У Львові грядуть масштабні зміни у сфері автотранспортних перевезень. На жаль, не на користь нам, пасажирам. Імовірно, невдовзі міські маршрутки їздитимуть лише до 21.00 (!), перевізники планують зменшити кількість автобусів у період із 11.00 до 15.00, а пільговики зможуть безкоштовно користуватися маршрутними таксі лише впродовж шести годин.
Також перевізники хочуть підвищити вартість проїзду до 4,5 – 8 гривень (!), а автобуси великого класу, що обслуговують окремі маршрути, замінити автобусами малого в межах наявного автобусного парку. Все це плани перевізників, але чи так буде – покаже лише час.
Самі ж водії маршруток кажуть, що на такі кроки перевізники змушені піти через підвищення цін на пальне. При цьому вони запевняють, що деякі заходи тимчасові. “Якщо враховувати всі чинники, тариф повинен дорівнювати половині вартості пального. Сьогодні мінімальний крок для нормальної роботи перевізників – 5 гривень і скасування пільгових проїздів. Запчастини подорожчали, пальне також. Через це вже сьогодні під загрозою опинилася виплата заробітної плати і сплата податків”, – розповів заступник директора АТП №1 Ігор Копко.
Львів’ян такі транспортні зміни аж ніяк не влаштовують, мовляв, суспільство і так наелектризоване, бо ціни підвищуються майже на все. Кажуть, що зростання тарифів на проїзд буде останньою краплею!
“На роботу добираюся двома маршрутками. А це по 12 гривень п’ять разів у тиждень! Страшно подумати, що платитиму 20, а то й більше… Маю мінімальну зарплату, тож одна третя йтиме на проїзд. А як згадаю, що треба ще платити за “комуналку”, харчі купувати, ліки… Хочеться плакати…” – емоційно зазначає “Пошті” львів’янка Ольга.
Скільки коштуватиме проїзд: 4,5 чи 8 гривень?
Міські перевізники вимагають підвищити ціни на проїзд у маршрутних таксі через високі ціни на пальне.
“На ринку пасажирських перевезень склалася критична ситуація: пальне в складовій ціни за проїзд становить більше 70 відсотків, працювати автотранспортним підприємствам стає неможливо. Вони ведуть переговори з владою щодо шляхів виведення з кризової ситуації громадського автомобільного транспорту. Питання постає так: буде в місті пасажирський транспорт чи ні!” – наголосив 2 березня мас-медіа голова Львівського обласного осередку Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників Іван Велійка. Для того, аби мати змогу сплачувати податки, видавати заробітну плату працівникам і ремонтувати автобуси, тариф потрібно підвищити, переконані водії міських маршруток.
“Ціна на проїзд у маршрутних таксі Львова повинна становити близько 4,5 гривні. Однак перевізники не підвищуватимуть цін на проїзд без згоди Львівської міськради”, – певен Іван Велійка. Перевізники ж певні: вартість проїзду повинна бути ще вищою. Отакої! Куди ще вище?! Так, зі слів начальника автоколони АТП 14630 Володимира Ярецького, оптимальний тариф на проїзд за нинішніх умов мав би становити 5-6 гривень. Наразі економісти підприємства проводять остаточні розрахунки, які сьогодні подадуть у Львівську міську раду.
Найменше, що ми зараз просимо, це 5 гривень за проїзд і обмежень для пільговиків
Представник комунального підприємства АТП-№1 Ігор Копко зазначив, що тариф на проїзд обов’язково треба змінювати, аби транспорт міг надалі працювати безпечно і стабільно. “Найменше, що ми зараз просимо, це 5 гривень за проїзд і обмежень для пільговиків”, – сказав він.
