Нині чимало експертів пророкують газетам сумне майбутнє, мовляв, їх потрохи витісняють електронні ЗМІ, тож невдовзі паперові видання кануть у лету… У міськраді запевняють: запиту на відкриття нових газетних кіосків у місті нема. Та все ж прихильники традицій залишаються. Для когось це своєрідна медитація чи данина іміджу або стилю, а комусь просто ніяк не звикнути й не розібратись у неймовірно швидкому потоці інформації в мережі “Інтернет”. Як би там не було, але Львів має давню культуру читання преси, яку розвивало і продовжувало кожне покоління містян.
Газета як спогад із дитинства
“Пригадую себе малою: страшенно любила запах свіжої газети. Батьки тоді передплачували щось. Яка то була газета, достеменно не пригадаю, але мені страшенно подобалося гортати її і принюхуватись. Мені здавалося, що то всі дорослі так роблять: і дідусь, вмостившись у кріслі та поправляючи на носі окуляри з товстим склом, і батько, часом насуплюючи брови і потираючи підборіддя… – пригадує львів’янка Катерина. – Мені мама частенько журнали дитячі купувала, здається, “Пізнайко” називався улюблений. Нині ж я живу в інтернеті – з мережею і комп’ютерами пов’язана моя робота. Як маю хвильку, там і новини читаю. Але все одно в мене є звичка купувати газети. Є кілька львівських, які люблю почитати, а є всеукраїнське видання. Цікаві мені і журнали, але українських не знаю… Здебільшого мені чоловік привозить таку пресу з-за кордону”.
Львів’янин Олег каже, що нині у львівських кіосках україномовного продукту мало: “На жаль, серед друкарської продукції у львівських кіосках більше іномовної. Там дуже мало видань українською”.
Пані Мирослава трохи більше 10 років торгує газетами, розповідає, що і справді попит не найвищий, та все ж львів’яни полюбляють читати. “Люди старшого покоління більше купують газети, молодші – журнали. Популярні журнали з рукоділля, з викрійками, рецептами та різними порадами щодо садівництва. Буває, купують і журнали з інтер’єрами. Вони хоч і не з дешевих, але мають свого читача. Все ж здебільшого продаю газети. Є в мене постійні покупці, та, якщо відверто, їх усе меншає…” – розповідає пані Мирослава, продавчиня преси у Львові.
Перша газета вийшла у Львові
Зі слів історика та львовознавця Ілька Лемка, мало кому відомо, що саме в нашому місті в далекому 1776-ому вийшла перша газета в Україні – “Gаzette de Leopol”, щоправда, французькою мовою. Перша україномовна газета (“Зоря Галицька”, 1848 р.) також родом зі Львова.
Якщо би на Донбасі з початку незалежності держава дбала про наповнення інформаційного простору україномовною періодикою, то рівень національної свідомості там був би набагато вищий і ми би не мали, можливо, російського вторгнення
“За радянських часів у Львові було лише чотири газети: “Львівська правда”, “Вільна Україна”, “Ленінська молодь”, яка пізніше отримала назву “Молода Галичина”, а ще газета радянської армії, здається, “Красное знамя”. У 80-90-тих роках ХІХ століття у Львові виходило більше газет, аніж у Москві і Києві, проте менше, ніж у Варшаві і Санкт-Петербурзі. До того ж у нашому місті вийшов перший в Україні ілюстрований жіночий журнал “Лада” (у 1853 році). Тоді преса мала велике значення, була єдиним носієм інформації”, – зазначає Ілько Лемко. А історик та екскурсовод Петро Радковець розповів “Пошті”, що відколи в нашому місті з’явилися газети, вони стали дуже популярними: люди їх перечитували й перечитували.
“Могло бути так, що подія відбулася ввечері, а вранці всі вже про неї знали. У газетах часто друкували скандальні історії. Пресу здебільшого продавали не в кіосках, а на вулицях кур’єри. Були такі, які розносили газети в установи, готелі чи кав’ярні. Був навіть особливий час – із 12.00 до 13.00: коли тоді в кав’ярні хтось голосно говорив, його виставляли на вулицю. Справа в тому, що з’являлися ранкові газети, які всі читали, тож була годинка тиші для ознайомлення з пресою. А вже потім можна було обговорювати прочитані новини”, – розповідає Петро Радковець.
А якими були кіоски з пресою?
Головне завдання будь-якої газети – знайти свого читача. Так було завжди. І допомагали в цьому газетні кіоски.
“Я пам’ятаю, що в СРСР було багато газетних кіосків. Тоді вони були дерев’яні. Це зараз є багато інших дизайнів. Такі старі варіанти кіосків ще де-не-де можна побачити в місті. Є такі, зокрема, на проспекті Свободи. За СРСР газети купували часто. Вони тоді коштували від двох до трьох копійок.
