Львівська міськрада черговим регуляторним актом тричі порушує чинне законодавство
Передчасною, недоцільною та популістською - саме так представники грального бізнесу Львова називають проект ухвали міської ради "Про затвердження Положення про вимоги щодо розташування та утримання гральних закладів на території м. Львова", громадські слухання якого відбулися минулої п'ятниці, 20 лютого, у Ратуші. Та й справжніми громадськими слуханнями захід назвати важко, адже присутніх у сесійній залі Львівської міськради зібралося дуже мало. Це, радше, були слухання заради галочки. Мовляв, процедура дотримана: громадські слухання відбулися, і тепер можна приймати регуляторний акт.
Свої слова представники грального бізнесу насамперед мотивують тим, що Верховна Рада України у першому читанні вже прийняла законопроект №3535 "Про держрегулювання діяльності у сфері грального бізнесу", в якому й так прописані досить жорсткі норми регулювання діяльності грального бізнесу, а згаданою ухвалою чиновники Львівської міськради намагаються видати ще додатковий регуляторний акт.
Зокрема, законопроектом №3535 передбачено, що у гральних закладах забороняється перебувати особам до 21 року; обмежується мінімальна площа гральних закладів до 250 кв. м та їх місце розташування; вводиться обов'язковий паспортний контроль, передбачається позбавлення ліцензії за перебування у гральному закладі осіб, молодших 21 року тощо. Ба більше, збільшується утричі вартість патенту, у кілька разів зростає вартість ліцензії для проведення азартних ігор, яку видаватимуть на п'ять років без права її продовження, й коштуватиме вона 5 млн грн, а за порушення ліцензійних умов відповідальність посилюється аж до кримінальної.
Сьогодні у Львові є 167 гральних закладів, у яких розташовано 3357 гральних автоматів. |
"Прийняття ухвали міськраді потрібно лише заради того, аби відзвітуватися перед жителями Львова за обіцянки, які були оприлюднені городянам під час передвиборної кампанії мера. Мовляв, робота зроблена - ухвала прийнята. Вважаю, що вона нічого не змінить, адже закон, який буде прийнятий парламентарями, значно жорсткіший", - говорить генеральний директор спільного українсько-чеського підприємства "Ройал" Руслан Печенко.
Співрозмовник наголошує, що у проекті ухвали Львівської міськради юристи побачили чимало суперечностей до вже чинного законодавства (скажімо, це стосується й видачі дозвільних документів), тому, за умови її прийняття, регуляторний акт оскаржуватимуть у суді.
Суб'єктів грального бізнесу, які й так під постійним мікроскопом, дивує позиція міськради, яка цією ухвалою прописує, по-перше, "здійснення обстеження гральних закладів на предмет дотримання Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор з питань дотримання чинних санітарних норм і пожежної безпеки", по-друге, "здійснення перевірки гральних закладів на предмет дотримання чинного податкового законодавства". "Перевірки й так проводять мало не щодня. Це роблять і податкова, і МНС, і правоохоронні органи. Навіщо ж тоді ще раз писати про ці перевірки?! Це не що інше як популізм", - говорить представник фізичної особи - підприємця Романа Перуна - юрисконсульт Андрій Миколів. Він акцентує на правовій позиції: "Органи місцевого самоврядування як посадові особи, згідно зі ст. 19 Конституції України, мають діяти в межах наданих повноважень".
Підтримує позицію львівських підприємців й представництво Держкомпідприємництва у Львівській області. Зокрема, голова представництва Ольга Яйко у розмові з "Поштою" назвала проект ухвали міськради "безглуздим" і таким, що "повністю суперечить трьом законам "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
О. Яйко зазначає, що додатковим документом міськрада ускладнює діяльність грального бізнесу, який працює на законних підставах та сплачує до бюджету значні суми податків. "Фактично ухвала дублюватиме вже прийняті ліцензійні умови провадження господарської діяльності з організації та утримання тоталізаторів, гральних закладів, затверджені розпорядженням голови Львівської ОДА ще у грудні 2007 р.", - каже співрозмовниця. О. Яйко повідомила "Пошту", що регіональне представництво звертатиметься з листом до голови Держкомпідприємництва України Олександри Кужель скерувати відповідного листа на ім'я мера Львова стосовно недопустимості прийняття рішень органами місцевого самоврядування, які порушують чинне українське законодавство.
Заслуговує на увагу й виступ представника ДПІ у м. Львові, який повідомив, що лише Законом України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" передбачений перелік документів, які необхідні для отримання суб'єктом патенту на здійснення діяльності. А тому немає законних підстав для відмови у видачі суб'єктам патентів у зв'язку із відсутністю дозволу на розміщення об'єкта благоустрою, необхідність отримання якого для залів гральних автоматів передбачає проект ухвали. Згідно з текстом проекту ухвали, відсутність такого дозволу є підставою для податкових органів у відмові видачі патентів у сфері грального бізнесу.
Цікаво, що, говорячи про необхідність прийняття ухвали, чиновники головно прикриваються зверненнями львів'ян. "Ми брали до уваги звернення жителів", - саме так відповіла Галина Заяць, начальник відділу торгівлі управління економіки Львівської міськради, на запитання "Пошти", чи дійсно сьогодні так на часі прийняття ухвали, коли парламентарі у першому читанні вже проголосували за законопроект №3535. Чиновниця каже, що ухвалою міськрада прагне "врегулювати питання відведення приміщень під гральні заклади". Тим часом у Ратуші і не заперечують, що гральний бізнес сплачує великі податки до бюджету. "За 2008 р. юридичні особи сплатили 17 мільйонів гривень, ще два мільйони - фізичні особи. Це багато", - визнає Г. Заєць.
До теми
Керівник парламентського комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Наталія Королевська наголошує: законопроект №3535 створює "нову модель державного регулювання діяльності у гральному бізнесі". Королевська говорить, що мета комітету - ввести достатньо високий бар'єр входу на ринок і дуже жорстке державне регулювання. "Законом насамперед обмежуємо розміщення гральних закладів, збільшуємо вартість ліцензій і патентів. У той же час, такі норми забезпечать додаткові надходження до бюджету, які так необхідні країні", - каже вона.