, і стояки, якими проходять внутрішні комунікації (крім цього, в кожній багатоповерхівці є втрати у внутрішньобудинкових розподільчих мережах), здійснено всім мешканцям таких будинків пропорційно до площі квартири. А з січня, відповідно до методики, затвердженої КМУ, проведено розподіл витрат за опалення місць загального користування між усіма квартирами, бо витрати на опалення місць загального користування мають нести солідарно всі мешканці, які проживають у будинку. На обслуговуванні ЛМКП “Львівтеплоенерго” є близько 40 будинків, які мають квартирні лічильники”, – зазначила Галина Пакулець.
Якщо в будинку нема лічильника?
Містян обурили й нарахування в будинках, у яких нема теплових лічильників. Для таких помешкань Нацкомісія затвердила тариф у розмірі 12,52 грн за 1 кв. м опалювальної площі.
“Прийнято зміни до Постанови №650. Відповідно до неї, мешканцям таких будинків проводять або донарахування, або корегування в бік зменшення нарахувань залежно від температури зовнішнього повітря. Постанова №1037 вступила в дію 19 грудня 2015 року, і ми проводимо нарахування відповідно до неї. У грудні вони були зменшені, а в січні ми провели донарахування, оскільки температура зовнішнього повітря була значно нижчою за ту, яка закладена в тарифі 12,52 гривні. Таким чином, тариф за січень становив 13,64 гривні за квадратний метр опалювальної площі, тобто на 1,12 гривні більше, ніж затверджено Нацкомісією. Зараз ми спостерігаємо плюсову температуру. Сподіваємося, що в лютому для будинків, які не мають приладів обліку, можна буде здійснити корегування до зменшення тарифу”, – пояснила Галина Пакулець.
Витрати на опалення місць загального користування мають нести солідарно всі мешканці
Із її слів, мешканці, які мають пільгу на оплату теплопостачання, повинні пам’ятати, що вона покриває лише 12,85 грн вартості оплати за квадратний метр опалювальної площі. “Якщо надворі було холодно, будинок спожив більше теплової енергії, а ціна за квадратний метр опалювальної площі стає більшою за 12,85 гривні, то різницю в ціні мешканець оплачує самостійно”, – пояснила Галина Пакулець.
Розрахуватися за тепло частинами
Через масові скарги мешканців у Львівтеплоенерго погодилися січневі рахунки за опалення розбити по місяцях. Єдина умова при цьому – відсутність у заявника старих заборгованостей за тепло або значних поточних сум.
“Якщо у споживача є заборгованість перед Львівтеплоенерго понад три тисячі гривень, на такого ми змушені подавати до суду. Інших обмежень для розподілу січневих рахунків нема”, – зазначив головний економіст зі збуту ЛМКП “Львівтеплоенерго” Володимир Олійник.
Написати заяву на реструктуризацію можна у відділі звернень Львівтеплоенерго (вул. Городоцька, 203). Відділ працює щодня з понеділка до п’ятниці з 8.30 до 17.00, у п’ятницю – до 16.00.
Аби нарахування були коректними, ЛМКП “Львівтеплоенерго” просить мешканців вчасно подавати покази з індивідуальних лічильників.
“Найкраще, аби мешканці подавали показник до 28-29 числа поточного місяця. Тоді щомісяця споживач охоплюватиме однаковий проміжок часу, і нарахування відповідатимуть спожитому теплу!” – наголосила начальник служби обліку та збуту Львівтеплоенерго Галина Пакулець.