Війна принесла багато болю та страждань. Водночас вона сконсолідувала народ. Люди стали більш співчутливими, жертовними.
До прикладу, у Львові торік Гарнізонний храм св. ап. Петра і Павла зібрав пожертв на понад 5 млн 300 тис. грн, 66 тис. євро, 113 тис. американських доларів, 4 тис. 400 канадських доларів, 3 тис. 450 злотих, 100 британських фунтів і, навіть, 33 тис. рублів,– розповів настоятель храму о. Степан Сус.
За ці кошти придбали понад 2 тис. бронежилетів, касок, а також берців, форми та інших необхідних для бійців речей. Зі слів о. Степана Суса, зараз, під час четвертої хвилі мобілізації, запити від військових на каски та бронежилети зменшилися. Проте у церкві св. ап. Петра і Павла, що на вул. Театральна,11, надалі тривають збірки для бійців, які вирушають у зону АТО та для поранених. Настоятель храму каже, що церква доукомплектовуватиме військових – купуватиме спальники, каремати, термобілизну.
“Також звертаємо увагу на наслідки після війни. Багато військових, які повернулися із зони АТО, потребують духовного відновлення. Найближчими нашими планами у лютому-березні під час великого посту є організувати у монастирях Західної України дні духовної віднови для військовослужбовців. Ми вже почали звертатися до військових із проханнями, щоби охочі поїхали з нами на 2-3 дні в монастир, побули трішки в іншій атмосфері і просто помолилися, почитали Святе Письмо. Ми ласкаво всіх запрошуємо”, – наголосив отець Степан Сус.
Старі-нові виклики 2015-го
Волонтери та священики сподіваються, що чергова хвиля мобілізації не супроводжуватиметься великим ажіотажем, адже держава б мала забезпечити військових усім необхідним сповна. Тож волонтери могли б займатися лиш доукомплектуванням бійця.
“Перед нами стоять нові-старі виклики. Йдеться про четверту хвилю мобілізації. Попередні хвилі супроводжувалися певним ажіотажем серед населення, і це було цілком природно. Адже ніхто не був готовий до цієї війни. Зокрема, не було речей першої потреби. І боляче було спостерігати, що ми не все могли дати військовим із тих речей, яких вони потребували у зоні АТО.
Зі слів священиків, хлопці телефонують із передової і хочуть почути щось, окрім війни
Зазвичай це була форма, теплі берці, термобілизна, спальні мішки, каремати, – каже отець Степан Сус. – Ми, як Церква, намагалися дати їм те, що б огорнуло їх теплом не лише зовні, а й всередині. А також речі, які їх захищали б – бронежилети і каски. Сподіваємося, що під час четвертої хвилі мобілізації, таких потреб у військових не буде.
Проте, час до часу, до нас надходять звернення дати бронежилет і каску, що нині є дуже коштовними речами. За нашими оцінками, бронежилет і каска попереднього використання коштує орієнтовно 6 тис. грн, а якщо вони вищої якості, то 10-12 тис. грн. Не кожен мобілізований може придбати собі це самостійно”.
Бійці хочуть почути щось, окрім війни
Військові капелани духовно підтримують військового на передовій, у госпіталях та навіть, коли ті уже вдома.
“Буває, люди дзвонять до нас, аби просто поспілкуватися. Їх проблеми можуть бути не пов’язані із безпосередньою участю в АТО, а уже із сімейними обставами, які виникли через війну. Трапляється, хлопці телефонують з передової, хочуть почути щось, окрім війни. Вони обмежені в інформативних потоках, їм цікаво, що відбувається в нас, як ми живемо”, – розповів “Пошті” військовий капелан Гарнізонного храму о. Андрій Хомишин.
З його слів, у львівському військовому шпиталі постійно перебувають священики та брати. “Є отець, який опікується військовослужбовцями, які лікуються у психіатричній лікарні. Люди мають різні проблеми після війни, різні ступені фізичного і психічного ураження. Із військовими працюємо при потребі і після виписки з лікарні. Намагаємося бути з ними після виписки з медзакладів до того моменту, коли бійці повноцінно реабілітуються від своїх травм, допомагаємо їм і фінансово”, – зазначив співрозмовник.
У лютому-березні під час великого посту планують організувати у монастирях Західної України дні духовної віднови вояків
Відколи церква почала збирати кошти цільово на потреби поранених військовослужбовців, вдалося зібрати близько 350 тис. грн, близько 30 тис. дол. і більше 6,5 тис. євро.
“За цей час ми практично допомогли 37 особам різною сумою коштів – від кількох сотень до кількох десятків тисяч доларів. Востаннє було профінансовано протезування військовослужбовця нашої 80-ої мобільної бригади, який протезувався за кордоном. Він втратив ліву ногу в боях у зоні АТО”, – розповів отець Андрій Хомишин.
Реабілітація триває довго
Поранені в зоні АТО бійці, які потребують реабілітації, можуть звернутися у Львові до Медичного центру фізичної терапії та медицини болю Innovo, який безкоштовно допоможе їм, розповів головний лікар Медичного центру фізичної терапії та медицини болю Innovo Володимир Алейнік.
“Події останнього року показали недосконалість багатьох державних систем, зокрема відсутність в Україні такої сфери медицини, як відновна медицина. Дуже багато поранених оперують у госпіталі, якісно лікують, але немає якісної відновлювальної медицини. Тому ми ще з часів Майдану взяли на себе зобов’язання у допомозі пораненим людям”, – каже Володимир Алейнік.
 |
фото: Андрій Польовий |
Центр займається відновленням рухових порушень, зокрема порушень кінцівок після операцій, поранень. Люди потрапляють туди через волонтерів та через рекомендації знайомих, які вже лікувалися там. Для поранених бійців реабілітація є безкоштовною і триває індивідуально для кожного випадку.
Зі слів головного лікаря, одночасно у день в Innovo лікуються 3-4 військових. Від літа безпосередньо в центрі лікувалися 17 військових. “Реабілітація триває в кожному випадку індивідуально. Є випадки, коли лікування не обмежується одним хірургічним втручанням, є кілька етапів. У нас були пацієнти з Луцька, Рівного, більшість зі Львова”, – зазначив Володимир Алейнік.
Допомагають військовим за підтримки меценатів, зокрема, Мальтійської служби допомоги, церкви св. ап. Петра і Павла. Психотерапевтичну допомогу надають психотерапевти Українського католицького університету та Інституту когнітивно-поведінкової терапії.
 |
фото: Андрій Польовий |
До теми. У 2014-ому жертовність українців збільшилася на 14%: на допомогу віддали близько 9 млрд гривень.
Про це свідчать результати опитування, яке провела GFK Ukraine. Чверть українців почали жертвувати впродовж останніх місяців минулого року. Більшість коштів із дев’яти мільярдів гривень пішли на допомогу армії, пораненим, а також хворим дітям. “Сума пожертвувань за останні 12 місяців – 8 725 760 206 грн. Сума пожертв українців раніше, ніж за останні 12 місяців (в середньому за рік) – 7 184 459 914 грн”, – повідомив заступник директора соціологічної компанії Гліб Вишлінський.
За інформацією, у 2014-ому кількість українців, які жертвують кошти, збільшилася – 63% робили пожертви, тоді як до 2014 року жертвували кошти 49% українців. 74% українців жертвували кошти на різні цілі коли-небудь у житті, з них 25% почали жертвувати лиш торік. Суми пожертв українців відрізняються і становлять від кількох гривень до 283 тис. грн на рік.
Дослідження проводилося з 20 по 26 листопада на замовлення Програми розвитку ООН в Україні.