Ціни останнім часом ростуть як на дріжджах – вже не по днях, а по годинах! Те, що раніше можна було купити за сотню гривень – зараз і за дві-три сотні не придбаєш. Львів’яни наче в постійному передчутті подорожчання і тотальному стресi та на нервах!
А бензин дістав “гарячку” і росте, й росте в ціні, що водії вже сивіють і велика частина з них просто пересіли на маршрутки. Є такі, що й на ровери. Погода дозволяє. Авт у Львові та області й справді суттєво поменшало. А може скоро у древньому місті Лева й… фіри зі сіл побачимо. Хтозна, хтозна…
Звісно, стрибки цін на пальне “зачепили” й перевізників. А кожен iз нас з острахом думає: а чи, бува, і вартість проїзду у маршрутках у найближчі дні не зросте? Містяни одразу ж справедливо кажуть: умови перевезення не завше відповідають нормам, водії не конче дотримуються графіків, салони брудні…
“Інколи здається, що пасажирів мають, перепрошую, за худобу. Адже салон маршрутки можна прирівнювати до стайні: брудно, на голову капає вода, сидіння обідрані, повсюди неприємний запах. Чесно кажучи, навіть не розумію, за що плачу гроші. Виходжу з маршрутки, вибачте, як свиня. А ще шофери бувають такі нахабні, що не хочеться навіть сідати в маршрутку. Якщо підвищать ціну за проїзд, люди обуряться, бо таки направду нема за що платити”, – нарікає львів’янка Надія.
Втім, мова про зростання тарифів за проїзд вже ведеться. Перевізники це пояснюють тим, що не мають коштів на паливо. І якщо не підвищити вартість проїзду, автобуси просто-напросто зникнуть із доріг Львівщини. За попередньою інформацією, з 1 квітня вартість проїзду у приміському транспорті у Львівській області може зрости аж на 40%.
Повна зупинка маршруток?..
Цього тижня Асоціація перевізників Львівщини розповсюдила звернення, в якому повідомила, що наполягатиме на перегляді чинних тарифів та впорядкування перевезення пільговиків.
“Щоб залишити роботу автомобільного транспорту в усталеному режимі, пропонуємо переглянути розмір чинного тарифу на послуги міського, приміського, міжміського автомобільного пасажирського транспорту загального користування”, – йдеться у заяві Асоціації автомобільних перевізників Львівської області.
У заяві не уточнюється, до якого рівня перевізники пропонують підняти вартість проїзду. Однак, голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка певен: ціна за проїзд буде рости разом із доларом. Інакше маршрутки працюватимуть на збитки.
У перші дні березня планують провести громадські слухання і вирішити питання з ціною проїзду у місті
“Залишились лічені дні до моменту повної зупинки громадського автомобільного транспорту, який перевозить у Львові понад 70% мешканців, а у Львівській області – близько 60%. Дуже важко сказати, скільки вартуватиме проїзд через два-три місяці. Погоду тут робить долар. Наразі йде мова про збільшення граничного тарифу з 30 копійок до 42 за кілометр (без ПДВ). Такі пропозиції стосуються тільки приміських перевезень”, – пояснив “Пошті” Іван Велійка.
З його слів, зараз дорожче коштують мастильні матеріали, автошини, те ж саме паливо, акумуляторні батареї, засоби амортизації, тощо. Тобто загалом обслуговування транспорту тепер обходиться набагато дорожче, а тому без підвищення тарифів не обійтись. Питання лише: звідки людям взяти гроші на такі нововведення?! І так працюють на двох-трьох роботаx одночасно, а зараз, певно, і зовсім переїдуть жити на роботу.
“Кожен перелічений продукт зріс мінімум y два рази. Тому плату за проїзд треба підвищувати негайно, бо вже сьогодні перевізникам не оплачуються витрати. Ще трохи і вони просто відмовляться виходити на роботу”, – зазначив Іван Велійка.
Як доїхати до села…
Підвищення тарифів пояснюють ще й тим, що сьогодні компанії не мають з чого виплачувати зарплатню водіям, які теж мають сім’ю і відчувають підвищення цін на продукти.
“Свідомий того, що жителі Львівщини мають багато питань до якості перевезення. Тому будуть обурюватись, якщо ще й зросте ціна за неякісний проїзд. Втім, зрозумійте і водіїв, які не отримують зарплати, бо зароблені гроші ледь покривають витрати на солярку. І в тих водіїв теж є діти, які хочуть їсти незалежно від того, яка ціна на той чи інший продукт”, – зазначає Іван Велійка.
