– Розкажіть, на якому етапі реалізація проекту з безготівкової оплати проїзду у громадському транспорті міста? Створили комісію, провели конкурс, минув рік, які результати?
– На реалізацію проекту потрібні кошти, близько 8 мільйонів євро. ЄБРР поки що не погодив можливість кредиту. Переговори з банком тривають, але наразі справа у депутатському корпусі міськради. Проводили консультації з депутатами та вони не погоджують цей кредит. Є надія, що після виборів цей проект запрацює, і все ж таки ми домовимось, підпишемо договір про кредитування з ЄБРР.
– Чи є проект, за яким працюватимемо?
– Той конкурс, що ми проводили, фактично був вивчанням ринку, вивченням пропозицій і проектів щодо фінансування. Якщо б фірма зголосилася бути інвестором цього проекту, було б добре, але коли ми почали аналізувати всі фінансові проекти-пропозиції, то вияснили, що досить багато потрібно було б віддавати інвестору. Адже вони б відповідно хотіли повернути кошти, які вкладають, а ще додатково мінімум 15%, а це досить дорого. Виходить так, що фірма, котра опікується тим електронним квитком, отримувала б гроші пасажирів, якими ті розраховуються за проїзд. Відповідно ця фірма повинна була б платити транспортному підприємству за послуги і також отримувати якийсь прибуток. Так от виходить, що, якщо вони б забирали свій прибуток, щоб повернути вкладення з відсотками, то потрібно було б піднімати вартість проїзду, або менше платити транспортному підприємству.
– Нині йде мова про впровадження електронного квитка у всьому громадському транспорті? Скільки часу забере реалізація проекту?
– Так, мова йде про весь громадський транспорт міста. За різними оцінками реалізація проекту в цілому від 10 місяців до півтора року. Заплановано реалізовувати цей проект у два етапи, спершу в електротранспорті, потім у маршрутках. На електротранспорті це можна зробити за 9 місяців від початку фінансування проекту, а на автотранспорті через півтора року.
– Як виглядатиме електронний квиток?
– Кожне місто підходить до проекту електронного квитка індивідуально. Ми намагались вибрати всі нові технології. Найбільш поширеним способом оплати буде така спеціальна транспортна картка…
– У Тернополі тестують систему електронного розрахунку, у нас буде щось схоже?
– Ні, у них все трохи по-іншому. У нас буде транспортна картка, ми обрали одну із найсучасніших, з найбільш високим ступенем захисту. Плануємо, що розрахунок карткою буде найпоширенішим способом оплати. Людина придбає собі таку, на ній буде записана певна кількість поїздок або грошей. Тож можна буде оплачувати поїздку в транспорті цією карткою. Також ми пропонуємо і інші способи оплати – банківською карткою, яка підтримує технологію безконтактної оплати, або за допомогою sms-повідомлення, також можливою буде оплата смартфоном з технологією NFC, також залишаємо разовий паперовий квиток, але його продаватиме не водій.
– Разовий квиток діятиме, поки люди звикнуть до електронних способів оплати?
– Ні, думаю, що постійно. Бо до Львова приїздять туристи. Людям із інших міст не вигідно буде купувати картку всього лиш на кілька поїздок, вона дорого коштуватиме. Картка буде мінімум на десять поїздок, а можливо й більше. Тарифи на картку залежатимуть від того, на який вона термін та скільки поїздок одночасно були оплачені. Вартість однієї поїздки буде меншою, якщо оплачувати одразу якомога більшу кількість поїздок.
– Після впровадження е-квитка вартість проїзду у місті не зростатиме?
– Так просто не можна відповісти. Ми хочемо, щоби люди відмовились від паперових квитків, тому що їх обслуговування досить складне. Тому вартість разової поїздки по разовому квитку однозначно буде вища, ніж зараз. За умови купівлі картки, яка даватиме необмежену кількість поїздок, або з певним обмеженням на три місяці, до прикладу, то вартість проїзду буде приблизно такою ж.
– Де плануєте закуповувати обладнання для системи?