Саме у Львові у 1776-ому вийшла перша газета в Україні – “Gаzette de Leopol”, щоправда, французькою мовою
Із тодішньою пресою пов’язано багато анекдотів, наприклад, люди жартували, що у “Правді” нема “известий”, а в “Известиях” нема правди . Зрозуміло, що це були за газети і яка була їх функція в тому радянському тоталітарному суспільстві”, – розповідає Ілько Лемко.
Історик Петро Радковець також пригадує, якими були кіоски за Радянського Союзу. Він каже, що більшість із них прикрашали красиві годинники, самі ж стіни були дерев’яні.
“Пригадую такий цікавий випадок: на вулиці Дорошенка на зупинці гальмує трамвай, із нього вибігає кондуктор та біжить до кіоску, а водій йому услід: “І мені, будь ласка, теж візьми репертуар театрів”! Тоді приїжджі дивувалися, що то за місто таке, що кондуктор і водій трамвая цікавляться репертуаром театру. Тож не тільки газети і журнали були популярними, а й репертуар можна було взяти в кіоску!
Точки для розповсюдження газет були різні: і стаціонарні, і пересувні. Передусім газета зацікавлена в тому, щоб її купили… Колись часто передплачували пресу. Я пам’ятаю радянські часи, коли в кожній поштовій скриньці в під’їзді лежало по три-чотири газети. Це було обов’язково – передплатити на рік декілька видань”, — розповідає Петро Радковець.
Львовознавець пригадує, як, бувало, підходить людина до кіоску і питає, які газети є, а їй відповідають: “Правди” нема, “Вільна Україна” продана, залишився тільки “Труд”. Така гра слів, яка сильно перегукується з реаліями.
Пам’ятаю радянські часи, коли у кожному поштовому ящику у під’їзді лежало по три-чотири газети. Це було обов’язково, підписати на рік декілька видань
Кіоски мали свою клієнтуру, і навіть коли покупець не встигав придбати свіжої преси, продавець неодмінно відкладав газети для своїх постійних клієнтів.
“Пригадую, мій улюблений кіоск був у переході на розі вулиць Личаківська – Винниченка, у підземці. Я любив там купувати німецький журнал. Мені його кіоскер завжди залишала. Кіоскерами, як правило, працювали люди немолоді. А ще, пригадую (щоправда, не у Львові це було, а десь на Волині), працювала в кіску жіночка, яка ніколи до рук не брала грошей. Вона просила класти їх на тарілочку: монетки виделочкою згрібала в касу, а паперові гроші намотувала на виделку і клала до решти. Ми приходили до неї щось придбати лише для того, аби подивитись, як вона ці маніпуляції здійснює. Уже за незалежності пригадую газету (здається, то була “За вільну Україну”), у якій була стаття, яку я донині пам’ятаю із заголовком “Хочемо жити щасливо, і то вже”, а так не буває…” — зазначив львовознавець.
За даними досліджень рекламного агентства ARR, проведених у березні – квітні 2015-го, 68% жителів України читають газети. Це на 9% більше, ніж кількість регулярних користувачів інтернету – 59% у країні (дані ІнАУ, 5/2015), інформує Спілка журналістів України.
“Понад 70% українців регулярно, кілька разів на тиждень, витрачають гроші на придбання газет – їм подобається зміст видання, а також тримати його в руках. Відданість українців друкованому слову можна пояснити. Інтернет-експансія дала змогу будь-кому стати автором”, – ідеться в дослідженні.
За інформацією агентства, перетворившись на доступне і демократичне середовище, інтернет дещо втратив об'єктивність і професіоналізм. ARR стверджує, що преса намагається дотримуватися професійних стандартів: перевіряти факти, уникати тенденційності та емоційності. Поступаючись в оперативності інтернету, вона виграє виваженістю позиції і якістю інформації. За даними ARR, більше половини респондентів довіряють локальним друкованим виданням.
За даними дослідження, читачі газет і журналів – люди сімейні, з вищою та середньою освітою, співробітники заводів і компаній, підприємці та службовці держсектору. “Саме вони складають цільову аудиторію FMCG-бізнесу, читають суспільно-політичні газети: як регіональні, так і національні з регіональними “сторінками”. Це актуально для просування товарів масового попиту. Для просування специфічної продукції, для b2b-бізнесу цікава спеціалізована преса. Прив'язка видання до локальних подій значно підвищує ефективність комунікації з читачами, адже жителям регіону важливі насамперед місцеві новини”, – зазначено в дослідженні.