Щодня до Львова з районів їде чимало людей: комусь на роботу чи в лікарню, хтось везе продукти на місцеві ринки, а дехто долає чималу відстань, аби погризти граніт науки у львівських вишах. Декому доводиться доїжджати електричкою, а хтось долає чималу відстань маршруткою, відповідно підлаштовується під розклад руху транспорту.
Заплативши чимало за проїзд, люди хочуть дістатися якнайближче до центру Львова. Обласним перевізникам також вигідніше заїжджати в місто... Утім Львів від цього неабияк страждає: у місті повно заторів, щодня стаються аварії, на вулицях катастрофічно багато транспорту.
Під час сесії цього тижня депутати Львівської облради проголосували за те, щоб приміські та міжміські автобусні маршрути, які перевозять пасажирів в області, доїжджали лише до кінцевих автостанцій у межах Львова. Згідно з рішенням депутатів облради, усі приміські маршрутки матимуть кінцеві зупинки на шістьох станціях: маршрутки бібрського напрямку – на АС-5 (вул. Луганська, 2), маршрутки яворівського напрямку – на АС-4 (вул. Т. Шевченка, 105), маршрутки золочівського та перемишлянського напрямків – на вул. Личаківській, 162 – 182, маршрутки жовківського, буського та радехівського напрямків – на автовокзалі “Північний” (вул. Б. Хмельницького, 225), маршрутки городоцького, мостиського напрямків – на автовокзалі “Двірцевий” (пл. Двірцева, 1), маршрутки самбірського, старосамбірського, турківського напрямків – на автовокзалі “Двірцевий” (пл. Двірцева, 1), маршрутки миколаївського, стрийського, сколівського напрямків – на автовокзалі “Двірцевий” (пл. Двірцева, 1), маршрутки пустомитівського напрямку – на приміському залізничному вокзалі (вул. Городоцька, 112). А от маршрутки, що курсують до курортних містечок – Трускавця, Моршина, Східниці, Шкла, Немирова, зупинятимуться й надалі на пл. Двірцевій.
фото: Олег Огородник До слова, облрада не має повноважень визначати кінцеві зупинки приміських маршруток, тому це рішення депутатів подане як рекомендація Львівській облдержадміністрації.
Також депутати передбачили, що кінцеві зупинки маршрутів, які сполучають Львів із населеними пунктами, розташованими за 10 км від міста, залишаються без змін. А Львівська облдержадміністрація разом із депутатською комісією з питань транспорту та профільними експертами має до 1 травня 2016-го розробити концепцію розвитку пасажирських перевезень у Львівській області на 2016 – 2020 роки.
Замість приміського вокзалу – АС №8
Як писала “Пошта”, торік у грудні обласні перевізники кілька разів пікетували облдержадміністрацію, міську та обласну ради, коли місцева влада вирішила перенести кінцеві зупинки приміських маршруток із міста на найближчі автостанції, зокрема, йшлося про те, аби не пускати автобуси до залізничного вокзалу (на пл. Двірцеву).
Після однієї з таких акцій депутати обласної ради створили робочу групу для вирішення цього конфлікту, до якої увійшли депутати різних фракцій облради та представники перевізників.
Кінцеві зупинки маршрутів, що сполучають Львів із населеними пунктами, розташованими за 10 км від міста, залишаються без змін
Як зазначала “Пошті” заступник голови Львівської ОДА Ірина Гримак, дозволити всім перевізникам-протестувальникам мати кінцеву зупинку біля приміського вокзалу – небезпечно, адже там зараз страшні затори через великий наплив транспорту. Тим паче, що “ще у 2012-ому міська рада підписала відповідну ухвалу, яка, власне, передбачає кінцеві зупинки цих маршрутів, які пікетували, і зупинки на АС №1, що на Стрийській”.
Однак пасажири цих маршрутів нарікали, що їм до центру надто далеко добиратися зі Стрийського автовокзалу, мовляв, “доведеться платити двічі, аби ще потім дістатись у середмістя”. Жителі області вимагали, аби маршрути їхнього напрямку прирівняли до курортних напрямків.
АС №8. І добилися свого…
“Ключова проблема була в тому, що одні перевізники їздили на одну кінцеву зупинку, інші – на другу. Робоча група прийняла рішення закріпити за перевізниками кінцеві зупинки на автостанціях, бо побачила в цьому вихід із ситуації. Воно, можливо, половинчасте, але до цього ми дійшли. Тим паче, що в робочій групі засідали і представники громадськості, і самі перевізники. Тепер усе залежатиме від облдержадміністрації, яка повинна розробити нову концепцію пасажирських перевезень області”, – зазначив заступник голови Львівської облради Володимир Гірняк.
