Щоб не залишитись без грошей, влада мусить підтримувати місцевий бізнес
Цьогоріч чиновникам області доведеться підтримати місцевих виробників і принадити інвесторів. Інакше область ризикує не виконати бюджет. Освіта, охорона здоров'я та інші бюджетні сфери залишаться недофінансованими.
Як розповів "Пошті" Степан Давидяк, голова постійної комісії Львівської обласної ради з питань бюджету та соціального розвитку, бюджет-2009 планують дещо меншим за минулорічний, він становитиме 2 млрд 746 млн грн. Як завжди, головну увагу зосереджено на захищених статтях видатків: охороні здоров'я, освіті, культурі, соціальному захисті, пенсіях.
- Водночас негативним є те, що 80% нашого бюджету залежить від державного, а отже, від його виконання. Проте, на щастя, в нас є можливість взяти позику в державному казначействі. Власна ж дохідна частина бюджету області становить 550 млн грн. В основному це податки з фізичних осіб, тому зараз будемо дуже активно моніторити і аналізувати економічну ситуацію в області. Зокрема, те, що робиться з малим і середнім бізнесом, - зазначив Степан Давидяк.
Також планують призупинити дію багатьох обласних і державних програм. Зокрема, скорочено видатки на реалізацію обласної програми щодо підтримки вітчизняного книговидання та поліпшення стану забезпечення населення українською книгою. Цьогоріч не розпочинатимуть будівництва нових об'єктів, а зосередять увагу на завершенні старих. Львівська облдержадміністрація вже визначила дев'ять недобудованих освітянських об'єктів і завершення їх будівництва рекомендуватиме до фінансування у 2009 році під час розгляду з формування бюджету області на 2009 рік. Загальна вартість зазначених у переліку робіт - 50 млн грн.
Водночас, як зазначив Степан Кубів, депутат Львівської обласної ради, позитивом цьогорічного бюджету є те, що його все-таки можна виконати. Однак лише за умови, що місцеві органи влади проведуть моніторинг дохідної частини бюджету і бачитимуть реальну картину в регіоні. І вже залежно від тих реалій економіки, які побачать, знову переглянуть бюджет. Щоправда, це залежить від того, чи переглянуть Держбюджет, адже, попри обіцянки внести зміни до головного фінансового документа країни у березні, торік цього ніхто так і не зробив.
Наразі ж, на думку Степана Кубіва, область повинна максимум уваги приділити антикризовим заходам. А саме: підтримувати малий і середній бізнес, максимального спростити інвестиційні умови і покращити клімат, розвивати інфраструктуру, будувати дороги та інші соціальні об'єкти, щоб створювати нові робочі місця, коли буде пік безробіття.
- Нам необхідно звернути увагу на захист інтелектуальної власності, захист українського виробника від імпорту, виготовлення конкурентноспроможної екологічно чистої продукції і виведення її не тільки на внутрішні ринки, але й в Азію та на інші неосвоєні ринки. Адже в нас є суттєві переваги завдяки географічному розташуванню і потенціалу області. Тобто нам просто потрібно перевести роботу області на економічні принципи, - зазначив Степан Кубів.
Бюджет Львівщини планують розглянути цієї п'ятниці, наразі відбуваються завершальні бюджетні слухання, але вже зараз Микола Кміть, голова ЛОДА, закликав депутатів консолідовано працювати під час ухвалення бюджету, не збільшувати видаткової частини головного фінансового документа регіону і тим самим штучно його не "роздувати". Водночас уже зараз в проекті бюджету видатки перевищують доходи на 39 млн грн.