Мережевий автостоп: чи приживеться у Львові

Водіїв автівок і пасажирів закликають долучитися до ініціативи “Я підвезу”. Все задля того, аби перевізники зрозуміли: альтернатива маршруткам завжди знайдеться

Львівські перевізники вже не перший місяць наполягають, аби переглянули тарифи на проїзд у міських маршрутках, мовляв, бензин дорогий, ремонт автобусів також потребує великих коштів, а теперішня вартість проїзду приносить транспортникам лише збитки.
Натомість містяни аж ніяк не раді ймовірному підвищенню тарифів! Аргументують невдоволення тим, що ціни зросли на все в рази, а зарплати та пенсії ні, грошей не вистачає катастрофічно, до того ж спустошує гаманець і підвищення плати за “комуналку”. 
Аби хоч якось угамувати апетити перевізників, львівські активісти закликали пасажирів хоча б на один день оголосити бойкот “маршрутникам”. Клич кинули в мережі, підхопили його і міські медіа. Натомість львів’яни змогу вплинути на транспортників проігнорували.
Нині ж громадські активісти Львова пропонують містянам інший варіант. Боротьба проти можливого підвищення вартості проїзду в маршрутках трансформувалася – тепер містянам презентують нову соціальну ініціативу  як альтернативу громадському автотранспорту, йдеться на сайті everyday.in.ua.

Соцініціатива в ділі

Ідея полягає в тому, щоби пасажири зупиняли “попутку” і таким чином діставалися до місця призначення. “Така ініціатива працює вже давно в Одесі (там її називають “доїхати на каструлях”), а також у  Києві. Авто можна зупинити будь-де та в будь-який час і доїхати до потрібного вам місця швидко та комфортно”, – йдеться в повідомленні. 
Автори ініціативи наголошують: головне, аби такий проїзд  був безкоштовним! До слова, в Америці поширена подібна ініціатива – “Передай далі”. Її суть полягає в тому, аби підвезти когось задарма, додати грошей у магазині, якщо комусь не вистачає, заплатити за один обід наперед (тоді наступний клієнт підходить до каси, а продавець каже: “Не треба грошей – за вас уже заплатили”). За кордоном вважають, що добра справа рано чи пізно повернеться людині.
Більшість шоферів пропозицію сприйняли на ура, мовляв, готові підбирати пасажирів на зупинках автотранспорту, якщо вони хочуть сідати в чужу автівку
До речі, подібні ідеї вже намагалися втілити у Львові, щоправда, вони не прижилися. “Пригадую, колись у деяких кафе була наліпка із пропозицією безкоштовної кави. Принцип такий – якщо можеш, то заплати за одну додаткову каву, але попередь про це бармена чи офіціантів. Якщо людина не має грошей, але заходила в кафе і запитувала: “Для мене є кава?”, бармен подавав напій безкоштовно. Завжди в таких закладах платила за ще одну каву і залишала її для тих, у кого нема коштів, в основному  студентам. На жаль, така ініціатива довго не прожила”, – зазначає Валентина Магилат у спільноті ініціативи “Я підвезу” в соцмережі Facebook.

Про міський експеримент

“Започатковуємо ситі-експеримент “Я підвезу” як альтернативу львівським маршруткам. Водії та пасажири, долучаймося!” – такий клич кинули львів’янам у Інтернеті. 
До речі, подібну пропозицію вже підтримали в Луцьку. У місті взялися за вирішення  проблеми громадського транспорту, і в соцмережі Facebook з’явилася спільнота “Підвезу, Луцьк!” для водіїв і для тих, хто просить його “підкинути” на роботу, навчання чи просто у справах. 
Водіїв приватних автівок закликають: якщо у транспортному засобі  є вільні місця, дорогою на роботу чи під час ділової поїздки брати собі попутчиків. Таким чином, можна завести нові знайомства (інколи дуже корисні), зробивши добру справу, веселіше провести в дорозі час та інколи навіть витрати на пальне оптимізувати. 
У групі лучани переконують, що ініціатива підходить для тих, кому набридло щодня зранку “запихатись” у маршрутку, кому веселіше їхати з кимось за компанію в авті і хто хоче заощадити час на дорогу. За задумом, власники авта чи пасажири у Facebook-спільноті мають створювати і шукати оголошення з інформацією про маршрут та час поїздки: підвезу/підсяду, інформація про маршрут із графіком чи описом руху, відомості про кількість місць в авті тощо.

Правила участі в ініціативі прості – бути чесним і серйозним, не грубіянити і не перевозити небезпечні речі.
Жителі Львова ще раніше в соцмережі Facebook створили спільноту “Підвезу, Львів!” Як виявилося, сторінка користується неабиякою популярністю серед містян. “У мене така пропозиція: я щобудня їжджу маршрутом автобусів №4а і №53, на зупинках часто бачу багато люду, тож пропоную містянам не соромитись і зупиняти автівки, які курсують повз вас! І ще прошу: водії, підбирайте пасажирів хоча б до тієї точки, куди їдете самі” – подібні повідом­лення пишуть учасники спільноти, а далі у приватному режимі домовляються про поїздку.
Людям, які подібну ініціативу підтримують, варто також взяти до уваги, що трапляються різні ситуації. Інколи бувають незадоволені водії, адже попутники – випадкові особи, від яких можна чекати сюрпризів, наприклад, жуйки на задньому сидінні тощо. Пасажири також можуть постраждати – якщо про поїздку домовилися напередодні, на заваді можуть стати технічні причини (поламалася машина, відповідно поїздка скасовується).  

