У ці вихідні соціальні мережі зарясніли повідомленнями про мобілізаційні новації, які виглядали, радше, “лякалками”, аніж правдою.
Користувачі писали, що на 11 блокпостах при в’їзді в місто, де працівники ДАІ з озброєними спецпризначенцями батальйону “Львів” зупиняють автівки, аби перевірити, чи не везуть, бува, до Львова зброю чи вибухівку, тепер чоловіків просять пред’явити документи і навіть вручають їм повістки.
Від мобілізації не втекти!
“Працівники ДАІ зупиняють вас, беруть права та запрошують до них у транспортний засіб (усе дуже ввічливо). Ви сідаєте, а там – військовий комісар із повісткою, у яку тільки вписують ваше ПІБ. Так учора зупинили мого знайомого, коли він їхав у Самбір”, – написав на своїй сторінці у Facebook львів’янин Андрій Дідух.
Люди почали обурюватися, мовляв, це незаконно, ніде у країні такого нема. Чому ж за Львів узялися?! Проте, як запевнив 9 лютого т.в.о. військового комісара Львівського обласного військкомату Олександр Тіщенко, все законно – так міліціонери допомагають армії виявляти тих, хто хоче ухилитися від служби. Людина повинна з’явитись у військкомат за викликом, і нема значення, де і як її оповістили. Ця “акція” виявилася продуктивною — лише за вихідні вручили майже 50 повісток чоловікам, яких розшукували комісаріати.
“Відповідно до Закону України “Про мобілізацію”, представники військового комісаріату мають право вручати повістки за місцем проживання або роботи. Але якщо людина перебуває в розшуку через те, що ухиляється від призову, є всі законні підстави вручити її будь-де, навіть на дорозі. Є списки тих, хто перебуває в розшуку. Якщо людина показує документи і ми бачимо, що вона у списку, вручаємо повістку”, – зазначив Олександр Тіщенко.
З його слів, перевірка виглядає так: ДАІ зупиняє автівку, перевіряє її на предмет вибухівки чи зброї. Тим часом представники військкомату перевіряють у чоловіків документи. Якщо, до прикладу, в авті сидить чоловік, який не перебуває у списках розшуку, йому виписують запрошення у військкомат для уточнення даних.
У нас на обліку є близько двох тисяч ухильників. Буває, коли людям приносять повістки, їхні родичі кажуть, що вони за кордоном чи у відрядженні, а насправді вільно катаються містом
Вас ніхто не забере одразу на схід! Хоча це лише запрошення, а не повістка, у військкомат треба з’явитись, інакше є підстава для складення адмінпротоколу, відтак вас оштрафують.
“У нас на обліку є близько двох тисяч ухильників. Буває, коли людям приносять повістки, їхні родичі кажуть, що вони за кордоном чи у відрядженні, а насправді вільно катаються містом. Ми вручаємо запрошення, щоби людина могла прийти у військкомат для уточнення даних!” – наголошує Олександр Тіщенко.
Ловлять “мажорів”
Зі слів Олександра Тіщенка, він не розуміє, чому співпраця військкомату і даівців викликала такий шквал обурення, мовляв, “Народна Самооборона стільки часу на блокпостах стояла, то чого представники військкомату не можуть?”
І військовий каже, що зупиняють далеко не всі авта. Більшу увагу звертають на дорогі іномарки та позашляховики “мажорів”. “На сході країни вже більше ніж півроку поспіль воює 60 тисяч чоловіків. Їх треба кимось замінити! Чому хтось має жирувати, а інші – воювати? Зараз триває четверта хвиля мобілізації, проте патріотичний Львів поки виконує завдання лише на 50%, тоді як Вінниця – на 110%. Треба виправляти ситуацію”, – переконаний Олександр Тіщенко.
Багато нового розробляють у алгоритмі мобілізації. Можливо, навіть виїзд за межі області буде заборонений. Але наразі все це лише напрацьовується
Безумовно, додає проблем із призовом і недопрацьований реєстр військовозобов’язаних. Низка підприємств і ЛКП його не веде, не подає інформації у військкомат, тому людей мусять ловити на дорогах.
До слова, Олександр Тіщенко запевняє: розмовляв із військовим комісаром Івано-Франківська. Він його повідомив, що там теж планують запровадити видачу повісток на блокпостах при в’їзді в місто. Можливо, так зроблять у всій країні.
“Вийшов указ Президента, де багато чого буде змінено. Багато нового розробляють у алгоритмі мобілізації. Можливо, навіть виїзд за межі області буде заборонений. Але наразі все це лише напрацьовується”, – каже Олександр Тіщенко.
Найважливіше по мобілізації №4
Кого мобілізовують?
Згідно із законодавством, мобілізації підлягають військовозобов’язані чоловіки віком 20 – 60 років і жінки віком 25 – 60 років. Жінок мобілізовуватимуть лише за потреби за кваліфікаційним рівнем. У Генштабі ЗСУ зазначають: мобілізують громадян, які за станом здоров’я придатні до несення військової служби та мають військову підготовку, тобто спеціальність.
Нині армія потребує фахівців механізованих військ (танкістів, артилеристів), протиповітряної оборони, зв’язку, ремонтників, спеціалістів радіоелектронної боротьби і техніків різних напрямів. Жителі Криму, Донецької та Луганської областей теж зобов’язані поповнити лави Збройних сил України. До армії можуть потрапити чоловіки, які стали на облік у військкомат у будь-якому іншому регіоні країни.
Місце праці зберігається
За мобілізованою особою зберігається місце праці впродовж року. Після особистого отримання повістки особа повідомляє відділ кадрів за місцем роботи про мобілізацію, після чого видається наказ про звільнення від виконання посадових обов’язків у зв’язку з призовом за мобілізацією зі збереженням робочого місця на термін до року.
Незалежно від форми власності підприємства за мобілізованою особою зберігається середній заробіток упродовж року. Тож бухгалтерія повинна нараховувати щомісяця середню заробітну плату, яку отримувала особа до мобілізації. За громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.
Відповідальність за ухилення від мобілізації
Під час мобілізації громадяни, які підлягають призову на військову службу, зобов’язані з’явитися у збірні пункти у строки, зазначені в отриманих ними документах: мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів, інформує “Українська правда”. У разі ухилення від призову за мобілізацією та неприбуття до військкомату законом передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.
Поважними причинами неприбуття на збірний пункт визнаються:
– хвороба, що позбавляє змоги з’явитися;
– смерть або важка хвороба близького родича;
– перешкода стихійного характеру або інші обставини, що позбавляють змоги з’явитись у збірний пункт.
Причини неявки треба підтверджувати документально. Відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією може наставати, якщо особу належним чином повідомили про те, що вона підлягає мобілізації, тобто особисто вручили повістку або принаймні була спроба, та особа відмовилася її брати.