Альтернатива газу

Тарас Федак, заступник голови Львівської обласної державної адміністрації, про японську лозу і про шляхи подолання енергетичної кризи

Тарас Федак, заступник голови Львівської обласної державної адміністрації, про японську лозу і про шляхи подолання енергетичної кризи

fedak.JPG

На тлі газового конфлікту щораз активніше лунають пропозиції переходу на альтернативні джерела палива. Актуальні вони і для підприємств, і для комунального господарства, бо там зупинити використання газу безпосередньо для отримання тепла є стратегічною метою. У світі газ давно використовують лише для приготування їжі, а опалення за допомогою газу здійснюють лише за умови максимально ефективної системи нагріву. В інших випадках тепло отримують з альтернативних джерел палива, дешевших ніж газ. Натомість у нас останніми роками досить великими темпами відбувалася газифікація: у селах часто запалювали смолоскипи, не замислюючись, що буде далі. Ба більше, протягом довгих років котельні, які працювали на вугіллі чи мазуті, переводили на газ. Та коли ситуація з газом загострилася, ми почали серйозно замислюватись над тим, що таке енергетична незалежність країни. Про те, наскільки незалежною у цьому аспекті є Львівщина, "Пошта" запитала Тараса Федака, заступника голови Львівської обласної державної адміністрації.

- Пане Тарасе, які заходи для досягнення газонезалежності проводить область?

- Зараз ми акцентуємо увагу на великих ТЕЦ, бо у нас проблеми з розрахунками не так із населенням, як з теплоенергопостачальними підприєм­ствами. Передусім ми встановлюємо когенераційні установки і паралельно з тепловою енергією на ТЕЦ виробляємо електричну енергію. Це здешевлює теплову енергію і дає змогу ефективніше використовувати сировину, на якій працює теплоцентраль. Ми вже встановили таку установку в Новояворівську, зараз налагоджуємо її запуск у Трускавці, будуємо в Рясне-2,  а в с. Муроване Пустомитівського району, м.Червонограді, смт Соснівці вже почали проектування. Це перша складова системи часткового переходу на альтернативні джерела. Другим і дуже важливим кроком є те, що після завершення терміну експлуатації котлів на газі, повторне їх встановлення вже невдовзі буде заборонено. Наприклад, після реконструкції котельні з трьох котлів щонайменше один буде електричним. Уночі він  працюватиме на електроенергії і за потреби зможе витримати всю систему на собі. Наразі лише на цей рік у бюджеті заплановано реконструкцію близько 70 таких об'єктів. Крім того, ми частково допомагатимемо з фінансуванням котелень, реконструкцію яких самотужки почали місцеві органи влади. Щоправда, допоки бюджет області не прийняли, сказати, яку суму передбачать для цих потреб, наразі не можу.

- Тобто за такої системи в будь-який момент можна перейти з одного виду палива на інший?

- Так, газовий котел повинен дублювати котел на електро­енергії чи на твердому паливі. Водночас, не можна впадати в крайнощі і взагалі відмовлятися від газу. Кожен район потрібно розглядати окремо. Гірські райони вигідно переводити на малі гідроелектростанції та часткове споживання брикетів з відходів дерева. Червоноград, Сокальщину, Жовківський район - на вугілля. Там, де збільшує потужності ВАТ "Львівобленерго", можна частково перевести опалення на електроенергію. Та найближчим часом ми не зможемо відмовитися від газу більше ніж на 50%. 30% потреб можна забезпечити за допомогою електроенергії і 20% - мазуту, вугілля та інших видів палива. У перспективі опалення в рівних частинах має забезпечуватися газом, електроенергією і твердими видами палива.

- Які альтернативні газу енергоресурси має Львівська область?

