Таки чотири гривні

З п’ятниці, 15 травня, вартість проїзду в львівських маршрутках знову підвищиться. У міськраді кажуть, що новий тариф “оптимальний для перевізників”. Але чи по кишені він львів’янам?

фото: Андрій Польовий
Після довготривалих перипетій між перевізниками, владою міста та пасажирами виконком таки погодив підвищення вартості проїзду в міських маршрутках. Тож уже з п’ятниці, 15 травня, платитимемо за проїзд у них чотири гривні. 
Львів’яни розуміють, що підвищення тарифу – необхідний крок, але натомість вимагають від перевізників якісних послуг. 
“Львівські маршрутки славляться тим, що в них переважно брудно, крісла засмальцьовані, поламані. Інколи наважитися сісти на них важко. Водії часто грубіянять пасажирам. Та й їзда у маршрутках не завжди безпечна: шофери часто так різко гальмують (особливо перед світлофором), що забитися можна. За ті чотири гривні хочеться хоч якогось комфорту. З маршрутки завжди виходжу в пом’ятому одязі, брудному взутті, пилюці… Так не повинно бути!” – обурюється львів’янка Галина, яка їздить 138-ою маршруткою.
“Підвищення тарифу – річ очевидна. Ми всі бачимо, що пальне подорожчало, зросли ціни на запчастини. Ще з початку року зауважив, як змінилася поведінка водіїв маршруток – вони почали агресивніше ставитися до пасажирів. Що й зрозуміло, адже працювали  собі на збиток. Можна зрозуміти й пасажирів. На проїзд за день доведеться тепер викладати вісім гривень. Що там казати, хліб коштує стільки ж. Біда, що зарплати не підвищують, “комуналка” дорожчає, продукти. Все це неабияк вдарить по кишені містян”, – каже львів’янин Богдан. 

Виправдання – дороге пальне

Міський голова Львова пояснює ситуацію так: “Залишили стабільною вартість проїзду в електротранспорті – вона не зміниться. На автобусні перевезення була пропозиція перевізників підвищити ціну до шести і більше гривень. Але позиція міської влади щодо цього категорично негативна. 
Антимонопольний комітет ухвалив виважене рішення, погодивши вартість проїзду чотири гривні. Я розумію, що це непроста ціна, бо пенсій не збільшили, але це дасть можливість перевізникам нормально здійснювати усі перевезення і не нарікати, що є проблема зі станом самих автобусів чи з їх кількістю на маршрутах”. Андрій Садовий нагадав, що у інших містах також підвищили вартість проїзду, зокрема в Києві та Харкові, повідомляє прес-служба міськради.
“Там і п’ять, і шість гривень. У Львові – чотири гривні. Вважаю, що це цілком оптимальна ціна для перевізників. Розумію, що вони нарікатимуть. Але нехай вони всю свою енергію скерують на те, аби перевезення були якісними, люди могли вчасно доїхати на роботу і вчасно повернутися додому”, – заявив він.
Нинішній тариф діє з 1 травня 2014 року. Його розраховували, коли пальне коштувало 11,7 гривні за літр з рентабельністю 15 відсотків
Зі слів начальника управління транспорту і зв’язку міськради Віктора Щира, такий тариф є необхідністю, адже на ринку автотранспортних перевезень зараз криза через значне подорожчання пального наприкінці 2014-го і на початку 2015 року. “Тариф чотири гривні при вартості пального більш ніж 20 гривень за літр – це той тариф, який забезпечує існування автотранспортних перевізників”, – зазначив “Пошті” Віктор Щир. І пояснив, що теперішній тариф – три гривні – не забезпечує рентабельної роботи підприємств-перевізників. 
До слова, нинішній тариф діє з 1 травня 2014 року. Його розраховували, коли пальне коштувало 11,7 гривні за літр з рентабельністю 15 відсотків. На час затвердження тарифу вартість пального зросла до 14,6 – 16 гривень за літр. За цей час відбулося збільшення цін на пальне на 52 – 84 відсотки порівняно з травнем 2014 року. Крім того, суттєво зросли ціни на мастильні матеріали, запчастини, шини. 

Чи будуть маршрутки чистими?

