У Львові роблять усе можливе, та, як кажуть, неможливе задля того, аби довгоочікуваний масштабний проект “Трамвай на Сихів” цього року втілити в життя. Міський голова Львова Андрій Садовий не раз обіцяв, що невдовзі усе запрацює… Зокрема, торік узимку запевняв, що трамвай поїде вже у серпні 2015-го. Згодом, восени 2014-го, говорив інше, мовляв, трохи не встигаємо, але вже от-от…
“Поза тим, що маємо надзвичайно складну ситуацію в нашій країні – окупацію, війну, у Львові реалізовуємо проект, який давно був готовий. Це трамвайна колія на Сихів. Загалом мають бути прокладені 11 кілометрів рейок, 5,5 кілометра в один бік. Цього року (мовиться про 2014-ий. –“Пошта”) буде зроблена велика частина і вже наступного року цей проект реалізують до кінця”, – цитувала Андрія Садового прес-служба міськради 2 вересня 2014-го.
Враховуючи те, що ми не знайшли порозуміння із підприємцями, з ринком “Санта-Барбара”, наразі зосереджені на першому розворотному кільці. Туди їздитиме трамвай
Тож робота кипить. Колію необхідно прокласти, випустити трамвай на маршрут. Та ба, не всі проблеми в міськраді вирішили. Справа з колектором на вулиці Стуса, який потрібно замінити, наче вирішується позитивно. Відповідні роботи проводять, кредит ЄБРР на це наче й погодив, а от щодо ринку “Санта-Барбара” рішення ще не ухвалили. Згідно з проектом, на його місці має бути розворотне кільце, але підприємці не готові поступатись, а міськрада й не дуже наполягає…
Кінцева зупинка – наступного року
У міськраді та у Львівавтодорі певні, що проект “Трамвай на Сихів” справді на фінішній прямій. Та не факт, що вдасться завершити його цього року. А якщо й удасться, то не до кінця… Трамвай, імовірно, поїде, але його кінцева зупинка буде не біля “Санта-Барбари”, а неподалік церкви Різдва Пресвятої Богородиці. Саме там нині роблять розворотне кільце. Його значення технічне, але для того, аби все ж додати проектові темпу, його зроблять основним та останнім.
“Ми вже вийшли на завершальну стадію будівництва трамвайної колії на Сихів. Є два розворотні кільця: одне – біля церкви, друге – за ринком “Санта-Барбара”. Враховуючи те, що ми не знайшли порозуміння з підприємцями, із ринком “Санта-Барбара”, наразі зосереджені на першому розворотному кільці. Туди їздитиме трамвай. А як знайдемо якесь порозуміння з підприємцями, то зможемо ще прокласти і цей невеликий відтинок. Роботи там буде ще на місяць часу, – сказав міський голова Львова цього тижня у розмові з “Поштою”. – Ми жодним чином принципово не піддаватимемось тиску на міську владу. Підприємці наполягають, аби для ринку місто виділило їм ділянку поблизу сихівської поліклініки. Це неможливо, бо буде велике збурення людей. До того ж там чимало комунікацій. Тому ми готові пропонувати інші ділянки, шукати компроміс. Людей ніхто не рухає. Назвати умови праці на тому базарі добрими не можна, бо працювати там непросто. Але я дав людям слово, що в цьому році їх не рухатиму”.
Звичайно, має значення, де буде кінцева зупинка. Знаю, що планували на місці ринку. Значить так і має бути… Ми в очікуванні
Натомість директор ЛКП “Львівавтодор” Олег Береза розповів “Пошті”, якщо місто не виконає умов договору з підрядником, себто із компанією “Онур”, яка прокладає колію, і не надасть для робіт ділянку, заплановану за проектом, то влетить у копійку!
