Затягнули паски: живемо по-новому

“Пошта” зазирнула у споживчі кошики львів’ян і поцікавилася, що купують і на чому ж тепер економлять сім’ї

Ціни останнім часом ростуть як на дріжджах – уже не по днях, а по годинах! Львів, ясна річ, не став винятком. Те, що раніше можна було купити за сотню гривень – зараз і за дві-три не придбаєш. Вартість продуктів щоденного вжитку зросла чи не вдвічі-втричі, а зарплати і пенсії “традиційні”. З кожним днем наші заробітки все більше знецінюються... 
Так, ціна на гречку зросла у понад двічі: з 8 грн до 20-25 грн за кілограм. Суттєво зросли ціни на рис, макарони, цукор… Буханець хліба раніше в середньому коштував п’ять гривень, а зараз – аж вісім-дев’ять гривень. Через ріст долара та євро суттєво “підскочили” й  ціни на імпортні харчі, зокрема польські та італійські продукти, які є досить популярними серед львів’ян. 
Через усі ці здорожчання люди постійно на нервах – бідкаються, як і чим прогодувати сім’ю?! А в кого вона ще й велика – то й поготів!
Через брак коштів містянам доводиться змінювати своє меню – тепер акцент більше роблять на картоплю, крупи та закрутки, а замість свинини і телятини – купують птицю (хоча й вона вже також здорожчала). Зокрема, від початку року курятина зросла в середньому на чотири-п’ять гривень. 
Економлять люди не лише на харчах, придбанні нового одягу, розвагах, а й на… ліках. Сьогодні навіть простудитись дорого – лікування влетить у чималу копієчку! Ще б пак – пакетик жарознижуючого порошку раніше коштував 4-5 грн, а зараз 10-12 грн! Аби болячки не чіплялись, медики радять їсти якнайбільше цибулі, часнику та цитрусових, зокрема лимонів. Утім, останніх  тепер не кожен дозволить. Чому? Бо дорогі.  
Що стосується одягу – тут людям теж доводиться чимчикувати містом у пошуках знижок, обирати секонд-хенд або ж обходитись тим, що є. Коротко кажучи, життя – далеко не мед. І “як бути далі” – зараз на думці чи не в кожного… 

