Неоплачені мільйони

Від несвоєчасної виплати зарплати найбільше потерпають мешканці Львова, Борислава, Дрогобича, Нового Роздолу, Самбора та Стрия

Від несвоєчасної виплати зарплати найбільше потерпають мешканці Львова, Борислава, Дрогобича, Нового Роздолу, Самбора та Стрия

vchyteli.jpg 

54,5 мільйона гривень - саме такою є заборгованість із заробітної плати жителям Львів­щини станом на 12 січня 2009 року. Про це "Пошті" повідомив начальник головного управління праці та соціального захисту Львівської облдержадміністрації Василь Мартиняк. Ще станом на 1 грудня 2008 року ця цифра становила 116 млн грн. Відтак обласні посадовці доклали чималих зусиль, аби суттєво зменшити заборгованість.

За словами заступника керів­ника управління праці та соці­ального захисту ЛОДА Івана Сороки, нині у шести містах області найбільше боргують виплату зарплати - зокрема, у Львові, Бориславі, Дрогобичі, Новому Роздолі, Самборі та Стрию. "Двієчниками" є три райони регіону  - Сокальський, Стрийський та Пустомитів­ській. За оперативними даними (також станом на 12 січня), як зазначає начальник відділу праці Львівської міськради Галина Трач, у місті Лева борг зі зарплати становить 25 млн 670 тис. грн. Станом на 1 грудня цей борг в обласному центрі становив понад 59 млн грн.

- Ми й надалі активно працюватимемо, аби зменшити борги зі зарплат працівникам нашого регіону. Задля цього функціонує спеціальна комісія в обласній держадміністрації, яка детально вивчає ситуацію на кожному підприємстві, де склалася проблемна ситуація, - повідомив "Пошті" заступник голови Львівської ОДА Ярослав Кашуба. Зокрема, кожному керівнику підприємства-боржника доручено прозвітувати про роботу, яка ведеться для погашення боргів. Відтак  розроблені графіки погашення заборгованості виплат зарплат. Аби виправити ситуацію, себто аби люди якнайшвидше отримали на руки свої зароблені гроші, обласні посадовці з'ясовують, чому виникли борги і чим конкретно може допомогти у проблемній ситуації безпосередньо ОДА. Аналогічна постійна комісія щотижня проводить засідання і у Львівській міськраді. Її очолює перший заступник мера Львова Олег Синютка.

А ось до недбалих керівників підприємств ставлення жорстке - матеріали передають до органів прокуратури та територіальної державної інспекції праці у Львівській області. Прокуратура з такими горе-керівниками не бавиться - порушує карні справи за ст. 175 КК України ("Невиплата зарплати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат"), яка передбачає як мі­ні­мум штраф від 100 до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, як максимум - позбавлення волі на термін до трьох років.

Нині у "чорному" списку боржників або економічно неактивні підприємства, або ж ті, які перебувають на стадії санації чи банкрутства. Найбільшими підприємствами-боржниками, за словами В. Мартиняка, є ТзОВ "Львівські автобусні заводи", Львівський нау­­­ково-дослідний радіотехнічний інститут, ВАТ "Завод "Львівсільмаш", Новороз­дільський завод складних мінеральних добрив та інші. Економічна криза таки погіршила фінансовий стан підприємств, адже у когось є неповне фінансування держзамовлень, іншим - не проводять розрахунки за продукцію та надані послуги.

Чи не найгучніше про заборговану зарплату заявили доведені до відчаю працівники ЛАЗу, де керівництво підприємства порушило їх трудові права. Як вже писала "Пошта", зарплату працівникам заводу не виплачували ще від квітня 2008 р. і загальний борг сягнув майже 7 млн грн (!). Лише після кількох масштабних акцій протесту справа з виплатою законно зароблених грошей частково зрушила з місця. Як зазначив "Пошті" заступник губернатора Львівщини Тарас Федак, частину грошей "лазівцям" виплатили до свят - Миколая та Нового року. Власне на сьогодні робітникам вже повернули 1,5 млн грн, а залишилася ще кругленька сума - 5,3 млн грн. Нагадаємо, що торік 8 серпня Сихівська районна прокуратура м. Львова порушила карну справу за ч. 1 ст. 175  КК України за фактом боргів зі зар­плати працівникам ЛАЗу. У прокуратурі області виданню повідомили, що сьогодні триває досудове слідство у цій кримінальній справі, вона перебуває на контролі у прокурора Львівщини Олексія Баганця. Станом на початок січня слідчі Сихівської районної прокуратури вже опитали 425 потерпілих, а загалом у цій карній справі потрібно опитати всього 1,5 тис. працівників ЛАЗу, яким заборгували зарплату. Саме це і є причиною того, що розслідування справи затягнулося.

Суб'єктивний погляд

Оксана Завада,

начальник територіальної державної інспекції праці
у Львівській області:

Марина Піхут,
начальник відділу захисту майнових, інших особистих прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури Львівської області:

Мало не щодня поштою до нас надходить по 15 колективних звернень-скарг від людей, які працюють на фірмах у малому та середньо­му бізнесі, і на великих підприємствах, яким заборгували виплату заробітку. Так, у списку великих підприємств, які боргують виплату зарплат своїм робітникам, відтак створюють певну соціальну напругу входить ТзОВ "Львівські автобусні заводи", "Львівавтонавантажувач", ВАТ "Завод "Львівсільмаш", Львівські авіалінії, Львівська залізниця, керамічний завод та інші. Нині невизначена ситуація є на інших підприємствах регіону, які або призупиняють свою діяльність, або ж скорочують працівників. До цього списку може долучитися і Бориславська експедиція Прикарпатського УБР ВАТ "Укрнафти", де планують скоротити п'ять бурових бригад. Відтак, це може створити заборгованість з виплати зарплати. При цьому є звернення депутатського корпусу та мера міста Борислава до Президента, прем'єра та до спікера щодо додаткового вивчення перегляду цього питання. Загалом найдієвішим способом отримати зароблені гроші є звернення до суду.

На Львівщині порушено 127 кримінальних справ щодо невиплати працівникам заробітної плати. Із них -114 справ вже скеровано до суду. Органами прокуратури внесено 871 документ реагування, відтак  мешканцям регіону відшкодовано боргів із зарплат на понад 61 млн грн. За порушення трудового законодавства до дисциплінарної відповідальності було притягнуто 508 посадових осіб. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4719 / 1.61MB / SQL:{query_count}