“Всі роботи тривають як на ділянці до ринку, так і на ділянці за ним. Ми сплатили б дуже великий штраф компанії “Онур” за те, що не дали їй можливості до кінця виконати заплановані проектом роботи. Ми все робимо так, як передбачає контракт. Кінцевою зупинкою може бути кільце біля церкви. Це можливо, якщо не домовимось із підприємцями ринку. Якщо ж не виконаємо умов договору, місто компенсовуватиме “онурівцям” їх стратегічну вигоду. Вони порахують, скільки втратили і скільки не заробили через те, що недопрацювали, і місто буде змушене це компенсувати. То найгірший варіант… Звісно, компанія “Онур” давно працює із Львовом і зацікавлена в порозумінні”, – сказав Олег Береза.
А от Андрій Садовий вважає, що неважливо, чи надасть місто цю ділянку цього року для робіт, чи ні.
Відповідно до генплану міста, ця трамвайна колія має йти далі – аж через стадіон “Арена Львів”, через Сокільники до готелю “Супутник”. Там є шляхопровід, його треба відремонтувати
“Проблем жодних не буде. Є обсяг робіт, який виконаємо в цьому році. Є об’єкт, який зробимо наступного року. Згідно з генпланом міста, ця трамвайна колія має бути прокладена далі – аж через стадіон “Арена Львів”, через Сокільники і виходити до готелю “Супутник”. Там є шляхопровід, його треба відремонтувати. Тому це робота ще на багато років, ми працюємо етапами, я не бачу жодних загроз на сьогоднішній день. Стараємося зробити все можливе для того, аби той трамвай поїхав. Однозначно базовим нині є кільце біля церкви. Якщо знайдемо порозуміння з ринком, роботи продовжимо”, – резюмував очільник міста.
Колектор і кредит
Нині на вулиці Стуса розпочинають роботи з будівництва колектора підземним методом. “Підземним бурінням будуватимемо цей колектор.
Робота над колектором на вулиці Стуса Зараз проводимо всі необхідні заходи, підписуються всі необхідні документи, у Європейському банку реконструкції та розвитку триває погодження додаткового фінансування. Вже є попередні підрахунки. Суми уточнюють. Заплановано понад п’ять мільйонів євро додаткового фінансування на колектор та ще деякі роботи. Зокрема міст на Хуторівці, з’їзди з нього”, – пояснив Олег Береза. І запевнив, що до кінця цього тижня планують знести будівлю, викуплену містом для суспільних потреб. Роботи розпочнуть на ділянці між вулицею Стуса та проспектом Червоної Калини.
Вулиця Стуса “До кінця тижня з того будинку (вулиця Навроцького, 1. – “Пошта”) нічого не залишиться, ми його викупили для суспільних потреб і будемо зносити. Там проходитиме колія. Постараємось швидше зробити все. Основна заминка була за колектором на вулиці Стуса. Ми не мали методики, за якою могли б працювати. Проте зараз уже все відомо. Колектор в нижній частині вже роблять, а щодо верхньої – чекаємо погодження від Європейського банку з приводу фінансування. Все готове для того, аби почати роботи. Це справа тижня часу”, – вів далі Олег Береза. І нагадав, що фінансова база проекту – 17 мільйонів євро. П’ять мільйонів євро дав німецький уряд як грантову частину, шість мільйонів євро – Європейський банк, решту фінансує місто. Крім того, є ще й колектор, реконструкція якого обійдеться в приблизно п’ять мільйонів євро.
Проспект Червоної Калини. На цій ділянці незабаром продовжать роботи до вулиці Стуса. Знесенню підлягає двоповерхова будівляПрацюють, купують, чекають…
Жителі Сихова тішаться з того, що, як би там не було, колію прокладають. І певне стрічатимуть перший трамвай на Сихові, як півтораста літ тому стрічали перший потяг у Львові, оплесками та квітами…
“Признаюся, я ненавиджу наші маршрутки, особливо влітку. Мрію про цей трамвай. Він розвантажить сихівський напрямок. Можливо, й у маршрутках комфортніше стане – не так людно буде. Звичайно, має значення, де буде кінцева зупинка. Знаю, що планували на місці ринку. Значить так і має бути… Ми в очікуванні”, – запевнила львів’янка Людмила.
