Традиційно щороку, як тільки сходить сніг, бачимо, які паскудні дороги маємо. Водії мріють їздити добрими автошляхами, аби не ремонтувати своїх машин після мандрівок справжніми танкодромами, і слушно запитують: чи є шанс у неспокійному 2015-ому відремонтувати найгірші ділянки доріг Львова та області? Плани на відновлення автошляхів має і міська, і обласна влада… А чи є гроші?
Як писала “Пошта”, наприкінці 2014-го міський голова Львова заспокоював містян, мовляв, попри складну ситуацію у країні, життя в обласному центрі не зупиниться, а також анонсував низку ремонтів доріг. “Ми б хотіли зробити все й одразу, але це не вдається… Наступного року буде дуже багато робіт: і на маршруті трамвая №6, і з “Трамвая на Сихів”. Також вулиця Личаківська є, Зелена…
І ремонт половини Мечникова ще не завершився. Треба їх довести до ладу. Дай Боже, щоб усе було нормально у країні, бо плани, які в нас були на цей рік, не вдалось у повному обсязі реалізувати через ситуацію, що склалася в державі. Якщо наступний рік буде нормальний, будемо проводити багато робіт”, – обіцяв Андрій Садовий у листопаді торік.
Ще тоді ніхто з нас не міг навіть припустити, яких висот може сягнути курс долара цього року! Хоча бюджет розвитку Львова – 2015 стане рекордно високим (майже 676 млн грн), експерти припускають, що 30% від запланованого втілити не вдасться через постійні валютні стрибки.
Львівські ремонти під загрозою?
Як розповів “Пошті” Яромир Самагальський, голова комісії фінансів і планування бюджету Львівської міськради, хоча бюджет розвитку Львова – 2015 передбачає великі кошти на ремонт доріг, “можуть виникнути проблеми з пошуком підрядників”, бо в підприємців уже є сумний досвід, коли грошей за виконані ними роботи не виплачували по півроку, а то й більше.
“З основних робіт, окрім ремонту вулиці Мечникова, – відновлення вулиць Лисенка, Героїв УПА, Богданівської, повороту на Раву-Руську. Об’єктів насправді дуже багато, і це не згадуючи про масштабні на кшталт “Трамвая на Сихів”. Закладені в бюджет основні магістралі, що ремонтуватимуть коштом позики ЄБРР (ідеться про дороги трамвайних маршрутів №2 і №6, вулиці Хмельницького та Промислову). Крім того, виділено достатньо багато коштів на ремонт міжквартальних доріг і встановлення бордюрів”, – каже Яромир Самагальський.
 |
фото: dt.ua |
З його слів, постійні валютні стрибки можуть впливати на роботи, для виконання яких треба багато часу. Ціни на будматеріали ростуть, тож почати відновлювальні ремонти можна з одним кошторисом, а закінчити зі значно більшим… “Якщо дорогу, до прикладу, мають ремонтувати півроку, то ніхто не може знати, який за цей час буде курс. А багато підприємств-підрядників змушені брати кредит у банку під 30% річних”, – каже Яромир Самагальський.
Зі слів Юрія Кужелюка, члена комісії з питань інженерного господарства, транспорту і зв’язку міськради, передусім у Львові візьмуться закінчувати торішні ремонти доріг.
“На Богданівській ще не поклали верхнього шару дороги і тротуарів, світлофора не встановили, на Пасічній також. Конче треба ремонтувати вулиці Мечникова та Лисенка. Очевидно, працюватимемо і на трамвайному маршруті №4 від вулиці Свєнціцького до площі Івана Франка. Також маємо аварійний міст на Городоцькій. Щодо правоповоротних з’їздів на перехресті вулиць Стрийська – Наукова, то один уже облаштували. Тепер мають доробити з’їзди біля озера, але це залежатиме від загального фінансування. Скільки коштуватимуть матеріали, підрахувати зараз майже неможливо. Також потребує ремонту тротуар на проспекті Свободи, але це вже окреме питання”, – розповідає Юрій Кужелюк.
Хоча ремонтів доріг у Львові запланували чимало, капітальних із них лише два
Також депутат нагадав про недобудовану дорогу на вулиці Ряшівській. Та її найближчим часом навряд чи вдасться добудувати… “Ремонти на Ряшівській зупинили, бо зупинилося будівництво до Євробаскету. Там мав бути великий центр. Усе “заглохло”, і ремонт дороги теж… Також є потреба в ремонті Сихівського мосту, який “впирається” в Хуторівку. Під ним є автостоянка. Щоб пустити трамвай на Сихів, міст має бути дуже надійний. Також треба облаштувати гарну розв’язку на міст, аби не треба було далеко об’їжджати”, – каже Юрій Кужелюк.
Хоча ремонтів доріг запланували чимало, капітальних із них лише два. Як розповів “Пошті” Володимир Кметик, в.о. начальника управління капітального будівництва міськради, у 2015-ому їхнє управління працюватиме лише над вулицями Пасічною та Богданівською: там повністю відновлять верхній шар дороги разом із тротуарами. Коли роботи почнуться, ще не знають. Чекають хорошої погоди...
