Наше місто, особливо на зимові свята, вже традиційно стає центром туристичного паломництва. Що й не дивно, адже культурна столиця України завжди була креативною та оригінальною щодо планування новорічних і різдвяних вакацій. Є у нас традиційні речі – дідух, вертепи, шопки, кутя, пампухи, але й новинок не бракує!
Цього року матимемо і “Площу 12 ялинок”, і “Зимовий парк”, де можна буде покататись на лижах замість того, щоб їхати на Буковель, і “Андріївські вечорниці” в Шевченківському гаю, на яких можна буде перенестись в часі у старовинне українське село…
Тому щороку до міста Лева приїздять нові гості, а ті, що вже тут бували, повертаються по щось своє, особливе.
Цієї зими управління туризму міськради прогнозує справжнім бум внутрішніх туристів. За його припущеннями, до нас завітає майже 300 тисяч гостей, проте іноземців з них буде не більш ніж 20%. Тож місця у готелях та гостелах попри сезонне підвищення цін вже давно заброньовані, а Львів активно готується приймати туристів.
Тим часом львів’яни добре розуміють, що їхнє місто в той час їм не належатиме, що замість дідуха, вертепів і колядників вони бачитимуть тільки всюдисущих гостей. А ще розмірковують, звідки ж міська рада бере гроші на новорічно-різдвяну феєрію в той час, коли армії бракує всього…
Як розповіла начальник управління культури Львівської міської ради Ірина Магдиш, кошти на святкові заходи в нашому місті переважно спонсорські, адже Львів самотужки не зміг би впоратися з такими витратами.
Про транспорт, безпеку і переселенців
З її слів, під час зимових свят міліціонери посилено стежитимуть за спокоєм у Львові, бо ж нині ситуація в країні доволі напружена, а де є великі скупчення людей, там завжди існує ризик виникнення небезпечних ситуацій.
Транспортники продовжать час руху маршруток і трамваїв, щоб людям було комфортніше, щоб не було клопоту з добиранням, зокрема в новорічну ніч. Щоправда, на скільки і в які саме дні, поки що достеменно не визначилися.
Як запевняє начальник управління культури, Львівська міськрада подбала про те, аби залучити до святкувань переселенців з Криму та сходу України.
“Під спільний дах Різдва ми запросили багатьох нових людей, які волею обставин опинились у нашому місті. Для них це перше свято Різдва у Львові. Важливо, щоб воно було теплим, затишним, щоб на якийсь час вони забули те, що зараз діється, – каже Ірина Магдиш. Нам дуже треба втягнути цих людей у наше життя: молодь, дітей, осіб похилого віку, мистецькі, культурні бізнес-середовища”.
З її слів, ледь не в кожній бібліотеці Львова зареєстровані діти та дорослі, які є вимушеними переселенцями. Тож у книгозбірнях завдяки спілкуванню та участі в акціях кримці та східняки вливаються в наше середовище.
Львів повен цікавинок
 |
фото: прес-служба ЛМР |
Як уже анонсувала “Пошта”, цього року новорічні та різдвяні святкування у Львові відбудуться під гаслом “Зима під спільним дахом”, що, за задумом міськради, має відображати прагнення жителів усіх куточків Львова та України до єднання.
Вже традиційно відкриватимуть головну новорічну ялинку в День святого Миколая, 19 грудня, перед оперним театром. Висота її сягатиме 17-20 метрів. Привезти її мали учора ввечері з Дрогобицького лісгоспу. Зелена красуня обійшлася міському бюджету в 4152 грн, а освітять її за спонсорські гроші.
“Прикраси для головної міської ялинки виготовляли діти львівських шкіл. Переважна їх більшість має вигляд національної символіки, зокрема тризуба. Оформлення ялинки буде патріотичним, бо зараз в країні така ситуація, що навіть у свято треба на цьому наголошувати. Крім цього, використають дерев’яні іграшки, які традиційно виготовляють яворівські майстри”, – розповіла “Пошті” Богдана Брилинська, спеціаліст управління культури міськради.
Відкриватиме ялинку мер Львова Андрій Садовий разом із дітьми переселенців. Після цього діти разом із батьками підуть на виставу театру “Воскресіння” “У пошуках Святого Миколая”, яка відбудеться в дворику ратуші. Цю виставу показуватимуть щодня з 19 до 21 грудня (о 16.00, 17.30 і 19.00). Глядачі побачать звукові, вогняні та піротехнічні ефекти, акторів на ходулях і самі зможуть долучитися до дійства.
Увагу жителів та гостей Львова привертатиме не лише центральна ялинка. Поблизу бібліотеки для дітей №19 (вул. Симоненка) вперше облаштують “Площу 12 ялинок”
Проте увагу жителів та гостей Львова привертатиме не лише центральна ялинка. У нашому місті поблизу бібліотеки для дітей №19 (вул. Симоненка), де діють Дитячий центр розвитку та дозвілля “Під спільним дахом” та Навчально-виховний комплекс “Школа ім. В. Симоненка”, вперше облаштують “Площу 12 ялинок”. Між бібліотекою і школою є озеро, поблизу якого ростуть ці 12 ялинок. Львівські підприємці оберуть собі по одній із них та стилізують її під продукцію своїх фірм.
“Ідея полягає у тому, що кожен партнер свята матимете своє дерево, яке ми пропонуємо зробити авторським і прикрасити іграшками та кольорами власного бренда, а не звичними “баняками” з якогось львівського ринку. Під час відкриття “Площі 12 ялинок”, яке відбудеться 18 грудня о 17.00, організують спортивні забави для дітей, фестиваль вертепів і концерт”, – веде далі Ірина Магдиш.