Якщо знайдемо порозуміння із ринком, роботи продовжимо
Хлопці працюють не покладаючи рук на палючому сонці. Роблять бордюр на “запасному” розворотному кільці поблизу церкви.
“Ми кладемо бордюр, а ще одна бригада виконуватиме іншу роботу. Працювати важко, особливо в таку спеку, але ми не нарікаємо. Кільце незабаром буде готове, до кінця року ж має поїхати трамвай”, – пояснив один із робітників. Називати своє ім’я чоловік не захотів. Мовляв, негоже на робочому місці коментарі давати.
Колія біля ринку “Санта-Барбара”. На цьому місці, згідно з проектом, заплановане розворотне кільце, кінцева зупинка трамвая А поза тим на ринку “Санта-Барбара” чимало покупців. “Я завжди сюди на закупи ходжу. Дружина знає, де можна придбати свіжішу, а де дешевшу продукцію. Я трохи гірше орієнтуюся. Знаю, що цей ринок планують зносити, тут має бути розворотне кільце трамвая. Але куди ж базар?.. Базар у цьому районі потрібен! Хоча й на трамвай чекаємо. Я особисто переважно автомобілем користуюся, але певен, що такі проекти – це Європа!” – вважає львів’янин.
Однак є й такі, кому все одно, чи буде трамвай на Сихів, чи ні.
“Мені нема різниці, що тут їздитиме: трамвай, тролейбус чи взагалі нічого. Транспортну систему в місті вже неможливо покращити. Як на мене, треба все кардинально змінювати. Електротранспорту й справді варто віддавати перевагу. Але у нас все дуже темно робиться. Навіщо такі кредити?..” – висловив свою думку житель Сихова Микола.
Ремонти, корки, нерви водіїв і пасажирів
У Львові з 1 вересня обмежили рух транспорту на вулиці Сихівській – там ремонтують дорогу. Спершу перекриватимуть одну смугу – на відтинку від проспекту Червоної Калини до вулиці Зеленої, згодом іншу. Роботи триватимуть до 1 жовтня.
Чимало доріг у нашому місті з літа досі на ремонті. Непроїзною залишається частина проспекту Свободи – від вулиці Академіка Гнатюка до вулиці Вороного. Там ремонт розпочали ще на початку серпня, а закінчити планують також до 1 жовтня. Через це перехрестя проспект Свободи – вулиця Гнатюка до 10 вересня перекрите для руху. Перекритою залишається і частина вулиці Лисенка – на відтинку від вулиці Короленка до вулиці Миклухо-Маклая. Роботи триватимуть до 1 жовтня. Вулицю замостять мозаїчним каменем, відремонтують тротуари. Окрім того, відремонтують мережі зовнішнього освітлення.
На ремонт закрили й вулицю Богомольця. Роботи обіцяють закінчити до 20 вересня.
До кінця року для виконання ремонтних робіт закрили вулицю Свєнціцького – на відтинку від вулиці Мушака до вулиці Франка, інформує прес-служба мерії.
Як пишуть “Головні новини Львова”, у планах цього року коштом міста перестелити дорожні ковдри на проспекті Червоної Калини і на вулиці Мечникова. А за гроші ЄБРР в 2015-ому у Львові відремонтують одразу два масштабні об’єкти: вулицю Богдана Хмельницького до Гайдамацької вздовж трамвайного маршруту №6 і найамбіційніший – “Трамвай на Сихів”.
Загалом цього року з міського бюджету у ремонт міських доріг вкладуть понад 300 мільйонів гривень. Ще два мільйони євро – кредитні кошти Світового банку і мільйон євро на автошляхи Львів отримав із грантів.