А тут роботу вже почали
Як писала “Пошта”, з 12 березня на ремонт закрили частину вулиці Промислової на ділянці від Волинської до Богдана Хмельницького. Надалі перекриватимуть останню на ділянці від вулиці Донецької до Гайдамацької. Потім на ремонт закриють і Гайдамацьку, на якій замінять каналізаційний колектор.
Як зазначав Олег Береза, директор ЛКП “Львівавтодор”, ремонт вулиць проводять у рамках співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку. Зокрема, там виконають капітальний ремонт дорожнього покриття, хідників, влаштують зовнішнє освітлення. Завершити ремонт планують за сім місяців.
 |
фото: Андрій Польовий |
Зі слів директора ЛКП “Львівавтодор”, це останні лоти в рамках проекту з ЄБРР щодо відновлення дорожньої інфраструктури вздовж трамвайних маршрутів №2 і №6. Вартість робіт становить 4 мільйони євро. Зазначимо, що на час ремонту вулиці Промислової внесли зміни в рух трамвая №6. Тепер він курсує маршрутом: Чернівецька – Городоцька – Хмельницького – Замарстинівська – Торф’яна.
Чимало масштабних робіт цього року планують провести в Шевченківському районі. Загалом на дороги і тротуари у 2015 році Шевченківській райадміністрації з міського бюджету передбачили 14 млн грн, інформує прес-служба міськради.
“Заплановані великий обсяг поточних ремонтних робіт на певних ділянках і ліквідація тріщин дорожнього покриття. Зокрема, ремонтні роботи хочуть провести на вулицях Шевченка, Брюховицькій, Торф’яній, Збоїще, Миколайчука, Грінченка, Варшавській, Липинського, Замарстинівській, Хмельницького, Золотій Сорочинській, Хімічній, Щурата, а також Плуговій”, – розповідає начальник відділу комунального господарства Шевченківської районної адміністрації Володимир Шульга.
І за обласні дороги візьмуться
Якщо з дорогами Львова ще сяк-так, можна їздити, то в області висока ймовірність натрапити на суцільне бездоріжжя.
“Дороги в області настільки жахливі, що нормальні слова, аби описати те бездоріжжя, підібрати важко! Складається враження, що посадовці лише літають літаками, а не їздять ямами! Певен: аби вирішити проблему з автошляхами, треба, аби найвище керівництво Львівщини проконтролювало, куди йдуть гроші за державний збір із пального. Відомо, що зараз кожна гривня з літра бензину, солярки чи газу повинна йти на утримання доріг. Також потрібно владі контролювати, аби комунальники не крали грошей, передбачених на ремонт доріг! Якщо хтось наважиться красти, покарання має бути якнайжорсткіше!” – акцентує “Пошті” водій Микола.
У 2015-ому Львівська область розраховує на близько 250 млн грн із коштів держбюджету, передбачених на ремонт доріг Карпатського єврорегіону в напрямку Львів – Бібрка – Рогатин – Івано-Франківськ – Чернівці та Стрий – Долина – Калуш – Івано-Франківськ, інформує прес-служба ЛОДА. “Сумарно близько 60 кілометрів доріг на території області відремонтуються якісно і цього року”, – зазначив минулого тижня очільник Львівщини Олег Синютка.
Окрім того, 12 березня на засіданні постійної комісії з питань промисловості, ЖКГ, транспорту і зв'язку Львівської облради депутати затвердили перелік об'єктів будівництва, капітального та поточного ремонту автомобільних доріг загального користування місцевого значення, ремонт яких планується проводити у 2015-ому коштом спеціального фонду обласного бюджету.
У 2015-ому близько 60 км доріг на території області обіцяють відремонтувати якісно
Відповідно до цього переліку, між районами області розподілили понад 139 млн грн коштів обласного бюджету. Ще 13 – у резервному дорожному фонді, повідомляє прес-служба Львівської облради. До прикладу, у Бродівському районі планують відремонтувати дороги Ясенів – Золочів, Пониква – Шишківці – Батьків, Броди – Лагодів. На проведення цих робіт виділено з обласного бюджету 4 220 000 грн.
У Буському районі відремонтують дорогу Золочів – Красне (5 184 000 грн), у Городоцькому – Зушиці – Воля Бартатівська, Городок – Зелений Гай, Кліцко – Підзвіринець – Грімно на загальну суму 8 125 000 грн.
Також на ремонт дороги Дрогобич – Довголука у Дрогобицькому районі з обласного бюджету виділять 7 235 000 грн. У Жидачівському коштом обласного бюджету (3 456 000 грн) цього року планують відремонтувати дві дороги – Стрий – Журавне та Розділ – Жирова, у Жовківському – дорогу Рава-Руська – Гайок (6 763 000 грн). На Миколаївщині витратять більше 11 млн грн на ремонт п'яти доріг: Розділ – Жирова, Криниця – Більче – Волиця, Коросниця – Більче, Рівне – Більче, Криниця – Більче – Волиця.
“Депутати прийняли програму, затвердили розподіл коштів. Тепер Львівська облдержадміністрація та Служба автомобільних доріг Львівщини оголошуватимуть тендери, на яких визначатимуть підрядників із виконання робіт. Головне, на думку депутатів, щоб уже з квітня-травня розпочалися ремонтні роботи на шляхах області”, – зазначає голова постійної комісії з питань промисловості, ЖКГ, транспорту і зв'язку Львівської облради Михайло Задорожний.