“Кризові” рецепти по-львівськи

Зростання цін на продукти харчування залишається темою номер один у переважній більшості сімей. Тому господині наскладали вже чимало “кризових” рецептів, аби, як то кажуть, і дешево було, і смачно як-не-як. 
Хтось готує котлети з капусти, хтось споживає лише городину з крупами, а комусь виходить із однієї курки наварити наїдків на три-чотири дні. Чим більше фантазії, тим краще!
“Зараз такі часи, що грішми ніхто не розкидається. У мене сім’я велика, а тому мушу трохи хитрувати, бо на делікатеси грошей нема. Часто готую овочеві підливки, гарбузову кашу, грибний суп. Аби мої домашні не жалілись на повну відсутність м’яса, час до часу купую цілу курку. Це значно вигідніше, ніж купувати окремі шматочки. Бо тоді курятину можна зробити основою кількох страв і її вистачить на кілька днів точно”, – розповідає “Пошті” домогосподарка Надія.
Через брак коштів містянам доводиться змінювати своє меню – тепер акцент більше роблять на картоплю, крупи та закрутки, а замість свинини і телятини – купують птицю
З її слів, рибу теж потрібно купувати цілою і тільки місцеву. По-перше, лише так можна бути впевненим у її свіжості. По-друге, вона дешевша. “Наші люди хоч і бідні, втім “балувані”. Не купують живої риби, бо лінуються її почистити. Але ж ця процедура не така вже й важка! Зате потім можна приготувати запашну уху, запекти рибу або посмажити рибні котлети. І, найголовніше, витратити небагато грошей”, – пояснює пані Надія.
Юшку співрозмовниця готує здебільшого на м’ясному бульйоні. Щоправда, на саме м’ясо для бульйону грошей не завше вистачає, а тому купує дешевші замінники або так звані супові набори – кісточки, реберця, курячі шийки і спинки. Через брак грошей так роблять чимало людей. Втім, для декого такі м’ясні обманки – табу.
“Зазвичай йду на ринок і вибираю м’ясисті кісточки до супу. На базарі за кілька гривень можу чимало такого добра набрати. Одного разу не мала часу і зайшла за ними у м’ясний кіоск біля дому. Кажу продавчині, щоб зважила мені кілька. А вона починає мене випитуватись про мого собаку, мовляв, її Рекс теж любить такі кістки… Вірите, йшла додому і цілу дорогу плакала… Рекса в мене хоч і нема, втім двоє дітей і старенькі батьки залюбки посмакували супом на бульйоні з тих кісточок. Ось так і живемо – хто як може, щоправда”, – каже зі сльозами на очах пані Надія.
Люди дедалі частіше купують одежу через приватні оголошення, на секонд-хендах чи по акції
Щоразу рідше купують львів’яни соки та газовані води. Тому переходять на домашні напої. Це в першу чергу чай і компот. Чай заварюють із липи, ромашки, чебрецю, малини тощо. Компот із сухофруктів теж завжди актуальний – несолодкий, приємний на смак і добре тамує спрагу. А корисний який!
Особливо зараз актуальними у кожній хаті стали смачні домашні закрутки! Та й справді, заготовлені з літа овочі та фрукти не раз виручають львівських господинь.
“Стрибки курсу долара на мене і мою сім’ю вплинули, як і на всіх. Але продуктів ми не скуповуємо, а обходимось тим, що є. До вечері відкриваю мариновані огірки чи помідори, улюблений салат-асорті або ж заготовлену з літа кабачкову ікру. На гарнір – варю, смажу чи запікаю картоплю. Солодощів зараз теж не купуємо. Натомість печу рогалики із повидлом або готую вареники з вишнями чи маком. Загалом почали купувати менше продуктів, а в деяких взагалі собі відмовили. Зокрема, замість бананів та мандаринів купуємо яблука, бо інші фрукти стали занадто дорогими. Ми намагаємось дотримуватись посту, але тепер грошей не вистачає, щоб купити оселедець чи тюльку. Тому їмо переважно овочі”, – розповіла “Пошті” львів’янка Оксана.

На ринку дешевше… було

Аби трохи зекономити кошти, львів’яни прямують на місцеві ринки. Мовляв, якщо пощастить, можна добре поторгуватись і купити щось смачненьке набагато дешевше. Втім, останнім часом і там ціни такі високі, що люди лише проходять повз заставлених продуктами прилавків. Продавці вже самі припрошують, аби покупці бодай щось купили. Останні тільки махають вслід рукою.
“Раніше люди брали ковбаси на півкілограма, масла теж так, а зараз просять зважити їм “грам 150-200” чогось найдешевшого. Воно й не дивно, власник наш так підняв ціни, що вище вже певно нікуди. Але ж це так всюди! Дівчата, що торгують зі мною поруч, розводять руками – покупців нема. Ще, хто має маленьку дитину, то не може дуже економити, бо малечі потрібне відповідне харчування. А решта людей – тільки приходять, дивляться на ціну і йдуть геть”, – розповідає “Пошті” львів’янка Світлана, що торгує на Краківському.
Покупці й справді нарікають на ринкові ціни. Кажуть, що навіть молочні продукти стали делікатесами. Пересічній людині більшість ринкової продукції не по кишені. “Ціни на домашні сир (35-40 грн за кілограм) і сметану (45 грн за літр – мова про сепараторну)! За радянських часів ми теж жили небагато, втім було легше, бо могли собі дозволити домашнього молока. Люди були здоровіші від того. А зараз навіть не знаю, що купляти. Раніше йшов на базар із великою сумкою, а зараз – із невеличким пакетом”, – бідкається львів’янин Андрій
Валюта суттєво “підскочила” й зросли ціни на імпортні харчі, зокрема польські та італійські продукти, які є популярними серед львів’ян
Хто трохи спритніший, примудряється купити домашнє молоко чи сметану дешевше. Щоправда, не на базарі. 
“Вранці о 6.00 йду на приміський вокзал. Там люди приїжджають на електричках із найближчих сіл і продають перекупникам домашні продукти, у тому числі і молочні. Зазвичай, я ще торгуюсь. Так, літр молока “з потяга” коштує гривень вісім-десять. Сепараторна сметана – 18-20 грн за літр, а сир – 25 грн за кілограм. Втім, день-на-день не трапляється. Буває й таке, що купити нема в кого або ж селяни продають тільки оптом”, – розповів “Пошті” львів’янин Петро
І, що головне, містяни готові віддавати гроші за “молочку”, втім, у межах розумного, як то кажуть, і точно не по 45 грн за літр домашньої сметани. У місті й справді такі ціни на домашню продукцію, що за голову берешся. Тоді, як у сільських глибинках Львівщини селяни здають молоко хитрим бізнесменам-перекупникам  відрами і за копійки.