Директор ТзОВ “Міра і К” Микола Шкурган розповів “Пошті”, що, за їхніми розрахунками, ціна на проїзд повинна бути не менше 6 гривень. “Для роботи підприємства тариф повинен бути 6,08 – 8,72 гривні. Тоді компанія зможе нормально функціонувати: якісно ремонтувати автобуси, вчасно виплачувати заробітну плату працівникам і своєчасно платити податки. Такі розрахунки ми подали в міськраду. Розуміємо, якщо нині зробити тариф 8 гривень, то ніхто не їздитиме маршрутками, оскільки в людей нема так багато грошей. Транспорт узагалі зупиниться. Думаю, департамент економічної політики міськради все проаналізує, відтак дійдемо консенсусу щодо тарифу”, – пояснив співрозмовник.
Микола Шкурган зазначив, що не проти залишити тариф на проїзд на рівні 3 гривень. Та це лише в тому випадку, якщо міськрада погодиться компенсовувати перевізникам різницю між доходами та витратами на пальне.
Пільговики поперек горла перевізникам
Аби підвищення тарифу на проїзд було не надто болісним для містян, необхідно шукати додаткові компенсатори.
“Одним із таких є впорядкування перевезень пільгових категорій населення. Львів є чи не єдиним обласним центром України, де це питання ще не вирішене. Ми пропонуємо або обмежити кількість одночасного перевезення пільговиків, або обмежити час надання пільг – із 10.00 до 16.00”, – зазначив Іван Велійка.
 |
фото: Андрій Польовий |
Однак, за його словами, економічний стан підприємств-перевізників у такому занепаді, що обмежитися лише єдиним кроком, скоротивши час проїзду пільговиків, нині вже не вдасться. “Діяти потрібно негайно. Треба бути готовим до того, що влада все ж піде на перегляд наявного тарифу”, – додав співрозмовник. Але яким таки буде новий тариф на перевезення, ніхто з перевізників спрогнозувати не може.
Львів’яни ж на такі можливі зміни у сфері транспортних перевезень міста реагують по-різному. Так, громадський рух “Спілка пасажирів Львова” виступив із заявою, в якій рекомендує пасажирам оплачувати проїзд у маршрутках міста лише після 21.00, а в денний час здійснювати оплату не в розмірі 3 гривні, а за якість надання послуг платити 1 або 2 гривні на свій розсуд.
Водій графіка не дотримується, коли хоче їде додому, квитків не видає, контролю нема. Отже, маємо повне право за проїзд не платити
“У відповідь на те, що маршрутки не курсуватимуть після 21.00, ми заявляємо, що пасажири мають повне право не оплачувати проїзд у маршрутних таксі, оскільки послуга перевезення надається неналежним чином. Водій графіка не дотримується, коли хоче їде додому, квитків не видає, контролю нема. Отже, маємо повне право за проїзд не платити”, – йдеться в повідомленні громадського руху “Спілка пасажирів Львова” у соцмережі Facebook у спільноті “Львів транспортний/ВелоЛьвів”.
“Асоціація перевізників Львівщини – це всього лиш громадська організація, яка не має жодного юридичного права впливати на порядок перевезень у місті. Ця організація безпідставно спонукає перевізників до порушень умов договорів про перевезення, що були укладені між ними і владою міста. Асоціація перевізників Львівщини рекомендує автотранспортним підприємствам перейти на особливий режим роботи, зокрема, зменшити кількість транспортних засобів, задіяних на обслуговуванні маршрутів із 11.00 до 15.00 дня, скоротити час роботи автобусів увечері до 21.00, автобуси великого класу, що обслуговують окремі маршрути, замінити автобусами малого класу в межах наявного автобусного парку. Всі ці три пункти є грубим порушенням умов договору”, – зазначили в громадському русі “Спілка пасажирів Львова”.
А що каже влада Львова?
У мерії кажуть, що будь-які зміни у транспортній сфері міста можуть відбутися лише після громадських обговорень, тобто за умови, що львів’яни висловлять свою позицію стосовно збільшення тарифів на перевезення чи зменшення автобусів на маршрутах.
