Нарешті прийшла весна і після довгої і сніжної зими приємно вийти на вулицю, вдихнути запах теплого вітру та побачити перших весняних птахів. Як кажуть у народі, весною й жити легше, бо хоч настрій хороший! Та й Великдень не за горами, а тому сидіти й сумувати тим паче ніколи. Потрібно закочувати рукава і братись до роботи – прибирати!
Окрім миття вікон у домівках та генерального прибирання осель, містяни перед Пасхою традиційно організовують у Львові весняні толоки: збирають сміття у парках і скверах, фарбують бордюри і лавки, зрізають сухі гілки з дерев.
Роботи чимало! Адже деякі львівські парки та вулиці, тротуари й дворики буквально встелені сміттям – від поодиноких недопалків та папірців до цілих куп непотребу. А бруд у парках і лісах, на берегах річок і озер став настільки звичним, що багато хто взагалі не помічає його, сприймаючи як невід’ємну частину пейзажу.
І, щонайдивніше, львів’яни самі ж захаращують місця відпочинку, лінуючись прибрати за собою пластикові пляшки, бляшані банки, пакети чи обгортки. Мовляв, смітник далеко. Може, до смітника й далеко, та до Європи ще дальше! І, якщо ми продовжуватимемо кидати сміття де заманеться, сорому не обберемося.
На пікнік сходили, а прибирати не хочуть!
На Львівщині з 9 березня і до 9 квітня триває місячник прибирання, благоустрою та озеленення. Обласна влада закликає активно долучатися до благоустрою міста та населених пунктів області. Як інформує прес-служба Львівської ОДА, до великодніх свят планують озеленити парки, навести порядок зі стихійними сміттєзвалищами, почистити джерела, береги річок та придорожні кювети. Також висадити дерева вздовж смуг відчуження доріг.
А безпосередньо у Львові в рамках кампанії “З нами місто розквітає” 16 – 28 березня у парках і скверах триває загальноміське прибирання. Проводять дрібний ремонт тротуарів, прибудинкових доріг. Прибрати загалом планують 700 га зелених зон та висадити 300 саджанців. Організатори уже закуповують необхідний інвентар. На прибирання щорічно чекають найбільші парки Львова – “Стрийський”, імені Івана Франка, лісопарки “Зубра”, “Погулянка”, “Личаківський”, “Горіховий гай”, парки “Боднарівка”, “Високий замок” та “Снопківський”. Саме там “відпочивальники” залишають найбільше сміття. І нема тому, здається, кінця-краю!
Львів’яни самі ж захаращують місця відпочинку, лінуючись прибрати за собою пластикові пляшки, бляшані банки, пакети чи обгортки
“Цьогорічна загальноміська весняна толока призначена на суботу, 28 березня. Щорічно допомагають студенти, долучаються також підприємці та посадовці мерії. Тобто, охочих прибрати своє місто вистачає. Спецодягом ми їх забезпечуємо, також роздаємо приладдя”, – зазначив у розмові з “Поштою” головний інженер ЛКП “Зелений Львів” Володимир Чишинський.
З його слів, найбільше сміття у парках, що поблизу великих житлових масивів. А з приходом весни там стало ще брудніше. Коли тепло, люди частіше вибираються на пікнік. “Після зими у парках було більш-менш чисто. А от тепер зауважую, що де-не-де з’являються пляшки, обгортки, лушпиння. Якщо це все не прибрати, люди й надалі вважатимуть паркову територію смітником і ще більше засмічуватимуть. А цього дозволити не можна!”, – пояснює Володимир Чишинський.
Співрозмовник також зауважує, що останніми роками у парках і приміських лісах все-таки менше сміття. Чи то люди стали більш культурними, чи то, може, з роками толоки дали результат.
Сподіваюсь, що події у країні також якось вплинуть на людей і вони не будуть займатись таким “масовим свинством”
“Що не кажіть, а зараз у місті менше сміття. Можливо тому, що на вулицях побільшало контейнерів та сміттярок. Раніше із паркових зон ми вивозили значно більше тонн сміття, ніж зараз. Сподіваюсь, що події у країні якось вплинуть на людей і вони не будуть займатись таким “масовим свинством”. Та для початку треба прибрати насмічене. Тому долучайтесь, хто хоче. І добру справу для міста зробите, і, зрештою, вихідні непогано проведете”, – каже Володимир Чишинський.
З його слів, цього року наводитимуть порядок і на міських кладовищах. Роботи багато, тому попрацювати прийдеться добряче.