Віктор Щир каже, що підвищення тарифу на перевезення має вплинути на якість самих перевезень. Торік, коли вартість проїзду в маршрутках підвищили до трьох гривень, перевізники змогли відремонтувати частину автобусів.
“Це не був капітальний ремонт, лише частковий. Ми виїжджали на кожне підприємство, дивилися, що зроблено: в одних маршрутках сидіння відремонтували, скло замінили, в інших лінолеум, обшивку. Коли у серпні пальне знову почало дорожчати, всі ремонтні роботи на підприємствах практично припинилися. Пригадуєте, як минулого року восени на 39-ому маршруті в автобуса відлетіло колесо? Це також наслідки економічної кризи, яка виникла на підприємстві, – пояснив Віктор Щир. – Нині ми знову вимагатимемо від перевізників контролю якості перевезень. У 2015-ому  провели вже 75 таких перевірок. Рейди здійснюють і активісти ГО “За якісний транспорт”.
фото: Андрій Польовий
До речі, у Львові працівники Державтоінспекції та журналісти провели спільний і неочікуваний для перевізників рейд міськими маршрутками. Характерні недоліки технічного стану пасажирських автобусів інспектори помітили одразу ж на одній із кінцевих зупинок. У автобусів були пошкоджені шини, численні тріщини на вітровому склі в зоні дії склоомивачів, у деяких зафіксували пошкодження кузова, повідомляє “Львівський портал”
В салонах більшості перевірених маршруток були брудні сидіння, сміття. Та найбільше вразило інспекторів технічне пошкодження підлогового покриття (в одному з автобусів воно було одразу ж біля пасажирського сидіння, що могло призвести до травмування пасажирів). Усі автобуси, в яких виявили такі порушення, зняли з маршрутів та скерували у автопарк. А водіїв, які керували несправними транспортними засобами, оштрафували. 
“Є випадки, коли автобуси ну дуже вже брудні. Починаємо з’ясовувати причину, і виявляється, що автобус пізно увечері з’їхав із рейсу та потребував термінового ремонту, а о п’ятій годині ранку одразу ж виїхав на рейс. Відповідно служба, яка відповідає за мийку транспортного засобу, не встигає привести маршрутку до ладу”, – зазначив Віктор Щир.
В салонах більшості перевірених маршруток були брудні сидіння, сміття. Та найбільше вразило інспекторів технічне пошкодження підлогового покриття
Аби хоч якось вирішити цю проблему, міська рада оголосила відкритий конкурс на зовнішнє оформлення міського пасажирського громадського транспорту. Кожен охочий може зобразити і обґрунтувати своє бачення того, як повинен виглядати львівський громадський транспорт в майбутньому (йдеться про зовнішнє кольорове оформлення трамваїв, тролейбусів та автобусів). Кінцевий термін подання конкурсних проектів – 20 червня.
Небайдужих львів’ян просять повідомляти про різні порушення під час перевезення. Після затвердження нового тарифу у міських автобусах посилять контроль якості надання послуг. Працює гаряча телефонна лінія міста – (032) 297 59 11.
Крім того, жителі Львівщини можуть телефонувати в Службу оперативної допомоги населенню на номер 112 і повідомляти про відсутність на маршрутах автобусів для оперативного реагування відповідних служб.
ГО “За якісний транспорт” організовує збір інформації про різні несправності у львівських маршрутках, що впливають на безпеку та комфорт перевезень. Наприклад, якщо замість скла вставлена фанера, на колесах “лиса” гума, пошарпані сидіння, присутні зайві конструкційні елементи, є тріщини на віт­ровому склі. На сторінці групи у Facebook львів’яни вже почали публікувати фото таких маршруток та описувати, в яких страшних автобусах їм часто доводиться їхати на роботу чи додому. 
“Ваше завдання – сфотографувати несправність, записати номер маршруту та державний номер автобуса і заповнити гугл-форму”, – кажуть в організації. 

Пільги відновили, щоби… знову скасувати

Також минулого тижня  виконком міськради скасував свої рішення від 10 та 30 березня, якими обмежував безплатний проїзд пільгових категорій пасажирів з 10.00 по 16.00. Тож уже з 15 травня пільговики їздитимуть безкоштовно. Проте для деяких пільгових категорій безкоштовним проїзд у транспорті залишатиметься недовго – вже з 1 червня уряд скасує його по всій країні.  
Як розповів “Пошті” Назар Свідницький, начальник відділу пільг, розрахунків за комунальні послуги ЛОДА, серед тих, що залишаться без пільг, найбільш чисельними категоріями є учасники війни, ветерани праці, діти війни, інваліди загального захворювання третьої групи.  Тим часом пільги на проїзд у транспорті залишаться у інвалідів війни, учасників бойових дій, інвалідів першої та другої груп, дітей-сиріт, дітей із багатодітних родин та студентів.
“Зазначу, що скасовують пільговий проїзд в міському та приміському автомобільному транспорті (в тому, де протяжність маршруту не перевищує 50 кілометрів, причому враховується не відстань, яку їде пільговик, а сама протяжність маршруту). Це поширюється й на залізничний транспорт”, – розповів він.


