Бережіть золото вранці, а сумку – ввечері

Літня пошесть у Львові: обережно, грабіжники на кожному кроці! Як уберегтись від злодюжок та чи варто сподіватись на повернення вкраденого?

У Львові більшає пограбувань, містяни скаржаться, міліція визнає. Грабіжників більшає, а міліціонерів все менше: одні їдуть в АТО, інших скорочують, а дехто залишає службу і йде пробувати сили у новій поліції. Нова поліція наразі у пригоді не стає, адже хлопці зараз лишень вчаться. Та все ж це не може бути виправданням для правоохоронців. 
У прес-службі обласного управління міліції Львівщини подають статистику, кажуть, пограбувань аж ніяк не побільшало у порівнянні з минулим роком, навіть поменшало! А щодо того, як вберегтись, не спровокувати грабежу там й взагалі говорити не захотіли, мовляв, все всім відомо, співане й переспіване, а хто ще не знає, нехай гляне на сайті відомства. Ось так! Схоже, ситуація у місті й області разюче відмінна… 
Натомість керівник міського управління міліції Павло Гарасим від прямих запитань не викручується, каже, так воно і є, як кажуть містяни, грабежів у Львові побільшало. 

Обікрали за два кроки від хати

Тим часом соцмережі рясніють обговореннями пограбувань, люди скаржаться, що грабіжники нахабніють, вже серед білого дня зривають прикраси з людей, крадуть мобільні телефони й гаманці.
“Кілька тижнів тому мене пограбували. Аж ніяк не сподівалась, що таке може статись посеред білого дня у власному під’їзді, уже майже біля вхідних дверей… Якраз поверталась iз чотирирічною донечкою з поліклініки. Грабіжник зайшов у під’їзд одразу за мною, обігнав на сходах, я навіть особливої уваги на нього не звернула, – розповідає пані Люба. – Потім раптом почав збігати донизу, ми з ним на сходах розминались, я тримала доньку за руку, а він шарпнув ланцюжок і побіг”.
Жінка розповідає, що вибігла за зловмисником, і його можна було впіймати, бо на вулиці було багато людей. “Я кричала: “Тримайте злодія”, а чоловік, що йшов назустріч, просто здивовано подивився на мене і на злочинця, що чимдуж біг”, – каже львів’янка.
Всього-на-всього 30% злодіїв, які скоюють дрібні грабежі, зривають прикраси, міліція затримує
Пані Люба розповіла, що одразу ж викликала міліцію, правоохоронці не забарились. Та злочин скоєно, заяву написано, а от чи знайдуть зловмисника? Жінка сумнівається, що злодій за скоєне відповість, та побоюється, щоби схоже не повторилось. “Я злякалась, а донечка як злякалась! Ви­являється, тепер у місті небезпечно. Розмовляла з іншими матусями на дитячому майданчику, жінки кажуть, що то не перший випадок, не з одної мене у нашому районі, ба, навіть будинку так прикраси зняли! Але нічого не чути про те, що зловмисника зловили. Мабуть й мови не може бути про те, щоби повернути вкрадений ланцюжок”, – каже пані Люба.   
Львів’янка Ірина у мережі Facebook розповіла, що у травні з її сином трапилась схожа халепа. “Думаю, надія, що зловмисника знайдуть є, але мізерна. У сина вкрали телефон, побили в центрі міста ще на початку травня, всюди по вулиці стояли камери. Власники дали відео. Документи на телефон син відніс у райвідділ на Мартовича і… ні гу-гу. Пишу звернення в прокуратуру. Злодії дзвонили за викупом”, – пише пані Ірина. 