Як зазначила заступник голови ЛОДА Ірина Гримак, “від робочої групи були більші очікування, втім напрацьовані рекомендації адміністрація таки візьме до уваги”.
“Насправді це половинчасте рішення, яке згодом буде нам скероване. Ми вивчимо його, приймемо до відома всі напрацювання робочої групи і, звичайно, докладемо всіх зусиль, аби забезпечити належні пасажирські перевезення в області, як цього вимагає закон. Адже сьогодні маємо трохи іншу картину, ніж би хотілось…
У кожного перевізника своє трактування законодавства, не всі хочуть його дотримуватися. Звісно, такого не має бути! Тож будемо напрацьовувати нову концепцію розвитку транспортної мережі Львівщини”, – зазначила “Пошті” Ірина Гримак.
Воякам АТО – безкоштовний проїзд!
Як писала “Пошта” в матеріалі “Життя демобілізованого: бюрократія вбиває”, буває, що учасникам АТО відмовляють у безоплатному проїзді у транспорті, мовляв, посвідчення… підроблене. Як так?! Щоправда, зараз таких випадків меншає. Вояки ставлять несовісних водіїв на місце, адже це в жодні рамки не входить.
“Я кілька разів скористався цим посвідченням, то водії якось не дуже приязно на мене відреагували. Легше заплатити за проїзд, аніж відчувати на собі цей погляд чи чути на свою адресу якісь неприємні слова. Не за це ми воювали!” – зазначав “Пошті” вояка з Трускавця Богдан Ковальчин.
На сесії депутати облради теж зверталися до перевізників, аби ті не забували про тих, що охороняли наш спокій у холодних окопах. Мовляв, “невже так важко двох-трьох перевезти безоплатно?! Не на своїх плечах же несуть”. Екс-керівник департаменту транспорту і зв’язку Львівської ОДА Володимир Гарбуз пообіцяв, що на пільговий проїзд в обласному транспорті можуть розраховувати не лише вояки АТО, а й усі категорії пільговиків.
“Хвилюватися через пільгове перевезення бійців АТО в маршрутках нема причин. Перевізники як возили безоплатно певні категорії пасажирів, так і надалі возитимуть. Якщо є конкретні випадки відмови в такому проїзді, то прошу одразу повідомляти номер автобуса й дату, і це питання буде закрито за кілька хвилин”, – зазначив Володимир Гарбуз.
Львів “задихається” від транспорту
Як писала “Пошта”, нині Львовом пролягає понад 20 приміських маршрутів, більшість із них – середмістям. Зі слів міських перевізників, це “сіє хаос у транспортній схемі Львова та створює додаткові корки на дорогах”.
Водночас приміські автобуси є прямими конкурентами міського транспорту, адже деякі маршрути навіть стали менш прибутковими. Пасажирам же зручно, коли з області аж до центру міста можна дістатися однією маршруткою. Хоча за кордоном автобуси, що привозять людей у велике місто з навколишніх сіл, заїжджають на певні кінцеві станції, а звідти пасажирів розвозить уже міський транспорт.
Віктор Щир зазначав “Пошті”, що міські перевізники вже неодноразово скаржились у мерію, мовляв, автобуси приміських маршрутів заїжджають у Львів і таким чином забирають їхніх пасажирів, відповідно й заробіток. “Перша причина – бракує автостанцій, друга – водії приміських маршрутів на автостанції, які є, не заїжджають. Наші міські перевізники до цього ставляться дуже негативно, адже приміські автобуси забирають їхніх пасажирів. Саме через це міські перевізники і не збільшують кількості автобусів на деяких маршрутах – нема економічного обґрунтування”, – пояснював виданню Віктор Щир.
Із його слів, через середмістя щоденно курсують сотні автобусів. “Разом із перевізниками моніторили ситуацію тільки на зупинці на проспекті Чорновола – там курсують вісім приміських маршрутів, а на кожному 10, а то і 20 автобусів. Для міста це серйозна проблема. Навантаження на дороги, на міських перевізників”, – резюмував Віктор Щир.
До слова, у 2016-ому розпочнеться будівництво двох автостанцій для приміських маршруток – на вул. Пасічній – Зеленій (для бібрського та ходорівського напрямків) і на вул. Городоцькій – Збиральній (для городоцького напрямку).