Нічні маршрутки: коли і які

Як зазначають у міськраді, ідея запровадження у Львові нічних маршруток визріла давно. Нині там міркують, як її утілити в життя. Своєю чергою Андрій Садовий запевняє, що нічні маршрутки можуть з’явитись уже влітку, якщо проект матиме підтримку. 
“Ще одне нововведення, яке плануємо запровадити, якщо воно пройде експертне обговорення, це нічні маршрутки. У Львові з цим проблеми, але варто врахувати й економічні складові. Якщо у автобусі буде три-чотири пасажири, то ціна має бути вищою. Ми з експертами це питання зараз опрацьовуємо. Якщо це дасть ефект у тестовому режимі, то випускатимемо їх на рейс постійно”, – пояснив міський голова Львова. 
В управлінні транспорту та зв’язку пропонують запровадити сім нічних маршрутів, що з’єднуватимуть центр міста і залізничний вокзал з віддаленими районами: Галицьким перехрестям, Пасічною – Вашингтона, Сиховом, ТРЦ “Кінг-Крос Леополіс”, Володимира Великого – Науковою,  Ряшівською – Городоцькою, Рясним-2. Пропонується встановити інтервал руху від 40 хвилин до години. На кожному маршруті буде по два автобуси класу “Богдан”, “Еталон”. Тариф на нічні перевезення розглядають у межах 8-10 гривень, повідомляє прес-служба міськради.
Крім того, в нашому місті планують запровадити два нові маршрути – до Збиранки та Великих Грибовичів. Відтак запланували відкрити автобусний маршрут №55: с. Збиранка – вул. Замарстинівська – просп. Чорновола – вул. Варшавська, 191 – просп. Чорновола – вул. Замарстинівська – с. Збиранка. Автобуси №56 курсуватимуть маршрутом: 
с. Великі Грибовичі – вул. Хмельницького – вул. Грінченка – вул. Грінченка, 44 – вул. Грінченка – вул. Хмельницького – с. Великі Грибовичі.
“Якщо ці маршрути зацікавлять перевізників і вони подадуть заявки на участь у конкурсі, то автобуси поїдуть ними не раніше, ніж через півтора місяця. Маршрути соціальні, тож відповідно приватні перевіз­ники навряд чи підуть на конкурс. Комунальне АТП№1 повинне подати заявку”, – кажуть у міськраді.
Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, член комісії інженерного господарства, транспорту і зв’язку
У Львові пасажири не ознайомлені з реальним станом справ щодо фінансової ефективності транспортної політики. Щоби вирішити цю проблему, необхідно провести підрахунок перевезень, запровадити е-квиток та віддати перевагу інвесторам, а не кредитам. Міськ­рада оголосила конкурс на е-квиток і майже чотири місяці проводила збір документів.

Були представлені 13 компаній, які мають досвід у впровадженні е-квитків, з Кореї, Європи та України. Але згодом посадовці скасували цей конкурс, коли вже обрали двох фіналістів. До слова, інвестори пропонували не лише встановили прилади обліку пасажиропотоку, але й були готові оновити автопарк.

Пропозиції були направду цікаві. Якби конкурс відбувся, якби визначили переможця, то вже у травні львів’яни побачили б перші пристрої для ведення пасажирообліку. Маємо чергове підвищення вартості проїзду, а могли б мати прозорість у бізнесі транспортних перевезень!

В перевізників своя статистика і бухгалтерія. Пасажири нарікають на бруд, на нечемних водіїв, на відсутність графіка руху маршруток, а управління транспорту не може дати собі з усім цим ради.

По всій Європі запроваджений е-квиток як облік пасажирів, в тому числі й пільговиків. А в нас це вічне питання. Доки не виведемо бізнес пасажирських переведень з тіні, доти виникатимуть подібні конфлікти! Перевізники й далі говоритимуть, що їм не вистачає грошей, а пасажири не відчують покращень у перевезеннях. Чиновники міськради пропонують таку версію: підвищення тарифу як компенсація собівартості пального. Це неправильно, треба відштовхуватися від пасажиропотоку. Виглядає так, що ми за свої ж гроші купуємо собі проблеми.

Активісти ГО “За якісний транспорт” мають непогану ідею – зробити свій облік пасажиропотоку і подивитися, скільки людей заходить у маршрутку, скільки платить за проїзд і скільки в салоні пасажирів-пільговиків. Звісно, розуміємо, що це буде реалізоване в силу можливостей активістів. У глобальному масштабі це компетенція міських чиновників.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4901 / 1.68MB / SQL:{query_count}