- По-перше, це електроенергія. В Україні є низка атомних станцій, які виробляють уночі надлишок електроенергії.  Нічні тарифи на електроенергію набагато нижчі, і сучасні системи опалення забезпечують високу ефективність її використання. Це є фактично рівноцінним використанню газу. І ми співпрацюємо в цьому напрямі з ВАТ "Львівобленерго": взяли кілька пілотних проектів у Городоцькому, Жовківському, Старосам­бірському районах, де "Львів­обленерго" планує збільшити потужності. Також нам вдалося внести НУ "Львівська по­літехніка" в Державну програму Кабміну з переведення на електроопалення.

По-друге, це мала гідроенергетика для гірських районів. Невелика гідроелектростанція потужністю до півмегавата може працювати на природній енергії гірських річок і забезпечуватиме електроенергією приблизно 50-60 будинків. Такі системи дуже розповсюджені в Австрії та Італії. У нас на Закарпатті вони теж присутні, але мало. Хоча ця електроенергія дешева. Зараз ми співпрацюємо щодо будівництва таких гідроелектростанцій з італійським інвестором, представники якого днями приїдуть до Львова. Ми вже подали їм вісім точок, де можна встановити такі об'єкти. Італійці  дуже зацікавлені в цьому бізнесі, а людям все одно, кому платити, головне, щоб лампочка світила.

Третьою альтернативою газу є тверде паливо - вугілля, відходи з дерева та інші. Вугілля в області достатньо. Але на Заході виробництво і пряме спалення вугілля вважають екологічно небезпечним. Щодо брикетів з відходів деревини, то на Львівщині є невеликі підприємства у Яворівському і Сколівському районах, які зараз експортують продукцію на Захід. Підприємці з пересторогою ставилися до таких нововведень, але зараз цей бізнес перспективний. В області є чотири підприємства, які виробляють таке паливо. У с. Добросин Жовківського району розпочало роботу підприємство з виробництва брикетів з відходів соломи. Воно може виробляти 7 тис. тонн сировини і обслуговувати кілька районів. Хочемо організувати спеціалізовану виставку, де презентуватимемо альтернативні системи опалення та ресурси палива. Вже зараз ми можемо 10 - 15% споживання газу замінити твердим паливом. Ми дуже зацікавлені в тому, щоб подібне підприємство з'явилося в Турківському і Старосамбірському районах, де є достатньо сировини.

- А як щодо мазуту?

- Зараз вигідно працювати на мазуті, бо ціна низька. Але невідомо, якою вона буде через рік. Якщо зростатимуть ціни на нафту, то мазут може бути дорожчим за електроенергію. Наша стратегія - збудувати диверсифіковані системи теплоенергетики.  Щоб, наприклад, ЛМКП "Львівтеплоенерго" могло дуже швидко і ефективно перейти від газу до електроенергії чи до мазуту. Наразі ж керівництво "Львівтеплоенерго" стверджує, що на це потрібно понад 5 млн грн і близько двох місяців. А в ідеалі  потрібно з одного виду палива на інший переходити за два-три дні.

- Уже кілька років говорять про таку дивоенергетичну рослину як японська лоза.

- Торік ми висадили 5 га лози в Кам'янко-Бузькому районі. Наразі це - експеримент, і  лоза  буде використана як розсадник. Уже цього року ми зможемо виростити  її набагато більше. Це дуже ефективна сировина як в сирому вигляді, так і у вигляді брикетів. ККД її прирівнюється до газу, а відходи після спалення - мізерні. Але ми ще на початковій стадії, бо було складно отримати сировину для висадження, і ще не знаємо яким буде кінцевий результат. Та це велика перспектива для паливного комплексу і сільського господарства. Лозу можна розглядати як сировину для ТЕЦ.

- За скільки часу плануєте досягти поставленої мети?

- З теперішніми темпами 3-5 років, але час може внести корективи. Влада повинна забезпечити інформування, навчання керівників,  кредитні ресурси, схеми фінансування, але на бажання щось робити влада не вплине, треба працювати на місцях.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0040 / 1.62MB / SQL:{query_count}