“Імпровізований суботник” від ініціативних львів’ян
Інколи ситуація із засміченими територіями настільки допікає місцевим жителям, що вони самі організовують прибирання. Так, 14 березня біля одного із маркетів на вулиці Чигиринській, 13 відбувся “Імпровізований суботник”. Його організатором виступила журналіст та громадська активістка Маріанна Фіртка.
З її слів, організувати захід її змусив нестерпний сморід, який нісся від закинутої будівлі. Заклик прийти і прибрати будівлю Маріанна Фіртка опублікувала у соціальній мережі Facebook. І небайдужі зголосилися. Також до ініціативи долучився й директор місцевого ЛКП Віталій Яринич, який залучив до прибирання території своїх працівників.
 |
фото: Юля Гвоздович |
“Ця закинута будівля так тхнула, що терпіти було вже несила. Добре, що хоч комунальники зголосились допомогти. Загалом нас було 70 людей, з яких 50 – працівники ЛКП, що приїхали зі спецтехнікою. Якби не вони, ми б так швидко не впоралися. Вивезли 15 тонн сміття, серед якого було безліч використаних шприців, у деяких з них – кров. А там же бігають діти!”, – розповіла “Пошті” Маріанна Фіртка.
Директор ЛКП “Збоїща-408” Віталій Яринич розповів “Пошті”, скільки затратили ресурсів на цей “Імпровізований суботник”. “Близько тисячі гривень заплатили за трактор. Ще дві тисячі за бензин для вантажівок. Також попросив людей вийти на роботу у вихідний. Але попрацювали і розчистили це негарне місце у нашому районі”, – каже Віталій Яринич.
На думку організаторки заходу, мешканцям проблемних територій варто бути ініціативнішими, зголошуватись і самостійно організовувати такі прибирання. Бо як не вони, то хто?!
“Було б добре, якби мешканці різних районів міста дружили між собою. Якщо знадобиться допомога – допомагали. Тоді наше місто стане чистішим і ще більш привабливим для туристів! Варто лише захотіти!” – каже Маріанна Фіртка.
Довідка. У Львові у суботу, 21 березня, Фундація духовного відродження запрошує всіх охочих львів`ян навести лад у Митрополичих садах. Планують, зокрема, побілити дерева, прибрати сухі гілки і вивезти сміття. Семінаристи Львівської духовної семінарії Святого Духа УГКЦ два тижні тому почали впорядковувати сади, інформує прес-служба Львівської міськради. Тепер спільними зусиллями місто проведе масштабне прибирання. Усі, хто збирається на толоку, мають мати зі собою змінний одяг та рукавиці. Зустріч відбудеться о 10.00 на площі Св. Юра, 5, перед Митрополичими палатами.
Також у суботу, 21 березня, небайдужі львів’яни планують провести толоку у закинутій оранжереї, що у Стрийському парку. Охочих долучитись просять приходити об 11.00. На місці також буде скринька для збору коштів для встановлення вікон в оранжереї. Організатори просять не залишатися осторонь і долучитися до цієї ініціативи.
Толоки дозволяють змінити щось на доволі короткий час. Потім усе повертається – стихійні смітники в парках і скверах, у лісосмугах yздовж доріг тощо. Тому я не є прихильником продовження таких заходів у місті.
Насамперед тому, що потрібно просто не смітити, тобто не створювати передумов для проведення толок! Адже те, що робиться сьогодні (стихійні смітники) і стан узбіч доріг за містом просто вражають, особливо з огляду на декларування Львова як європейського міста. Відтак потрібно в рамках освітніх програм навчати дітей ще у дошкільних закладах та школах засадам поводження з побутовими відходами. Є низка європейських освітніх програм, які це передбачають, зокрема “Зелений пакет”. Їх варто запровадити як у Львові, так і в області.
Щоправда, мешканці частенько нарікають на комунальників, які, буцімто, погано прибирають. Ймовірно так воно й є. Комунальники в свою чергу відповідають, що їм погано платять. Замкнуте коло…
Зверніть увагу на те, що ситуація з прибиранням прибудинкових територій, які підпорядковуються ОСББ, є цілком відмінною від тих, що обслуговуються комунальними підприємствами! Все дуже просто – там відомо, хто за що платить, і з кого можна спитати. Аби ситуацію бодай трохи покращити, кожен мешканець Львова повинен усвідомити те, що власне від нього особисто залежить стан міста. Треба себе вести так, щоб ми не проводили толок! Адже вчасно прибрана територія не потребує залучення додаткових коштів й зусиль на усунення того, що взагалі не повинно бути…