Такі реалії сьогодення – українці пригадують те, що вчили у школах і вишах, про першу медичну допомогу, проте невиправдано нехтують основами першої психологічної допомоги.
Насправді ж оперативне надання останньої дуже важливе, адже є роботою на випередження, стимулює людину до пошуку ресурсів для подолання травми і застерігає від посттравматичного стресового розладу.
Психологи акцентують: основні оперативні принципи надання першої психологічної допомоги – дивитися, слухати й делегувати. Для того, аби знати, як діяти у складних ситуаціях і надати першу психологічну допомогу, американські дослідники створили досить просту в користуванні програму, яку легко можна завантажити на мобільний телефон.
Вона буде корисною не лише психологам і волонтерам, а й пересічним громадянам, запевняє психолог-соціонік Марта Пивоваренко, яка адаптовує американський додаток для українців. “Програма називається PFA Mobile. Вона призначена для рятувальників, які надають першу психологічну допомогу дорослим і дітям. Безперечно, вона буде корисною і пересічним громадянам. Над українською версією працюють хлопці з Indeema Software, які самі зголосилися. За переклад відповідаю я і ще з десяток волонтерів. Є добровольці з Маріуполя, Житомира та Донецька”, – зазначила “Пошті” психолог.
Марта Пивоваренко розповідає, що вже виконано понад 50% роботи, тож невдовзі програму у вільному доступі можна буде знайти в інтернеті. Наразі волонтери думають над назвою української версії.
Програма включає: стислий опис основ першої психологічної допомоги (ППД); варіанти ППД, адаптовані до специфічних проблем і потреб потерпілих (від немовлят до самодопомоги рятівникові); поради фахівців щодо надання ППД на місці катастрофи; метод самооцінки готовності до надання ППД; форма оцінки потреб потерпілого на основі спрощеного збору даних і простий метод cкеровування до спеціалістів.