Врятувати театр

На реконструкцію унікальної перлини архітектури театру ім. М. Заньковецької потрібно 370 мільйонів гривень

На реконструкцію унікальної перлини архітектури театру ім. М. Заньковецької потрібно 370 мільйонів гривень

palac.jpg 

Політична нестабільність, постійна плинність кадрів на найвищому урядовому рівні та сьогоднішня економічна криза неабияк перешкоджають тому, аби врешті-решт розпочати капітальний ремонт Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької. Про це "Пошті" зазначив генеральний директор цього театру Андрій Мацяк.

"Ми вже мали вибудувані стосунки з тепер вже екс-міністром фінансів України Віктором Пинзеником стосовно фінансування ремонтно-реставра­ційних робіт у театрі. Зокрема, я безпосередньо мав дві зустрічі з ним, де обговорював цю тематику. Тепер доведеться по-новому вибудовувати ці стосунки. А це, на жаль, знову втрачений час!" - констатує Андрій Мацяк.

Сьогодні ця перлина архітектури та гордість Львова вже не є гостро аварійною, але ззовні будова виглядає вкрай непривабливо через обдертий фасад. Генеральний директор не втомлюється повторювати: він проти того, щоби спершу облаштовувати "обличчя". Мовляв, добрий господар спочатку облаштує посилення, фундаменти, дахи, тобто зробить конструктивні, основні речі. На жаль, темпи руйнування будівлі перевищують темпи ремонтно-реставраційних робіт. А на все потрібні просто колосальні гроші...

palac2.jpg

Цього тижня у Львівській ОДА під головуванням заступника губернатора Львівщини Сергія Таратути та за участю в. о. начальника управління капітального будівництва області відбулася робоча нарада з питань реконструкції драматичного театру ім. М. Заньковецької. Театр, нагадаємо, є пам'яткою архітектури національного значення. Сторони зустрілися, питання начебто обговорили, але якихось суттєвих зрушень, чого й варто було очікувати, немає.  

За словами директора театру, восени минулого року з ініціативи кількох  міністерств (Мінкультури та туризму, Мінфінансів, Мінекономіки, Мінрегіонбуду) урядовці за­твердили розпорядження Кабінету Міністрів України стосовно плану заходів з ремонтно-реставраційних робіт у львівському драматичному театрі. Директор акцентує, що урядовці - вихідці з Львівщини активно долучилися до цього процесу.

Отож, згідно з названим документом, на комплексний капітальний ремонт будівлі  театру й відселення людей, які там мешкають, потрібна кругленька сума - 370 мільйонів гривень. Причому значна частина коштів потрібна саме на відселення. Сумнозвісне та вкрай багаторічне питання відселення мешканців є дійсно неабиякою проблемою, адже для відселення потрібно придбати кілька десятків помешкань. "Задля проведення ремонтно-реставраційних робіт з театру першочергово потрібно відселити мешканців", - говорить А. Мацяк. До речі, заньківчани сподіваються на отримання цільової субвенції на відселення мешканців від Міністерства будівництва й регіонального розвитку. Якщо ж кошти таки виділять, то це нарешті неабияк  зрушить з місця питання капітального ремонту будівлі театру.

Загалом за наявності усіх необхідних коштів на ремонт та реставрацію будівлі поетапно потрібно сім років. Хоча, зважаючи на сьогоднішнє зростання курсу долара, вже й названа сума у 370 мільйонів є замалою, констатує керівництво театру. До речі, на цей рік Міністерство культури та туризму України, в підпорядкуванні якого й перебуває театр, не виділило жодної копійки на ремонтні роботи у ньому.

Андрій Мацяк зазначив "Пошті", що сьогодні керівництво театру вибирає фірми, які займуться проектно-кошторисною документацію для проведення ремонтно-реставра­ційних робіт. Лише на цю документацію потрібно аж 8,5 міль­йона гривень.

Співрозмовник акцентує, що у справі реконструкції театру не обійтися без іноземних фа­хівців, зокрема, з Польщі, Ні­меч­чини, Австрії та Франції. "Адже їх спеціалісти обізнані з передовими новітніми технологіями, які можуть нам конче знадобитися", - говорить директор. Пан Мацяк також додає, що не варто сподіватися лише на бюджетне фінансування робіт, тому надіється й на допомогу бізнесу. "Сподіваємося на фі­нансування з різних джерел", - каже директор.

Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської місь­кої ради, зазначила "Пош­ті", що за гроші ані міста, ані  Львів­ської області, ані субвенцій з Державного бюджету  не вдасться довести будівлю театру до ладу. "Тому конче потрібна окрема довготер­мінова спеціальна державна програма для ремонту та реставрації будівлі впродовж нас­тупних  кількох років. Як-от, скажімо, ще в середині 1990-х років розробили й успішно втілили схожу концепцію стосовно реставрації Одеського оперного театру. Такої програми щодо театру ім. М. Заньковецької досі немає", - акцентує Лілія Онищенко. Співрозмовниця  говорить, що сьогодні загалом  будівля театру вже не є у критичному стані. "Критичний стан минув, адже підсилили основи фундаменту", - додає вона. Втім, є нагальна проблема з відселенням городян, які живуть там. "Ба більше, мешканці не хочуть відселятися звідти. І це проблема. Зокрема, мотивують свою відмову відселення тим, що мешкають там усе життя. Адже відселяти родини можна виключно за згодою обох сторін", - говорить пані Онищенко. На запитання "Пошти", чи у цьогорічному міському бюджеті передбачені хоча б якісь кошти на ремонтні роботи у згаданому театрі, посадовець міськради була лаконічна: "Ні, немає".

Звісно, благо, що руйнівні процеси будівлі зупинено, але вкрай негоже, щоби у самому серці столиці Галичини така перлина пам'ятки архітектури, як театр ім. М. Заньковецької, була в такому обшарпаному та жахливому стані! Нарешті час депутатам усіх рівнів, з уст яких часто можна почути фрази про патріотизм, - Львівської міської та обласної рад, а також  і народним обранцям від Львів­щини у Верховній Раді - звернути прискіпливу та цілеспрямовану увагу на цю, без перебільшення, нагальну проблему гордості міста Лева! Наразі сьогодні головним генератором усіх ідей та кроків з реконструкції є насамперед керівництво театру.

До теми

До речі, цього тижня під час зустрічі у столиці зі львівськими парламентаріями очільник регіону Микола Кміть серед 42 проблемних питань територіально-господарського  комплексу Львівщини назвав і відсутність фінансування заходів з реконструкції та реставрації Національного академічного українського драматичного театру ім. М. Заньковецької. Отож, пропозиція від ОДА наступна: при перегляді Державного бюджету України на 2009 рік передбачити кошти на фі­нан­сування робіт з реконструк­ції та реставрації театру ім. Ма­рії Заньковецької в обсязі 71 млн грн, з яких 18 млн грн передбачити у формі цільової субвенції м. Львову для проведення термінового відселення мешканців з будівлі театру. Про це "Пошту" поінформувала прес-служба ОДА.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4745 / 1.61MB / SQL:{query_count}