Влада Львова дізнається про самобуди в центрі міста від журналістів "Пошти"
Хвиля руйнувань пам'яток архітектури у Львові триває. Цього разу псевдоархітектори не лише самовільно перепланували будинок, але й познущалися над його зовнішнім виглядом...
Новоспечене кафе "Гарбуз", що на вул.Франка, 15, відкрилося у Львові наприкінці минулого року. Будинок, де розташувався заклад, є пам'яткою архітектури місцевого значення. Кілька років тому його придбали дві приватні особи - пані Палько та Штефюк, і від 2005 року в будинку був бар "Редбул". Та підприємцям, вочевидь, стало затісно на одному поверсі, тому вони викупили й другий. Нове кафе "Гарбуз" відкрили вже після перепланування: перший та другий поверхи об'єднали, розширивши у такий спосіб межі закладу. Щоправда, здійснюючи такі масштабні роботи, власники будинку геть "забули" узгодити реконструкцію пам'ятки: жодних дозволів управління охорони історичного середовища та департамент містобудування Львівської міської ради не давали. Ані листа-замовлення до управління охорони історичного середовища, ані реставраційного завдання, узгодженого з тим же управлінням, ані проекту реставрації, сформованого спільно з департаментом містобудування, на цей будинок немає. Щобільше, замість знайти будівельну фірму, яка б мала ліцензію на проектування робіт на пам'ятках, власники будинку вирішили, що фахівці їм ні до чого, й стали самі собі архітекторами.
На початку 2007 року управління охорони історичного середовища склало на порушників протокол про адмінпорушення. Опісля написало подання в прокуратуру та відправило листа до МНС, аби ті припинили самовільні роботи в будинку. Адже на той час підприємці руйнували будинок зсередини, знімаючи несучі стіни. У МНС пояснили, що це не їхня компетенція, прокуратура ж переадресувала звернення з міста в район, а прокуратура району, своєю чергою, скерувала документ до Личаківської райадміністрації. Остання... наклала на порушників штраф і забула про спотворену пам'ятку.
"Власники приміщення почали погоджувати проект заднім числом, - розповідає "Пошті" Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища . - Якщо роботу виконано самовільно, то пізніше потрібно зробити всю документацію на відповідність Державним будівельним нормам і принаймні узаконити самовільне будівництво. Хоча можливість узаконити самобуд передбачена для того, аби люди змогли легалізувати свої добудови та надбудови, які здійснили ще в 1960 - 1970 роках, сьогодні це є хитрим способом залагодити прогалину в документах і дозволяє узаконити все те, що людина зробила зле..."
Та попри існування такої можливості, власники не поспішали оформити потрібну документацію, і лише торік у квітні, після того, як управління охорони історичного середовища завітало з перевіркою безпосередньо в будинок, власники "Гарбуза" таки принесли на погодження документацію. Та погодженого й надалі ніхто не дотримувався. Зокрема, невдовзі над дверима кафе нависла громіздка металева конструкція, яка, можливо, претендувала б на оригінальність на сучасній будові, проте на будинку позаминулого сторіччя жахає своєю недоречністю.
"Той декор, який вони встановили, це просто вершина несмаку, його не було в проекті передбачено, і ні з ким його не погоджували, - продовжує Лілія Онищенко. - Потворна металева конструкція кована і, вочевидь, не дешева. Вона висить над кафетерієм і позбавлена будь-якої естетики. Львів хворіє на естетичну недугу, ця проблема тяжко вразила місто, бо всі хочуть мати стиль - корпоративний, як його називають, а в результаті свій стиль втрачає місто".
Та, вочевидь, власники "Гарбуза" вважають інакше. "Це ще питання, чи ми спотворили, чи врятували пам'ятку", - сказав "Пошті" пан Андрій, заступник директора кафе, який відмовився назвати своє прізвище. На жаль, докладніше позицію власників закладу дізнатися не вдалося, оскільки, за словами пана Андрія, вони є дуже зайнятими, аби спілкуватися з журналістом.
За словами Віталія Троня, юриста департаменту містобудування, ані цього року, ані в попередні роки дозволу ніхто не виписував. Але він припускає, що такий дозвіл могли дати в Держархбудконтролі, проте там про ситуацію на вул.Франка навіть не чули і, відповідно, жодних дозволів також не видавали. Втім і помічати монстра у самісінькому центрі старого Львова там також не бажають, а скарг про жодні роботи на цьому об'єкті їм не надходило. У Держархбудконтролі "Пошті" зазначили, що про скоєне порушення їм мала повідомити райадміністрація, а оскільки вона цього не зробила, то справа завмерла. Та навіть якщо інспекцію скерують до "Гарбуза", то Держархбудконтроль зможе тільки оштрафувати власників, а ось змусити відновити зруйноване може тільки райадміністрація.
Василь Білоус, голова Личаківської райадміністрації, спочатку категорично заперечив "Пошті" саму можливість здійснення робіт у будинку без погодження з райадміністрацією, адже дозвіл на це, окрім іншого, мала дати й міжвідомча комісія РА. Щоправда, пізніше визнав, що самобуди у Львові не рідкість... На жаль, чи розглядала комісія питання щодо будинку на Франка, 15, пан Білоус не пригадує, мовляв, звернень про перепланування до райадміністрації є багато. "Найвірогідніше, таке звернення було. Якби ми виявили, що таке перепланування було самовільне, ми мали б повідомити Держархбудконтроль, а вже вони повинні були б накласти штраф. Якби ж власники й надалі добровільно не повернули будинку належний вигляд, то райадміністрація мала б звернутися до суду про усунення самобуду. Але ми цього не виявили... Ось ви нам сказали - тепер ми виявили", - сказав пан Білоус "Пошті".
Цікаво, що, попри свою необізнаність щодо наявності дозволів у власників будинку, під час розмови із журналістом чиновник одразу пригадав "будинок, оснащений металевою бляхою"... Тож залишається питання: чому райадміністрація "не виявляє" самобуду, який видно неозброєним оком?
Таке ж запитання виникає і в Лідії Горницької, архітектора і керівника архітектурно-реставраційної майстерні №3 Інституту "Укрзахідпроектреставрація", члена Товариства шанувальників Львова. На її думку, найбільшою проблемою у цьому випадку є корумпованість відносин між владою та власником.
"Це трагедія Львова, яка дійшла до останньої фази розвитку, адже на історію архітектури вже перестали зважати. Це плювання в обличчя тих, хто прагне, аби Львів був європейським містом. Адже в жодній країні, яка себе поважає, такого жахіття не дозволили б будувати, - обурюється пані Горницька. - Та найбільше вражає те, що це підтримують люди, які сидять у кріслах чиновників, позаяк просто смішно казати, ніби ніхто не бачив, що відбувається з будинком, а тільки зараз усі це помітили. Невже ніхто не бачив, як з будинку вивозили рештки стін? Невже ніхто не помічав, що вхідний вестибюль фарбують огидними дешевими кольорами, які є просто несмаком?"
На жаль, незаконні руйнування пам'яток архітектури у Львові стають нормою і нагадують заварену кашу, в якій гуснуть як товстосуми, так і чиновники.