Керівництво заводу називає страйки провокацією, організованою несумлінними конкурентами
Директор ТзОВ "Львівські автобусні заводи" Сергій Челяпін обіцяє найближчим часом погасити заборгованість із зарплати й стабілізувати виробничий процес. Про свій план виводу з кризи заводу пан Челяпін розповів журналістам. Подальші страйки працівників, на його думку, провокують недоброзичливці підприємства, серед яких, зокрема, колишній директор заводу, а нині депутат Львівської обласної ради Степан Давидяк.
Після неодноразових страйків працівників підприємством зацікавилися вже навіть у Києві. За словами Миколи Кметя, ситуацію на ЛАЗі особисто курує заступник глави Секретаріату Президента України Олександр Шлапак, з нею ознайомлені Президент та прем'єр-міністр України. Водночас ситуація на самому підприємстві, здається, досягла свого апогею. 26 січня, після того, як працівників заводу вкотре не пустили на робочі місця, вони перекрили рух на вул. Хуторівка - одній з потужних транспортних магістралей Львова. За фактом перекриття вулиці прокуратура порушила кримінальну справу. А начальник ГУ МВС України у Львівській області Василь Пісний закликав трудовий колектив не вдаватися до таких дій.
Сергій Челяпін 27 січня на прес-конференції заявив, що працівники своїм страйком зірвали графік запуску виробничого процесу. "Ми оглянули підприємство, оцінили наші можливості і вирішили поступово запускати виробництво, знову ж таки поступово виводячи людей на роботу. Начальники цехів та підрозділів склали списки тих, хто потрібен для початку роботи. Ми розуміємо, що люди без грошей, тому навіть розробити схему, за якою тим, хто працює, будемо щодня виплачувати 30 грн, а наприкінці тижня робитимемо перерахунок і доплату. Для решти працівників робочі дні переносяться на інші дні року, при цьому фонд робочого часу буде збережено. Немає сенсу виводити на підприємство усіх працівників, бо для них наразі немає роботи. 26 січня на роботу мали вийти близько 300 осіб. Але працівники, не задіяні цього дня у виробництві, заблокували прохідну і початок роботи було зірвано, - сказав журналістам Сергій Челяпін. "Є коло людей, які не зацікавлені, щоб завод почав працювати. Пан Давидяк підбурює людей, підбурює їх до страйку, можливо, він думає, що помагає заводу, але це не так. Його поміч була б реальною, якби він, до прикладу, допоміг продати машини, які ми зараз маємо готові", - додав пан Челяпін. Окрім того, директор підприємства розповів, що планує скорочення працівників допоміжних служб та інженерно-технічних підрозділів. "Ми пропонуватимемо їм роботу на основному виробництві, бо ці служби на підприємстві дуже роздуті", - пояснив пан Челяпін. За його словами, під скорочення можуть потрапити близько 500 із 1300 працівників заводу.
Та загалом директор із неабияким оптимізмом висловлювався щодо мабутнього заводу. Він розповів, що намір придбати у заводу машини має "Київпастранс": "Ці машини є готові, їх треба лише "підзібрати" та довести до ладу", - сказав Челяпін. Окрім того, за його словами, зацікавлення у продукції ЛАЗу висловили кілька українських міст, а також імовірними є замовлення з Ірану та Болгарії. "Згідно з бізнес-планом на 2009 рік, ми маємо у цьому році випустити до 529 машин", - сказав пан Челяпін. Впевнене у життєздатності підприємства й керівництво області: "ЛАЗ виробляє автобуси четвертого покоління "Євро-4". Цей рівень якості дозволяє реалізовувати автобуси за межі України", - зазначив Микола Кміть.
Того ж дня Микола Кміть провів нараду із керівниками силових структур Львівщини. На жаль, директор підприємства Сергій Челяпін не був присутній на нараді із силовиками, оскільки потрапив до реанімації. "Директор перед нарадою потрапив у реанімацію, наскільки мені доповіли. Я б не хотів аналізувати стан здоров'я, але він був такий, що називається гіпертонічний криз, з тиском здається 150 на 90. Так мені доповіли. Я б не коментував зараз. Було сказано, що він впав на території заводу і його забрала швидка допомога", - пояснив Микола Кміть журналістам.
За підсумками наради стало відомо, що прокуратура області скасувала два накази директора заводу про відправлення "лазівців" у неоплачувану відпустку. А обласне управління юстиції для юридичного захисту трудового колективу заводу в судах пообіцяло надати працівникам адвоката. Наразі у судах Львова перебуває близько 300 позовів працівників ЛАЗу щодо невиплати їм заробітної плати. Також представники силових структур запропонували як вихід із ситуації: арешт близько 12 одиниць техніки на ЛАЗі, які зараз є готовими до продажу, щоб за отримані кошти виплатити заборговану зарплату. За словами Миколи Кмітя, пріоритетними у ситуації із ЛАЗом для Львівської облдержадміністрації є два питання: виплата заборгованої зарплати працівникам та відновлення колишніх потужностей заводу.
Учора вранці на ЛАЗ нарешті прибув один із братів-власників ЛАЗу - Ігор Чуркін. До прохідної заводу вранці приїхали й голова Львівської ОДА Микола Кміть та його заступник Тарас Федак, щоб особисто перевірити, чи впускають на територію Львівського автобусного заводу його працівників. Власне після приїзду очільника області працівників ЛАЗу таки пропустили на територію підприємства. Ігор Чуркін пообіцяв працівникам, що від 28 січня їм почнуть виплачувати заборговану зарплату - приблизно по 50 грн в день, що невдовзі буде розроблено графік розвитку підприємства і поступово їх усіх залучать до роботи.
Також Ігор Чуркін повідомив працівникам, що кримінальну справу проти нього закрито. Нагадаємо, російські бізнесмени Ігор та Олег Чуркіни є крупними акціонерами не лише Львівського автомобільного заводу (ЛАЗ), а й Чорноморського суднобудівельного заводу (ЧСЗ). Ігоря Чуркіна арештували в одній з країн Європи, оскільки прокуратура Миколаївської області порушила щодо нього кримінальну справу за зловживання під час приватизації ЧСЗ.