“Сьогодні, 3 березня, о 17.00 у приміщенні Личаківської райадміністрації (на вулиці Костя Левицького, 67) відбудуться громадські слухання щодо ситуації на ринку громадських перевезень. Це й буде відправним майданчиком щодо майбутніх дій перевізників, – розповів “Пошті” директор департаменту “Адміністрація міського голови” та в. о. директора департаменту розвитку Львівської міськради Андрій Москаленко. – Якщо говоримо про підвищення вартості проїзду в маршрутках, варто нагадати і про якість перевезення. Також варто зрозуміти, що люди не мають грошей. Усім зараз непросто. Нам потрібні публічні обговорення та рішення, за які кожен нестиме відповідальність: хтось – за тариф, а хтось – за якість чи організацію процесу”.
У нас у країні за останні 20 років не було такої ситуації, аби люди за півроку стали біднішими в чотири рази. Це аномальна ситуація! Нам потрібні нестандартні вирішення проблеми
Своєю чергою міський голова Львова Андрій Садовий запевняє “Пошту”, що жодного рішення стосовно підвищення тарифів на проїзд не прийме, якщо його не схвалить громада.
“Перевізники завжди настоювали на тому, аби підвищити вартість проїзду. Та треба взяти до уваги думку громади міста. До того ж у нас у країні за останні 20 років не було такої ситуації, аби люди за півроку стали біднішими в чотири рази. Це аномальна ситуація! Нам потрібні нестандартні вирішення проблеми. Завжди виступаю проти будь-якого підвищення тарифів. Як люди зреагують, якщо підвищиться вартість проїзду в маршрутках? Де їм брати гроші? Тут маємо палку з двома кінцями. Розумію, якби в нас збільшувалися пенсії, зарплати… Та все навпаки, на жаль…” – зазначив учора “Пошті” міський голова.
Чи подорожчає маршрутка до села?
Тривожить імовірність збільшення тарифів у приміському транспорті і жителів області. Як писала “Пошта”, сільські маршрути перевізники часто оминають, а ті маршрутки, які час від часу все ж доїжджають до села, часто несправні.
Тож більше віддавати за такі перевезення жителі області просто не бажають. Нагадаємо, що у Львівській області автобусними перевезеннями користуються близько 60% населення. “Аби не допускати зупинки міжміських маршруток, скасування деяких рейсів, що нині вже є на деяких маршрутах області, у ЛОДА прийняли рішення про зміну тарифу на приміські і міжміські перевезення до граничного тарифу 42 копійки на одному пасажиро-кілометрі”, – зазначив Іван Велійка.
Нагадаємо, що попередньо вартість пасажиро-кілометра становила 30 копійок. Іван Велійка пояснює: 42 копійки – це граничний тариф. “Який тариф встановлюватиме підприємство – їхнє рішення. Часто надходить інформація, що хтось на приміському маршруті підвищив тариф. Кожен перевізник з огляду на свій фінансовий стан встановлює свою вартість перевезення. Це може бути 38 копійок, а згодом – 40 чи навіть 42”, – пояснює співрозмовник.
Якщо говорити про зміни вартості тарифу, думаю, нам необхідний спокійний і конструктивний діалог перевізників із львів’янами та чиновниками. Звісно, вартість пального суттєво підвищилась. Ми розуміємо, що, на жаль, деякі маршрути стають нерентабельними. Та не можна ставити ультиматумів! Не можна перевізникам шантажувати людей, мовляв, зменшимо кількість автобусів або після 21.00 маршрутки не їздитимуть… Потрібен нормальний конструктивний діалог!
Для цього перевізникам потрібно показати відкритість і прозорість своєї роботи, зокрема, вивести всі відомості про розташування маршруток, які перебувають на рейсах, для вільного доступу в мережі.
Також у цій ситуації можна говорити про акцент на міський електротранспорт, але це можливо лише на деяких маршрутах, де, крім автобусів, їздять “рогаті”. Ми будемо наполягати, аби електротранспорт працював довше, тим паче, що цього року заклали надзвичайно великі суми на Львівелектротранс, зокрема, на закупівлю і капремонт рухомого складу.
Такі нововведення зможуть частково вирішити питання. Далі ж доведеться думати над вирішенням цієї проблеми.