Перезавантаження

Місцеве самоврядування потребує кардинальних і невідкладних змін

Місцеве самоврядування потребує кардинальних і невідкладних змін

Україні вкрай необхідна реформа місцевого самоврядування та виборчого законодавства - це головний месидж круглого столу, що відбувся у Львові за участі міських голів та представників міських рад  Львівщини та України, організований Інститутом трансформації суспільства. Міські голови акцентують, що партійна виборча система на рівні міст себе зовсім не виправдала, а також наголошують на потребі надання більших повноважень міській владі.

Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін, який побував та вивчав  досвід реформування міс­це­вого самоврядування у 80 країнах, зазначив "Пошті", що Україні на таку реформу потрібен лише рік. Було б бажання! Міські голови вже давно обома руками виступають за здійснення згаданих реформ, але їх не поспішає здійснювати верхівка. "Реформа місцевого самоврядування не вигідна Президенту, уряду, ВРУ, керівникам кланово-олігархічних фінансово-корпоративних груп. Адже так вони можуть втратити важелі контролю грошових та матеріальних потоків", - стверджує професор О. Соскін. Водночас співрозмовник наголошує, що нинішня модель фінансово та соціально-економічно себе вичерпала, тому її й треба змінювати.

Керівники міських рад Львівщини підтримали рішення про внесення змін до виборчого законодавства України щодо проведення виборів депутатів ВРУ та місцевих рад за відкритими списками та можливості утворення виборчих блоків позапартійними особами. Під час круглого столу присутні міські голови та лідери громадських організацій ухвалили Резолюцію та Звернення до Президента Парламентської асамблеї ради Європи (ПАРЄ) Луїза Марії де Пуча з проханням звернути увагу на погане виконання реформ у нашій державі Президентом України, ВРУ та урядом. У зверненні (його скерують у понеділок) сказано, що ПАРЄ вже звертала увагу української влади на негативні наслідки, що можуть виникнути у разі функціонування теперішньої виборчої системи. Зокрема, мери цілком згідні зі змістом Резолюції ПАРЄ №1549 (2007) "Функціонування демократичних інс­ти­туцій в Україні",  де пропонується внести зміни до виборчого законодавства, а саме "за­провадження відкритих партійних списків не в єдиному загальнодержавному окрузі, а у визначених регіональних округах".

"Звертаємося до Вас з проханням розглянути на черговій січневій сесії ПАРЄ у 2009 р. за терміновою процедурою питання щодо виконання Україною положень Резолюції ПАРЄ", - сказано у зверненні.

24 січня подібний до львів­ського захід проведуть у Вінниці за участі міських голів Вінниччини. Наприкінці ж лютого - початку березня у столиці заплановані перші Всеукраїнські національні збори міських голів, присвячені питанням адміністративно-територіальної реформи та реформи виборчої системи в Україні. "Присутніми на цих зборах будуть 800 осіб. Опісля У Києві зберемо, як мінімум, 500 тисяч представників місцевих громад України, й тоді взагалі буде змінена, себто перезаснована та перезавантажена Україна", - каже О. Соскін. До речі, Мостиська міська рада вже ухвалила рішення про необхідність проведення адміністративної та виборчої реформ.

Суб'єктивний погляд

Володимир Квурт,
секретар Львівської міськради:

Ярослав Жукровський,

 голова Львівського юридичного товариства:

- Кожен житель міста, який заходить у міськраду, хоче отримати відповідь на своє запитання, хоче бачити відповідального мера та якісні зміни у місті. Він, напевне, втомився слухати дискусії про запозичення чи продаж майна. Люди не розуміють, куди йдуть гроші, які вони сплачують у вигляді податків. Реформа місцевого самоврядування дає відповідь на ці питання. Освіту та медицину має забезпечувати та контролювати місцева влада. Який сенс скеровувати гроші до Києва, аби згодом знову їх отримувати на освіту?! Було б правильно велику частину податків залишати на місцях. Аби реформа місцевого самоврядування в Україні відбулася, повинна бути політична воля, насамперед, ВРУ. На часі зміна виборчого законодавства. У парламенті, зрештою, мають бути реальні представники громад.

 

- Звісно, що адміністративна реформа місцевого самоврядування потрібна. Стоїть питання - як вона має здійснюватися і хто це має робити. Вона на часі, бо нині місцеве самоврядування втрачає свій авторитет та певну інституційну стабільність. Місцева влада почасти не вирішує проблеми громади, тобто вона не в стані справитися з тими суспільними викликами, які ставить громада перед нею. Також немає контакту міський голова - депутат -виборець. Бюджети чи рішення, які стосуються ресурсів, не завжди відповідають інтересам громади. Міністерство регіонального розвитку та будівництва України розробило гарну концепцію, як все це потрібно змінювати, де окреслено проблему та механізми. У депутатів - інша позиція, у представників органів місцевого самоврядування - ще інша. Кожен реформу місцевого самоврядування бачить по-своєму. Лише тоді, коли всі однаково розумітимуть, як це потрібно робити,  реформа буде реальністю. Україні, щонайменше, потрібно 10 років, аби відбулася реформа органів місцевого самоврядування. Ця реформа мала б посилити відповідальність виборних осіб, зробити владу ближчою до обивателя, зокрема, у вирішенні його щоденних проблем та питань.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4667 / 1.59MB / SQL:{query_count}