А ліки – “золоті!” 

Стали економити львів’яни і на медикаментах, ціна на які зросла в рази. Люди частіше вдаються до народної медицини. Простудившись, заварюють чай із малини, роблять різноманітні компреси, п’ють гаряче молоко з маслом або ж купують дешевші замінники ліків. 
Втім, не всі медичні препарати мають аналоги, а тому часто-густо львів’янам доводиться залишати купу грошей в аптеці. Той, кого спіткала хвороба, що потребує постійного “пігулкового” супроводу, змушений дотримуватись вказівок лікаря, аби видужати. А це не одна сотня гривень!
“У мене хворий батько, а тому майже половина сімейного бюджету йде на його лікування. Раніше ми старались вишукати в інтернеті дешевші замінники. Втім, з часом хвороба стала прогресувати і лікар почав виписувати татові закордонні препарати, які не мають українських аналогів. Ще до росту долара вони коштували терпимо, а зараз шалено дорого. 
Нам просто не вистачає грошей на курс лікування, тому деякі ліки не купляємо. В мене була думка взяти кредит, але батько категорично заборонив. Й справді, зараз візьму, а потім не знатиму, чим плати! Тому, сподіваємося на Бога ”, – каже львів’янка Лариса.

Що акційне, те й купують

Скрутніше стало жити і сім’ям з малечею, адже добряче “підскочили” в ціні дитяче харчування та підгузки. Та, якщо без другого матусі ще сяк-так можуть дати собі раду, скориставшись пеленками, то їсти дитині точно не заборониш. Тим паче, через неспокій у країні, постійні стреси і переживання про завтрашній день у матусь часто пропадає молоко, а тому вони все частіше змушені купувати суміші дитячого харчування. 
“У мене брат на сході в АТО, постійно переживаю за нього. Тому не дивно, що пропало молоко… Пішла в магазин за сумішшю і взялась за голову. Ціна однієї банки 250 грн. Це справді дорого! Недешеві зараз і памперси. Коли три роки тому народила старшого синочка, пачка підгузок обходилась нам до двохсот гривень. Зараз така ж коштує 350-400 гривень. Мама каже, що колись памперсів  не було і якось виросли. Може й так, але ж з ними легше – звиклось вже. Тому, якщо нема грошей на цілу пачку, купуємо кілька штук в аптеці”, – розповідає “Пошті” львів’янка Анна.
Літр молока “з потяга” коштує гривень вісім-десять. Сепараторна сметана – 18-20 грн за літр, а сир – 25 грн за кілограм
Побутову хімію львів’яни зараз теж економлять як ніколи. А дехто взагалі перестав купувати пральні порошки та засоби для миття дорогих брендів і перейшов на дешевші аналоги. Або ж купують побутову хімію по акції чи на гуртівні. Так, мовляв, дешевше.
“Порошок, який раніше купляла за 15 грн, зараз коштує 25 грн. Відповідно, шукаю щось дешевше. Посуд мию тепер звичайною содою. Так навіть корисніше. Шампуні і косметику намагаюсь купляти по акції. Тут я невибаглива: що акційне, те й купую. Такий час, що кожному приходиться нелегко”, – каже львів’янка Анна. 

