Волонтери під контролем?

Державна фіскальна служба закликає волонтерів якнайшвидше зареєструватися, щоб пожертви на військо не оподатковувалися. Проте такі пропозиції – для благодійників радше чергова бюрократична тяганина

фото: архів
Ще з початку грудня на базі Державної фіскальної служби почав функціонувати реєстр волонтерів АТО. Його створили за законодавчою ініціативою Президента, аби звільнити волонтерські гроші від податків.
Та така новинка волонтерів насторожила, адже вони до кінця не розуміють, для чого насправді створили Реєстр. Щоби  зняти оподаткування благодійної допомоги для армії та переселенців чи створити контроль над коштами волонтерів, аби знати, чи не забагато на забезпечення армії виділяє держава. 
Наразі у документі немає чіткого порядку ведення звітності, а це вплутує благодійників у чергові тенета бюрократичної тяганини. Реєстр волонтерів потребує прозорих та чітких правил гри. 
Наразі ж виглядає так, що люди, які добровільно у вільний від роботи час займаються забезпеченням військовослужбовців, тим самим взявши на себе тягар обов’язків Міноборони, повинні звітувати державі. 
Та проблема в тому, що волонтерські організації не мають власних бухгалтерів, як це є у різних бізнесових структурах. Тим часом, з іншого боку, такий реєстр можна розглядати як механізм захисту від шахраїв.

Для чого створили Реєстр волонтерів?

Ще у вересні вступив у дію Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги”.
Відповідно до Податкового кодексу, під оподаткування потрапляють як ті особи, які потребують благодійної допомоги (будь-яка допомога, що перевищує 1710 грн, вважається у нас прибутком та обкладається податком на дохід фізичної особи у розмірі від 15 до 17% від отриманої допомоги), так і ті, хто допомагає.
Реєстрація створена лише для контролю коштів
Всі пожертви на приватні картки волонтерів, на які потім закуповують обладнання, ліки, одяг, продукти харчування, теж вважаються доходом та підпадають під вищезазначений податок.
У серпні Президент запропонував рішення: створення на базі Державної фіскальної служби Реєстру волонтерів АТО. Задум простий – усі волонтери, які зареєструються в цьому Реєстрі, зможуть бути звільнені від сплати податку на дохід фізичної особи, інформує “Українська правда”.  
А з 5 грудня вступив у дію “Порядок формування та ведення Реєстру волонтерів АТО”. Відтак будь-яка особа, яка подала в органи фіскальної служби заяву, копію паспорта та ідентифікаційного коду, а також довідки з банку про відкриття волонтерського рахунку, на який збиратимуться благодійні пожертви, може бути включена до Реєстру волонтерів АТО.

У Львові зареєструвався лише один волонтер

Львівські волонтери  вкрай стурбовані податковим навантаженням на них, мовляв, здійснюють свою діяльність не у правовому полі. Адже грошові накопичення на волонтерських рахунках для благочинних потреб ніде не обліковуються. 
У Львові за круглим столом, де зібралися фахівці Головного управління ДФС у області та місцеві волонтери, благодійники запропонували розглядати їхній реєстр як спосіб допомоги, а не контролю. Вони хотіли б спростити механізм підтвердження витрат і доходів, запровадити податкову амністію на волонтерів-фізичних осіб до моменту введення порядку формування та ведення реєстрів волонтерів, а також з питань безпеки не оприлюднювати реєстр волонтерів на веб-сайті ДФС.
Як повідомили “Пошті” у Державній фіскальній службі області, наразі на Львівщині зареєструвався лише один волонтер. Зокрема, це громадська активістка та волонтер руху “Допоможи фронту” Люба Возняк (на фото).
Вона каже, що волонтери досі не розуміють, чого від них вимагають у податковій, тому і не поспішають реєструватися. Жінка поки єдиний волонтер, який наважився подати документи на реєстрацію.  
“Спочатку я ходила в банк, потрібно було підтвердити, що моя картка дійсно є волонтерською. У банку це дуже швидко зробили. А знайомий волонтер на днях сказав, що йому у такій процедурі відмовили. Коли з довідкою з банку прийшла у податкову, то там у жодному віконечку не знали, що ведуть облік волонтерів АТО. Тож одразу потрібних для заповнення документів мені ніхто не дав. Все почали виясняти по ходу справи. Зателефонували до якогось керівника відділу, той “скинув” зразок документів. Потім почали з’ясовувати, куди ці документи здавати. І лише опісля всього прийняли документи, повідомлення про підтвердження чекати не потрібно”, – розповіла “Пошті” Люба Возняк. 
Наразі на Львівщині зареєструвався лише один волонтер – громадська активістка та волонтер руху “Допоможи фронту” Люба Возняк
Зі слів співрозмовниці, з моменту реєстрації волонтера буде податкова амністія на волонтерські кошти. “Відтак нам тепер потрібно вести облік доходів та видатків та звітувати перед державою. Та у податковій мабуть самі не розуміють, чого від нас вимагають. До прикладу, працівники ДФС нам звітували, що у львівській  податковій зібрали певну суму грошей і купили речі для військових, передали на передову. 
Ми ж, волонтери, питаємо, чи є у них акти передачі. На що нам відповіли, що таких документів не мають, оскільки передавали особисто в руки. В тому-то і річ, ми ж також  передаємо необхідні речі  особисто в руки, – розповідає волонтерка. – Маю зразки актів, як оформляти передачу хлопцям поштою. Проситиму, аби волонтери брали підписи у військово­службовців, що ті отримали передачі, або хоча б фотозвіт робили. У ДФС хочуть, аби сума на волонтерській карточці збігалася з витратами та актами передач. Та інколи здійснювати такий контроль нереально. Акти передач скласти неможливо, до прикладу, автомобіль уже вирушає у зону АТО, треба швидко транспорт завантажити, бо хлопці на сході чекають, і немає часу все обліковувати”. 
Люба Возняк погоджується, що вести подібний облік – річ необхідна. Проте, з іншого боку, такий конт­роль більше підходить тим волонтерам, які збирають гроші лише на картку. 
“До прикладу, я – волонтер, але працюю в команді. В нас хтось збирає гроші, комусь телефонують військові, кажуть, що їм необхідно, хтось шукає, де можна купити потрібні речі – кожен має свої обов’язки. Але всі ми волонтери. Моя робота не означає, що я повинна збирати гроші на картку і потім їх витрачати. В нас може бути і готівка. І якщо волонтер приходить на склад допомогти, це не означає, що він має одразу зареєструватися у податковій, він же не має відкритого рахунку. А реєстрація ця створена лише для контро­лю коштів”, – каже волонтерка. 
Люба Возняк зазначає, що люди бояться, бо не знають, чого від них хочуть. “Я також думала довго, варто чи не варто реєструватися. Та бачу, що не всі львівські волонтери поспішають це робити. Волонтерські кошти – це ті гроші, які держава недодає солдатам. 
Волонтери ж обурювалися, мовляв, люди на допомогу військовослужбовцям жертвують кошти, які мало би виділяти Міноборони. Звідки бере гроші Міноборони? У людей із зарплати стягують податок. А на благодійність люди жертвують уже свої гроші, і їх знову оподатковувати – це неправильно”, – зазначила волонтерка.