Люди нарікають на міліцію, а та – на… людей

У міліції ж свої виправдання. Мовляв, бракує людей, нікому місто патрулювати! І про сумну статистику знають. Кажуть, що грабунків у Львові й справді побільшало, і  навіть пояснили чому.  
“Є збільшення кількості таких злочинів. Є й розкриття. Нещодавно трапився випадок: вночі у Франківському районі двоє молодих чоловіків йшли з роботи додому. Підійшли до них невідомі кавказької національності з ножем. Вони забрали в них речі, телефони, гроші. На щастя, хлопці вчасно відреагували. Міліція вчасно прибула, злочинців затримали”, –  зазначив у розмові з “Поштою” начальник міського управління міліції Павло Гарасим.
З його слів, багато залежить від того, як потерпілі реагують. Тобто, чим швидше ви заб’єте у дзвони, тим більше шансів зловити злодія і повернути вкрадене!
Крадії, до прикладу, ведуть себе агресивно, притискають вас і штовхають, тобто роблять все, аби відволікти вас від мобільного, гаманця чи навіть каблучки
“Буває, що після пограбування люди далі йдуть собі ображені, приходять додому і тільки тоді телефонують на 102. Це неправильно, бо по гарячих слідах зловмисника значно легше впіймати! Зараз нам громадські організації допомагають – і “Варта-1” і “Варта-700”. Вони передають інформацію по раціях, і всі реагують, всі з’їжджаються на місце злочину. Тоді легше роботу зробити”, – зазначає Павло Гарасим. 
На думку співрозмовника, зростанню кількості таких злочинів “сприяють” два фактори. “Перший – це те, що у нас в місті стало більше населення, ніж було раніше: і переселенці, і туристи, тобто людей справді побільшало. А якщо повернутись до того випадку, що трапився вночі у Франківському районі, то люди кавказької національності приїхали з Харкова до Львова жити, переховуватися, шукати роботу, а вирішили так “підпрацювати”.
Другий фактор – у нас дуже мало міліції. Є величезний некомплект. Раніше він становив 90 людей, нині бракує вже 130, це стосовно патрульної служби. А ще відбувається велике скорочення  правоохоронців. Тож маємо скорочення, відрядження хлопців на схід, а ще набір у нову поліцію. Сержанти і молоді люди, які мали б нести службу зараз, здають тести і йдуть у нову поліцію, а замінити їх ніким”, – розповідає Павло Гарасим.  

У зоні ризику жінки з дітьми

Та от ще одна біда... Виявляється, львів’янка Люба не даремно побоюється повторення прикрого випадку. Головний міліціонер міста розповів, що такі рецидиви у Львові трапляються.
“Згідно з новим КПК, якщо людина скоїла крадіжку і її затримали, –  це легкий або середній злочин. Людину ніхто відразу не заарештує. Якщо злочинця і затримали, то він може бути під домашнім арештом чи нічним, чи  під арештом до обіду. Таким чином ми підходимо до європейських стандартів, а менталітет українців ще не переформатувався. Іноземці розуміють, що їм дають час і можливість виправитись. Наші ж бачать у цьому лише шанс для того, аби знову йти красти”, – пояснює Павло Гарасим.
Співрозмовник зізнається, що всього-на-всього 30% злодіїв, які скоюють дрібні грабежі, зривають прикраси, міліція затримує. “Та все ж розкриття злочинів є. Люди звертаються, ми все реєструємо, переважно всі потерпілі можуть впізнати злочинця. Маємо картотеку  і ведемо облік злочинців. 80%  затриманих злочинців – це люди, які раніше попадалися або були судимі”, – каже Павло Гарасим.
Щодо запобігання таким випадкам, то міліціонер каже, що “говорити конкретно  про це – непросто, бо виглядатиме це, як обмеження”. “Конкретно сказати важко, бо можна автоматично когось обмежити в якихось правах. Як правило, пограбування скоюють увечері або вночі у місцях, де є дуже мало людей і неосвітлена територія. У зоні ризику жінки з дітьми, бо вони не можуть одразу ж відреагувати чи дати відсіч”, – зазначив він. 

Мінімум готівки і золотих прикрас!