– Після конкурсу ми побачили, що дві фірми пропонують сучасне і не дуже дороге обладнання. Є такі, що пропонують дешевше, та, на жаль, воно ще не сертифіковане, і не має досвіду експлуатації. Фірми, що нам сподобались, це ТОВ “АйБіЕй-Україна” та ТОВ “СофтСерв – Муніципальні технології”, вони мають досвід. Якщо ми отримаємо кредитні кошти ЄБРР, то відповідно буде тендер за правилами ЄБРР і міжнародний конкурс. Відповідно Європа і контролюватиме виконання цих робіт.
– Що досі гальмує роботу з електронним квитком?
– Фінансування. Депутати міськради кредит не підтримують. Наразі це питання не виносили на голосування, тому що прогнозовано, що депутати не проголосують за кредит. Вони кажуть, що є інвестори, щоб ми попрацювали з інвесторами. Тут має бути чіткий економічний розрахунок. Така інвестиція не дуже вигідна. Тому що місто втрачає контроль над цим процесом, його контролюватиме інвестор, в кінцевому результаті все призведе до подорожчання проїзду.
– Чи можна сподіватися на допомогу з держбюджету?
– Є проекти, які можуть отримати фінансування з держбюджету. Ми беремо участь у конкурсі. А результати будуть аж наступного року, коли закладатимуть бюджет. Ми думаємо, що все ж наступного року ми отримаємо фінансування, якщо не від держави, кредит ЄБРР, тож починатимемо втілення проекту.
– Електронна система розрахунку виведе кошти перевізників з тіні, чи підраховуєте, на скільки це збільшить прибутки автотранспортних підприємств?
– Ми користуємось досвідом інших міст і вони кажуть, що з впровадженням електронного квитка і виведенням всього цього з тіні, прибутки, які отримують від перевезень, зростають. Грошову масу, яку збирають перевізні компанії, збиратиме один оператор, вона ж бо збільшується чи не на 15%. Тож ми розраховуємо, що за рахунок того, що частина буде виведена з тіні, ми, окрім компенсування затрат транспортного підприємства, також будемо мати можливість отримати частину прибутку, за рахунок цього погашатимемо кредит. Підприємство, яке буде оператором, буде комунальним, інакше ми просто не отримаємо кредит. Бо він дається лише комунальним підприємствам під гарантії міста. Йтиме оплата транспортному підприємству за виконану роботу. Проїхав чітко за графіком, виконав свій рейс, тож отримав стовідсоткову оплату, до прикладу 20 гривень за кілометр. Якщо він проїхав не по графіку чи значно вибився з нього, штраф, оплата не стовідсоткова.
– Хто контролюватиме роботу перевізників?
– Оператор платитиме гроші, а контроль ймовірно буде на ЛКП “Львівавтодор”, у них є центр керування рухом, тож отримують всю інформацію.
Розмовляла Вікторія Савіцька
Тернопільські кондуктори почали тестувати автоматизовану систему оплати за проїзд. Разом iз квитком вони тепер видають і чек, інформує КП “Тернопільелектротранс”. Як розповідає начальник управління транспорту, комунікацій і зв’язку Ігор Мединський, поки що наше місто – перше в країні, де розпочали таку практику. Згодом усі тернопільці зможуть розраховуватись за проїзд спеціальними картками або ж кредитками.
“Автоматизована система оплати за проїзд ще не є в нашій країні узаконена, тому кондуктори видають і чек, і талон. Зараз ми чекаємо на прийняття відповідного закону на рівні Верховної Ради для впровадження автоматизованої системи оплати за проїзд у тролейбусах, після цього закупимо валідатори і розпочнемо роботу, – зазначив Ігор Мединський.
Також готують до випуску і спеціальні картки, якими тернопільці зможуть розраховуватись у тролейбусах. Вони також з’являться після прийняття закону”. Автоматизована система оплати дозволить контролювати роботу кондукторів, а також вести електронний облік пасажирів.
“У Європі ця практика вже давно існує. В Україні поки що це можна спостерігати у київському метро. Тому можемо сміливо стверджувати, що Тернопіль стане першим містом в Україні, де запрацює автоматизована система оплати”, – каже Ігор Мединський.