З його слів, за кордоном вартість на проїзд давно врегульована. Там пальне займає лише 30% собівартості. Решта – ремонтні витрати та зарплатня водіям. У нас – пальне складає чи не усю собівартість. Втім, у нас і зарплати неєвропейські, а тому люди просто-напросто не мають змоги платити такі ціни за проїзд.
За кордоном вартість на проїзд давно врегульована. Там пальне займає лише 30% собівартості. Решта – ремонтні витрати та зарплатня водіям
Жителів області можливість зростання тарифів у приміському транспорті також дуже лякає. А ще традиційно обурюються, що маршрутки “цигикають” з горем пополам дорогами, які конче потребують ремонту! Ба більше, сільські маршрути перевізники взагалі оминають, бо чим ближче до села, тим гірша ситуація. А ті маршрутки, які час до часу все ж доїжджають до села, часто несправні. Відтак більше віддавати за такі горе-перевезення жителі області просто не бажають.
“Вважаю, це абсурдом. Бо на Львівщині і так люди мають проблеми із добиранням, а тепер ще й платити доведеться більше. За що, головне? Може, за те, що стою взимку на зупинці і чекаю автобус по годині-півтора, чи може за те, що у маршрутці нема чим дихати і брудно?! Зрештою, мали б совість підвищувати проїзд, коли люди не мають за що хліб купити, бо все шалено дороге”, – нарікає жителька села Коросне Перемишлянського району Наталя.
Їм три гривні мало, чекаємо вищого тарифу
У місті Лева перевізники у свою чергу планують… обмежити час дії пільг у громадському транспорті від 10.00 до 16.00. Мовляв, це дасть змогу перевізникам заробити додаткові кошти у час пік.
“Ще восени торік пропонував обмеження права пільгового проїзду з 10.00 до 13.00. До реального втілення цієї ідеї справа не дійшла. А тепер, коли катастрофічна ситуація в країні, згадали про пільговиків. Раніше потрібно було думати!” – каже Іван Велійка.
 |
фото: Андрій Польовий |
Також триває розмова і про зростання вартості проїзду у місті Лева. У Львові попереднє підняття тарифу на перевезення було торік у травні – з 2 до 3 грн. Тоді ціна на паливо була близько 11 грн. Зараз бензин коштує в три рази дорожче. Тому перевізники б’ють у дзвони, себто треба якнайшвидше збільшувати ціну на проїзд у маршрутках Львова, бо “не проживуть”.
У столиці ж проїзд у міському пасажирському транспорті зріс ще з 7 лютого.Більші тарифи як на маршрутки, електротранспорт, так і за метро. У січні жетон у метро коштував ще 2 грн, а в лютому – вже 4 грн. Мер Києва Віталій Кличко підписав розпорядження про підвищення цін на проїзд, пояснивши це тим, що “тарифи були збиткові для перевізників”.
|
“У перші дні березня плануємо провести громадські слухання і вирішити питання з ціною проїзду у місті. Вважаю, що збільшувати тарифи треба негайно! Бо міські маршрути вже не мають, за що купувати пальне… Тому ми зняли з рейсів понад сотню маршруток. Якщо за планом щоденно у Львові повинно курсувати 630 автобусів, та зараз їздить лише 510. Зараз не йдеться про додаткові заробітки для перевізників, про вигоду від підвищеної вартості за проїзд. Йдеться про те, аби не створювати додаткових незручностей містянам і не знімати з рейсів цілі маршрути”, – зазначив у розмові з “Поштою”
начальник управління транспорту та зв’язку міськради Віктор Щир.
З його слів, через підвищення ціни на паливо, зараз по маршруту №5 у Львові курсує лише два автобуси. Перевізники не виходять на роботу, бо “не хочуть працювати на збиток”. На скільки зросте ціна на проїзд у місті, співрозмовник поки що не каже.
“Зараз усім важко, але треба зрозуміти і перевізників. Адже вони, як кожен із нас, хочуть ходити на роботу і отримувати зарплатню. Працювати “задурно” та ще й в такий нелегкий час – не хочеться нікому”, – каже Віктор Щир.
Тому я буду відстоювати те, аби ціна на проїзд не зростала. Адже ми повинні спільно витримати ситуацію в країні, не забуваючи, що всі зараз виснажені проблемами і в кожного є свої труднощі. Потрібно лише це пережити!