Трохи оговтавшись від крадіжки, постраждалі  шукають своє майно у соціальній мережі Facebook. Повідомлення про вуличні викрадення можна знайти на сторінці ГО “Варта-1” у Facebook. 
Люди публікують тут фото викрадених документів і телефонів, вказують прикмети поцуплених сумочок і гаманців. Учасники поширюють ці повідомлення і вже спільно стежать, чи, бува, хтось не розгулює із викраденим по місті. 
“Випадків крадіжки золота є зараз справді багацько. Люди майже щодня пишуть нам, що стали жертвою злодіїв. Ми нагадуємо людям, що в Україні неспокійний стан і війна на сході. Тому зараз нема можливості ходити в золоті. Розумію, що зараз літо, всі одягнули відкритий одяг і всі прикраси добре видно. Це приваблює злодіїв і провокує крадіжки.  Крім того, у людей масово крадуть гаманці, в яких і документи є. Дійшло вже майже до того, що крадуть...косметику. На цих вихідних у жінки поцупили із сумочки підводку для очей і туш. Уявляєте?!”, – розповів “Пошті” голова ГО “Варта-1” Ігор Зінкевич
Випадків крадіжки золота є зараз справді багацько. Люди майже щодня пишуть нам, що стали жертвою злодіїв
З його слів, зараз не тільки золото, а й біжутерію не варто носити. А ще треба пам’ятати: гроші ліпше зберігати на картці – так ви вбережете їх від злодіїв.
“Справа в тім, що злочинці можуть подумати, що на вас золоті прикраси, і візьмуться зривати із вас ланцюжок чи сережки. Якщо, не дай Боже, поріжуть шию, то не знати, як все закінчиться. Також не рекомендую носити багато готівки у гаманці. Зараз є хороша альтернатива – банківська картка, пін-код якої відомо вам і тільки”, – наголошує Ігор Зінкевич.
Співрозмовник радить приглядатись до пасажирів, що їдуть з вами у громадському транспорті. Зазвичай, злодіїв видає специфічна поведінка. “Крадії, до прикладу, ведуть себе агресивно, притискають вас і штовхають, тобто роблять все, аби відволікти вас від мобільного, гаманця чи навіть каблучки. Будьте обачні, бо повернути вкрадене важко. Злодії зараз недурні і в ломбард вироби не здають. Їм безпечніше  сплавити ланцюжок чи браслет і здати як лом. Знайти річ дуже і дуже важко”, – резюмує Ігор Зінкевич.
Богдан Шкарада, екс-начальник міліції Львівщини
На жаль, у Львові дуже багато крадіжок є у громадському транспорті. Злодії “люблять” маршрутки, тролейбуси та трамваї, а неуважність пасажирів їм на руку…

Є потерпілі і серед моїх знайомих. Скажімо, знайома мала зі собою три банківських картки із одразу написаними пін-кодами, досить багато готівки, хоч їхала тільки на роботу. І всього цього позбулася у транспорті.

Не раджу і документи носити у гаманцях. Навіщо вам водійські права, коли їдете громадським транспортом?! Також не возіть із собою паспорт і пильнуйте сумку, аби завжди була перед вами.

Особливо треба бути пильними у час пік! Вуличними пограбування зазвичай займаються молоді хлопці. Коштовні ланцюжки, як правило, зривають із жінок – вони беззахисні і, навряд чи, дадуть прочухана злодію. Треба, щоб кожен був уважним, бо, як то кажуть, береженого Бог береже.

А ось знайти вкрадене – важко. Ще мобільний телефон можна, бо є спеціальна техніка, яка відслідковує апарат. Золоті прикраси, найімовірніше, знайти у ломбардах, хоча це вже як пощастить. Самих злодіїв міліція рано чи пізно ловить, бо з кожним злочином вони менш обачні і на чомусь себе видають.

Сподіваюся, що нова патрульна поліція зможе запобігти таким злодійствам і у місті стане безпечніше, навіть у малолюдних районах. Сподіваюся, що патрульні будуть пильно все відслідковувати, особливо там, де найбільш криміногенні місця у Львові. Говорив і вкотре наголошую: у всіх районах міста конче потрібно встановити відеоспостереження. Це допоможе і злодіїв знайти, і запобігти новим крадіжкам.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4285 / 1.65MB / SQL:{query_count}