Військові ЗОК заощаджують кошти на зв'язку та відрядженнях. А проведення щорічних міжнародних навчань наразі під сумнівом
Економічна ситуація в державі вплинула і на Збройні сили України, яким також доводиться затягувати паски й заощаджувати. Зокрема, у штабі Західного оперативного командування провели нараду, де застановилися, на чому саме економитимуть. Головне питання, яке наразі залишається без відповіді, - чи, бува, не призведе заощадження до падіння військової дисципліни (хоча це вкрай неприпустимо для Збройних сил України - "Пошта")?! Якщо це так, то картина виходить якась дуже тривожна. До слова: економити доводиться не лише українським військовим. Так, Збройні сили Словаччини зі штаб-квартири НАТО вже відкликали 70 своїх офіцерів, залишивши лише... чотирьох.
- Із вівторка, 3 лютого, у штабі ЗОК та у всіх військових частинах не залишилося міських телефонів - їх відімкнули через економію. Працює лише внутрішній військовий зв'язок, - повідомив "Пошту" керівник прес-служби Західного оперативного командування Олександр Поронюк. До речі, чогось подібного досі ще не було. Єдине, що телефони відмикали через заборгованість.
Також заощаджують військові ЗОК кошти й на відрядженнях. Скажімо, керівництво до столиці їде лише з дозволу Міністерства оборони, а офіцери в межах командування у відрядження вирушають тільки зі згоди командувача ЗОК. Стосовно грошового забезпечення, то у січні його виплатили повністю. Із харчуванням строковиків ЗОК також начебто наразі все гаразд. Як буде з виплатами у лютому - ніхто достеменно не знає. Все залежить від фінансування, хоча це захищена стаття бюджету. З одного боку, військові побоюються невиплат, з іншого - певні, що Міністерство оборони України зробить усе можливе, аби фінансування було безперебійним.
Утім, військові ЗОК вже добряче загартовані критичними ситуаціями. Нагадаємо, що у 1995 - 2000 роках на власній шкірі вони вже пережили період заборгованостей. А тоді був дійсно вкрай важкий час для військових та їх родин. Для прикладу: було й таке, що вони по 8 місяців (!) не бачили грошей.
- Тоді дуже сильно рятували продуктові пайки. Але їх видача призупинена з 1999 р., і зараз цього немає, - говорить О. Поронюк.
Також під питанням проведення цьогоріч щорічних міжнародних військових навчань, які відбуваються на Яворівському полігоні ЗОК. До речі, згідно з планами на 2009 рік, на цьому полігоні мали провести три такі потужні навчання. Будуть вони чи ні, згодом стане відомо достеменно. Наразі й реалізація цього пункту є туманною.
Торкнулося військових й відімкнення електроенергії через борги. Скажімо, зі 600 військових містечок Західного регіону минулого тижня 13 були відімкнені від струму. Загальний борг перед енергетиками становить понад 100 тис. грн. Відімкнули вони й режимний об'єкт (!) - Радехівський склад зберігання ракетного пального. На щастя, подачу електроенергії вже відновили.
У той час, коли фінансування ЗСУ бажає бути кращим, як з'ясувалося, юнаки таки хочуть служити у війську. Принаймні про це свідчать звернення до призовних пунктів (весняний призов буде у квітні - "Пошта"). Можливо, таким чином молодь хоче пережити кризу. З іншого ж боку - згодом є перспектива роботи у правоохоронних органах. Окрім того, на Львівщині є понад сотня охочих на контрактну службу у війську. "Переважно це жителі депресивних районів області - Турківського та Сколівського", - говорить керівник прес-служби ЗОК. Хоча є й такі контрактники, які навпаки, розривають контракт - через низьку платню.