Які документи необхідні для реєстрації?

Як розповів “Пошті” начальник управління обліку платників та електронних сервісів ГУ ДФС у Львівській області Степан Горбаль, у податковій вже напрацювали механізм реєстрації волонтерів АТО. 
“У нас були зустрічі з волонтерами як на рівні ГУ ДФС у Львівській області, так і на рівні ДФС України. Реєстрація волонтерів триватиме до закінчення АТО на сході. Уся відмінність у тому, що з 1 січня 2015-ого волонтер зможе зареєструватися заднім числом лише на рік назад, вказати свої реквізити, розрахункові рахунки. А до 31 грудня цього року  можна зареєструватися волонтером з будь-якого числа за 2013-ий,
коли починались події на Майдані. (Адже деякі волонтерські рухи почали діяти ще тоді). Так  прописано у Законі, – розповів “Пошті” Степан Горбаль. – Волонтер для реєстрації повинен мати рахунок у банку і, якщо того забажає, вважатиметься волонтером, зареєстрованим із моменту відкриття рахунку. Дата реєстрації стоятиме та, коли він подав заяву. Окрім того жодних перевірок, чи веде волонтерську діяльність людина,  в момент реєстрації ніхто здійснювати не буде. Єдине, що реквізити  у банку  та реєстраційного номера мають співпадати із заявою. Заява може бути подана в будь-який податковий орган України, при умові, якщо вона подається особисто волонтером. Оподатковуватись волонтерські кошти не будуть, але облік доходів та витрат треба вести у відповідності до вимог Податкового кодексу України”.  
Для включення до Реєстру фізична особа – благодійник подає до органа ДФС заяву про включення/внесення змін до Реєстру волонтерів антитерористичної операції за формою №1-РВ з позначкою “Включення до реєстру” та паспортний документ, що засвідчує особу. Іноземці та особи без громадянства додатково пред’являють документ, що підтверджує законність їхнього перебування на території України.
У заяві зазначається дата початку здійснення діяльності як волонтера АТО, яка не може бути раніше 21 листопада 2013-ого. Якщо рахунки, що призначені для здійснення благодійної діяльності, були відкриті на ім’я фізичної особи – благодійника після 21 листопада 2013-ого, то дата початку здійснення діяльності як волонтера АТО не може бути раніше дати відкриття рахунку із найменшою датою.
Окрім того, фізична особа – благодійник разом із заявою подає:
– оригінал та копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків або сторінки паспорта, до якої внесені дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків, або сторінки паспорта, до якої внесена відмітка про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта;
– довідки (довідку) про відкриття/закриття рахунка фізичною особою за формою №4-РВ (додаток 4), що призначений для здійснення благодійної діяльності (крім рахунків, що були закриті до 21 листопада 2013 року).
У разі відсутності підстав для повернення документів на доопрацювання орган ДФС зобов’язаний протягом одного робочого дня з дня отримання заяви включити таку фізичну особу – благодійника до Реєстру.
Датою включення фізичної особи – благодійника до Реєстру є дата внесення відповідного запису до Реєстру.
ГУ ДФС у Львівській області запропонували волонтерам звертатись із проблемними питаннями за телефонами: (032) 297-38-96, 297-30-41 та на e-mail presscenter@lv.minrd.gov.ua.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4928 / 1.64MB / SQL:{query_count}