“Ви зателефонували за номером екстреного виклику 112. Ваш номер телефону зафіксовано, а розмова з диспетчером буде записана”, – такі слова почує людина, котра зателефонує в екстрену службу області.
На Львівщині вже 13-ий день працює служба екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112. Жителі Львова і області можуть отримати будь-яку допомогу, зателефонувавши лише за одним номером.
Система виклику допомоги за номером 112 – це перший в Україні тестовий проект екстреної служби допомоги за єдиним номером, який охоплює всю область і об’єднує чотири служби: швидку медичну допомогу, міліцію, аварійну газову та пожежно-рятувальну служби. Також за телефоном 112 можна подати звернення в обласну або районні райдержадміністрації області з приводу житлово-комунальних об’єктів. Контролюють виконання звернень до комунальних служб відповідні підрозділи, створенні при Львівській ОДА та районних адміністраціях.
Контролюють виконання звернень до комунальних служб відповідні підрозділи, створені при Львівській ОДА та районних адміністраціях. Кожне звернення та виклик зніматиметься з контролю лише після підтвердження про виконання.
Та для львів’ян 112 не новинка. Така система екстреного зв’язку працювала на Львівщині ще під час Євро-2012. Та тоді це був свого роду експеримент. Як показав досвід, вдалий експеримент. Тепер же програма запущена офіційно – лінія 112 підтримує різних мобільних операторів, зателефонувати можна й зі стаціонарного телефону. Окрім того, допомогу диспетчери надають не тільки українською, а й польською, англійською та німецькою мовами.

“Тільки після того, як людина особисто підтвердить виконання звернення, воно буде зняте з контролю. Таким чином ми хочемо змусити ефективно працювати усі служби”, – зазначив під час відкриття лінії очільник Львівщини Олег Синютка.
Важливо, що на час упровадження єдиного телефонного номерa екстреної служби 112 паралельно із ним на Львівщині продовжують працювати телефони 101, 102, 103 i 104.
Запрацювала лінія 5 березня, а на неї зателефонувало більше 12 тисяч жителів міста та області. “На лінію 112 уже надійшло понад 12,6 тисяч викликів. Загалом переважно люди звертаються у випадках порятунку і комунальними проблемами. Найбільша кількість дзвінків надходить до рятувальної служби, далі до центральної міської диспетчерської служби із питаннями, що стосуються комунальних проблем. Потім – лінія 102 і 103, гаряча лінія області також із комунальним питанням, найменше звертаються у медицину катастроф і газову службу 104. Наші диспетчери приймають дзвінки і переадресовують у відповідні служби, – розповів “Пошті” речник ГУ ДСНСУ у Львівській області Віталій Туровцев.
– Значно більше дзвінків із області, оскільки місто все ж таки менше за своїми масштабами. Тим не менш у міську диспетчерську службу телефонують частіше, ніж в обласну. А до рятувальників більше дзвонять жителі області. До слова, частіше телефонують у будні, ніж у вихідні”.
У службі облаштовані 18 робочих місць (включно з диспетчерами, перекладачами і психологом), та зараз працює всього п’ятеро осіб.
До теми. Як писала “Пошта”, про необхідність введення єдиного у всій Європі номера невідкладної допомоги почали говорити ще у 80-ті роки минулого століття. Вирішальну роль відіграв факт швидкого збільшення кількості мандрівників до країн Європи та прагнення забезпечити їх безпеку. Тоді в кожній країні в різних службах порятунку діяли “свої” телефонні номери, які подорожуючим було важко запам’ятати чи навіть дізнатися. В результаті губився дорогоцінний час, що призводило до виникнення загрози здоров’ю і навіть життю людей, інформує 112.gov.ua.
Європейський номер екстреної допомоги 112 створили рішенням Ради Європи від 29 липня 1991 року. Усі країни-члени ЄС зобов’язалися до 1996-го запустити на своїх територіях лінію 112. Сьогодні це положення регулюється універсальною директивою для телекомунікаційних служб, прийнятою в березні 2002-го. Директива передбачає наступні вимоги до служби. Користувачі фіксованої та мобільної телефонії, включаючи таксофони, мають змогу телефонувати за номером безкоштовно. Виклики повинні бути належним чином прийняті та опрацьовані. Низка держав-членів ЄС (Швеція, Данія та Нідерланди) ввела 112 як єдиний номер служби екстреної допомоги, тоді як у більшості держав-членів він працює водночас із національними номерами служб екстреної допомоги.
Держави-члени ЄС повинні забезпечити, щоб аварійні служби змогли встановити місцезнаходження абонента, який звертається по допомогу за номером 112. Це може бути дуже важливим у ситуації, коли людина не в змозі самостійно визначити своє місцезнаходження, що може статися, до прикладу, при дзвінках із мобільного або під час подорожей за кордон.