Секонд-хенд у тренді

Окрім нормального харчування, ліків та косметики, львів’янам доводиться економити й на одязі. Він у магазинах тепер також коштує захмарно дорого. Тому люди дедалі частіше купують одежу через приватні оголошення, на секонд-хендах чи по акції. 
“У мене троє дітей, тому купити кожному новий одяг дуже важко. А останнім часом взагалі нереально! Хоча й щомісячний дохід маємо непоганий. Навіть на ринку за китайські дитячі мешти треба віддати 300 гривень. Курточки взагалі по 900-1000 грн. Тому часто сиджу на сайтах оголошень і купую там деякий одяг. Або ж купую одяг на вагу у місцевих магазинах. Інколи там знаходжу цілком новий і якісний. 
Дітки і так швидко виростають з нього, а тому нема потреби купувати все новеньке. Щоправда, через ріст долара, і у дешевших магазинах зросли  ціни. Боюсь, ще трохи і взагалі не будемо купувати одяг”, – каже львів’янка Надія.
Іван Стефанишин, експерт аграрного ринку
Ціни на базові продукти зараз й справді високі. Вартість імпортних продуктів значно підвищилась через ріст долара. А ось ситуація з цінами на наші, українські, продукти мені наразі не зрозуміла.

Вирощені в Україні харчі лише частково залежать від долара, натомість продовжують зростати у ціні разом із закордонними. Думаю, це ненадовго.

Сьогодні суттєво зменшилась купівельна спроможність людей зокрема й на базові продукти. Хоча зараз бачимо, що цукор і борошно поступово впали в ціні. Думаю, ще трохи і до гречки дійде черга.

Гірша ситуація з хлібом – він навряд чи повернеться до попередньої вартості. Чому? Росте сама собівартість хлібобулочних виробів – підвищуються ціни на електроенергію та бензин. Ціни на продукцію підскочили як у супермаркетах, так і на ринках. Де купувати – вибір за покупцями. Втім, домашні продукти на ринку дорожчі. Але це не дивно, бо їхня ціна завжди вища магазинних.

А ось покупцеві варто приглядатися до місць придбання домашніх харчів. Особливо це стосується молочних продуктів, які часто, на жаль, продають зі землі, що вкрай небезпечно!
Ростислав Слав’юк, економічний експерт
Через підвищення цін люди зараз масово скуповують крупи, олію, цукор. Втім, я вважаю, що це недоречно.

Адже з травня відкриється літній сезон і наш раціон поповнять свіжі овочі, зелень та фрукти. Тому, нелогічно зараз скуповувати продукти так званого зимового сезону. Аналогічне стосується круп. У серпні зберемо новий урожай зернових, а тому ціни можуть бути зовсім інші. Не варто купувати крупи ще й тому, що у літню спеку вони не завше довго зберігаються.

Якщо маєте велике бажання щось придбати, то потурбуйтесь краще про великодній кошик. Адже в Україні до Пасхи зазвичай зростають ціни, особливо на м’ясо. Натомість, у всіх країнах Європи ситуація протилежна – там вартість продуктів до Великодня навпаки зменшується! Але нам до Європи ще далеченько… Тому починайте збирати кошик уже зараз.

Якщо цукор, борошно та гречка, найімовірніше, впадуть у ціні, то з олією ситуація складніша. Адже олійні культури масово експортують за кордон. Цього року через ріст долара експортери старатимуться максимально продати олії задля виручки. Тому, вона, певно, залишатиметься дорогою.
13.03.2015 12:59
http://vk.com/id72685352

Роблять геноцид украінськоі націі!!!Мають вижити сильніші представники....хворі..пенсіонери мають вимерти як мухи....і це так виглядає правдиво.


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4319 / 1.73MB / SQL:{query_count}