Молодь міста Лева в рамках конкурсу “Lviv Young Project” розробляє соціально-екологічний проект. Він передбачає встановлення оригінальних зелених зупинок для громадського транспорту, дах яких густо покриватимуть зеленню – висаджуватимуть здебільшого в’юнкі рослини.
“Нам доводиться жити в період глобальних змін клімату, тому на часі проведення заходів із мінімізації змін. Один із таких передбачає створення зелених острівців”, – розповів начальник управління екології та благоустрою міськради Андрій Галушка.
Така екозупинка стане не лише естетичною окрасою міста. За словами творців проекту, від зеленої зупинки львів’яни матимуть соціальні, екологічні та економічні вигоди. Передусім вони зменшуватимуть ефект теплового острова, а також захищатимуть дах від перегріву у спеку та холоду взимку. За оцінками Львівського гідрометеоцентру, середня річна і місячна температура повітря в період 2003 – 2013 років підвищилася на 1 і 1,1 градус, порівнюючи з 1961 – 1990 рр. “Це неабияк позначається не лише на екологічному стані міста, а й є великим стресовим навантаженням для його жителів”, – каже Андрій Галушка.
За його словами, саме середмістя найбільше потерпає від таких змін, адже тут багато гарячих точок: більше бруківки та асфальту і менше дерев та рослин. “У центрі Львова температура повітря часто буває вищою на один-три градуси, ніж на окраїнах”, – додав він. А координатор проектної групи Анастасія Рудич зазначила, що вулицю Дорошенка для першої зеленої зупинки обрали не випадково. Тут зафіксували великий потік транспорту і значне скупчення львів’ян та туристів.
Ініціатор проекту Марія Кукуніна розповіла, що у планах – створення цілої мережі зелених зупинок. “Це буде першим кроком, який покаже можливість зазеленення не лише зупинок, а й дахів будинків”, – каже активістка. Кошторис проекту становить 20 тисяч гривень, гроші в активістів уже є. Для втілення проекту бракує хіба дозволів від адміністрації міста.
Першою екозупинкою у Львові стане зупинка на вулиці Дорошенка. Активісти зазначають, що нової не ставитимуть, а модернізовуватимуть і реконструюватимуть стару.
Ландшафтний архітектор Тарас Загарук розповів, що долучився до проекту через соціальні мережі, бо дуже сподобалася ця ідея. Певний час він мешкав у Польщі та Данії, де професійно озеленював дахи. Архітектор розробив макет зупинки на вулиці Дорошенка, який жителі можуть побачити на “Майстерні міста” у Львові. Найкращими рослинами, які не потребують багато вологи і добре розростаються, є рослини-седуми.
Активісти працюють над технічними моментами та чекають отримання дозволів на будівництво. Сама ж ідея озеленення великих міст знайшла своє втілення в Норвегії, Фінляндії та Франції. Однак в Україні зелених зупинок досі не було. “Тому цей проект є справді для нас унікальним”, – підкреслює Марія Кукуніна.