Підвожу лише знайомих 

“Пошта” поцікавилась у львівських водіїв, як вони ставляться до ініціативи “Я підвезу”, чи готові її підтримати і чи, на їхню думку, приживеться вона в місті. 
Більшість шоферів пропозицію сприйняли на ура, мовляв, готові підбирати пасажирів на зупинках автотранспорту, якщо вони хочуть сідати в чужу автівку. 
“Кожного ранку, коли їду на роботу, дорогою підбираю сусідів або знайомих. І акції не треба! Щоправда, незнайомців підвозити доводилося рідко. Але ініціатива мені до вподоби. Думаю, львів’янам такі акції “посмакують”. Тим паче, нині свідомість і милосердя більшості містян підвищилися”, – зазначає водій Руслан.
“Я трохи боюся брати незнайомців як попутників. Хто знає, з якими намірами людина? Але можу без вагань підвезти маму з дитиною, військовим довіряю, звісно, сусідів, друзів, знайомих”, – розповідає водій Віта
“Пригадую історію. Сталася вона, можливо, роки два тому. На Стрийській, не доїжджаючи до Тролейбусної, стояла автівка на “аварійках” і четверо молодих людей біля неї (двоє дівчат і двоє хлопців). Я їхав, а вони почали махати руками. Видно було, що їм необхідна допомога, тож я зупинився. То були білоруси. Вони пробили колесо і не мали домкрата, тож я, звісно, допоміг. Ми розговорилися, і вони сказали, що впродовж півтори години ніхто біля них  не зупинявся. Це була субота, ще день, до того ж було видно, що люди допомоги потребують. Я був тоді неприємно здивований. Змінюймося на краще! Починаймо зі себе!” – написав таку історію Євген Білонощенко у спільноті “Підвезу, Львів!” у Facebook. 
Натомість пасажири до безплатних поїздок із комфортом на роботу, мабуть, ще не звикли. Про це свідчить такий випадок.
“Нещодавно спостерігала за таким: зранку на зупинці ніде яблуку впасти –  стільки людей уперто чекають маршрутку. Аж раптом під’їжджає автівка, водій вийшов і каже до людей: “Їду до Привокзального ринку, сідайте, підвезу!” Люди замовкли від здивування, а водій і далі наполегливо переконує пасажирів: “Та то безплатно! Нумо, хто зі мною?” Лиш одна жінка наважилася поїхати автівкою. Решта людей були настільки збиті з пантелику такою ситуацією, що ще довго дивувалися, що то таке було, але вже в маршрутці”, – розповідає “Пошті” Любомира.
Можливо, українці ще не звикли до безкорисливих вчинків. Вони нечасто наважуються робити щось добре, тому, ймовірно, і на допомогу за щире “дякую” реагують здивовано та насторожено.
зображення: facebook.com/Я підвезу, podvezi.by



Поради любителям автостопу

Використовують попутній транспорт як засіб пересування (зазвичай безкоштовний) уже давно – відомий такий спосіб під назвою автостоп. 
Стихійне пересування автостопом з’явилося з появою першого автомобільного транспорту на початку XX століття. Згодом велику роль у просуванні світового автостопу зіграли хіпі, оскільки це дало їм змогу подорожувати і знайомитися з різними людьми, не витрачаючи грошей, яких вони зазвичай не мали. 
Ініціатива “Я підвезу” – міні-трансформація автостопу як способу подорожувати. У мережі є безліч сайтів, з допомогою яких можна наперед спланувати поїздку, знайти людей, які задарма підвезуть, і скласти маршрут. Наприклад, сайт BlaBlaCar. Як для автостопу, так і для міні-автостопу по-львівськи бувалі учасники таких способів поїздок радять, як треба готуватися до подібних подорожей. Аня – досвідчений автостопер. Вона розповіла “Пошті”, що як водієві, так  і пасажирові варто дотримуватися певних правил – це дозволить зробити поїздку приємною.   
Поради водієві. Для того, щоб не залишитися без пасажирів і уникнути  конфліктів, за змоги  врахуйте потреби потенційних попутників, розпишіть докладно свій маршрут. Потрібно вказати мінімальний час, за який ви збираєтеся подолати шлях, аби попутник не вмовляв вас натиснути на педалі, а ще попередити про правила поведінки в авті (наприклад, водій не любить, коли в салоні курять чи їдять).
Поради пасажирові. Уважно підбирайте водія. Якщо вказаний номер телефону, треба подзвонити і поспілкуватися з власником авта попередньо, дізнатися про людину більше. Зробіть поїздку публічною – залиште близьким людям якнайбільше інформації про водія (сервіс, де ви з ним познайомилися, його контакти, опис машини з держномером), час і маршрут поїздки, щоб у разі форс-мажору (наприклад, ДТП) рідні хоча б знали, де приблизно вас шукати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4415 / 1.64MB / SQL:{query_count}