Заручником політики блокування банківських депозитів стали й кошти Львова. Влада, яка шукала зиску, тепер безпорадно розводить руками
Львів не може забрати свої кошти, розміщені на депозиті в АТ "Українська фінансова група". Прокуратура Львова на захист інтересів міста вже подала відповідний позов до суду. Йдеться про 39 млн грн. Як розповів "Пошті" Олег Іщук, директор департаменту фінансової політики, депозит було розміщено "до вимоги", тобто, подавши заявку про потребу забрати кошти, міська влада мала б отримати їх не пізніше ніж за тиждень. Натомість, подавши заявку ще у жовтні, Львівська міська рада й досі чекає на повернення депозиту. І перспективи вирішення цієї проблеми, навіть з огляду на абсолютну законність вимог львівської влади, наразі виглядають вельми туманними.
"Кошти громади Львова було розміщено під 24% річних. І власне відсотки "Українська фінансова група" сплачує нам справно, а ось саме тіло депозиту вперто не віддає", - розповів "Пошті" Олег Іщук.
Тим часом Кабінет Міністрів України 28 січня 2009 року видав постанову №52, згідно з якою усі тимчасово вільні кошти місцевих бюджетів мають бути розміщені виключно у державних банках. Таких в Україні є лише два: "Ощадбанк" та "Укрексімбанк". Їхні пропозиції щодо розміщення коштів, звісно, суттєво гірші, ніж пропозиції комерційних банків, проте, з огляду на загальну нестабільність на ринку банківських послуг, мали б виглядати надійнішими. Саме цим аргументом, сподіваємось, і керувався уряд, приймаючи цю постанову.
- З одного боку, це добре, бо держава на 100% гарантує збереження цих коштів, з іншого - менш вигідно, адже ринок дає ліпші ставки. З цією постановою ми, вочевидь, розмістимо кошти під менші відсотки, проте й з меншими ризиками, - сказав "Пошті" Олег Синютка, перший заступник міського голови Львова.
Такий крок уряду вважає правильним і Степан Кубів, фінансовий експерт, депутат Львівської обласної ради.
- Нині потрібно говорити не про вигоду, а про надійність і прозорість зберігання бюджетних коштів, - сказав він "Пошті". - Адже потрібно провести інвентаризацію всіх ресурсів та проводити щоденний моніторинг і звітування щомісяця, куди ці кошти було використано.
Проте наразі механізму, за яким би цей процес мав відбуватися, Національний банк ще не затвердив. Якщо ж припустити, що ситуація в інших містах із депозитними рахунками може бути такою ж, як наразі у Львові, то й реалізувати постанову КМУ в місячний термін буде не так легко. Та, до прикладу, у Львівській обласній державній адміністрації цією проблемою не переймаються. За словами Олега Демківа, керівника фінансового управління ЛОДА, жодних депозитів обласна влада не має.
- Нині про вільні кошти говорити не доводиться. Їх немає. Потрібно виконувати бюджет, - сказав Олег Демків "Пошті".