А в приміщенні вже згаданої Львівської бібліотеки №19 4 і 9 січня проведуть соціальний ярмарок “Гармидер”. “Влаштуємо розпродаж українських товарів, смачних напоїв і солодощів. Гості матимуть змогу побувати на майстер-класах. В рамках “Гармидеру” відбуватимуться заходи й на площі Музейній – там можна буде самому виготовити свічку”, – каже Іванка Фед, організаторка соціального ярмарку.
Ярмарки, дідух, вертепи і пампухи
Відучора в нашому місті запрацював традиційний Різдвяний ярмарок, проте його урочисте відкриття відбудеться сьогодні.
Львів’яни і гості міста аж до 19 січня матимуть змогу купити на ньому різні товари українських виробників: одяг, глиняний посуд, різдвяні страви, солодощі, глінтвейн. Ярмарок працюватиме: у робочі дні з 11.00 до 22.00, а в святкові та вихідні – з 10.00 до 23.00. Шопку на площі Ринок встановлять 22 грудня.
 |
фото: прес-служба ЛМР |
На Святвечір, 6 січня, у Львові поставлять традиційний дідух. Подивитись на нього можна буде на площі Яворського – біля входу до костелу єзуїтів. Майстри в’яжуть його з багатьох малих снопів, тож дідух буде великим – чотири метри заввишки. Також у цей день біля дідуха заправлять велику міську кутю, якою частуватимуть всіх охочих і колядуватимуть великим вертепом. XVI Різдвяний фестиваль “Велика коляда” розпочнеться 7 січня, а хода звіздарів – 8 січня.
До Різдва в нашому місті знову напечуть багато пампухів, бо з 7 до 11 січня на площі Ринок триватиме VIІІ Міське свято пампуха. Як розповів його організатор Андрій Сидор, відвідувачі матимуть нагоду поласувати пампушками, поколядувати та ще краще пізнати давні українські традиції.
“На цьому святі кожен зможе долучитись до різноманітних “пампухових” забав, серед яких буде конкурс на найкращий вертеп, конкурс господинь, конкурс пампухоїдів і конкурс чортів та ангелів, а також відправити ексклюзивну різдвяну арт-листівку в будь-який куточок світу завдяки різдвяній пошті “Зі Львова з любов’ю”, – каже він.
Вистави, екскурсії, концерти
Цього року актори львівських театрів до своїх вистав залучать альпіністів! Виставу театру “Воскресіння” “Коли ангели спускаються з небес” показуватимуть 3, 4 і з 9 до 11 січня в дворику ратуші. Тож львів’яни та гості міста зможуть подивитись на це чарівне “сходження” янголів на землю.
З 7 до 11 січня Музей народної архітектури та побуту “Шевченківський гай” представить свою програму святкувань “Різдво в Гаю”. Там пектимуть хліб, готуватимуть карпатський чай. Відвідувачі свята з гуртом автентичної музики “Коралі” та вертепами матимуть нагоду колядувати від хати до хати.
12 грудня на гостей Шевченківського гаю чекатиме нічна інтерактивна екскурсія “Андріївські вечорниці”. Роман Назаровець, директор музею народної архітектури та побуту, кличе львів’ян на святкування. Там, за його припущенням, буде значно менше туристів, ніж у центрі міста. Львівський оперний театр також не пасе задніх – підготував цікаві різдвяні концерти.
На ковзанах і лижах
 |
фото: прес-служба ЛМР
|
Цієї зими на північному боці площі Ринок знову
влаштують ковзанку, яка працюватиме тут аж до 15 березня. Окрім льодової арени, тут поставлять гардеробні хатинки і хатинки для прокату ковзанів. Але скільки коштуватиме це задоволення, в міськраді поки не кажуть.
Активно і весело провести зиму на свіжому повітрі можна буде й у Парку культури та відпочинку ім. Б. Хмельницького. Якщо ви досі не вмієте кататися на лижах, необов’язково вчитися цього за містом чи в горах: з 19 грудня тут відкриють перший у Львові “Зимовий парк”, який працюватиме з 11.00 до 23.00 аж до кінця зими.
Любителі зимових видів спорту зможуть покататися на санках, пограти в сніжки, зліпити сніговика та купити ласощі на ярмарку. “Вже проклали рейки головною галявиною при вході до парку для катання на сновбордах. Діятиме пункт прокату спорядження (за помірними цінами). А якщо не буде багато снігу, маємо про запас штучний”, – каже Христина Пархуць, головний адміністратор парку.
Відкриття “Зимового парку” відбудеться 19 грудня о 19.00 біля центрального входу (поблизу арки).
Куди піти з дітьми
Якщо не хочете везти дітей у середмістя, але бажаєте весело провести разом час, завітайте на один із заходів, який підготували у вашому районі міста.
Зі слів Ірини Магдиш, львівські дитячі клуби працюватимуть впродовж усіх канікул. “Маленьким львів’янам пропонують зробити новорічні декорації, ялинкові прикраси, листівки та ще чимало іншої святкової атрибутики під час занять у гуртках. Крім того, дітвору запрошують разом провести “Андріївські вечорниці”, Свято Миколая та побувати на новорічних вечірках. Уже традиційно дитячі клуби Галицького району організовують школу іконопису Святого Миколая. А ще на дітей чекають цікаві розповіді, екскурсії та перегляди фільмів”, – інформує прес-служба ЛМР.
Поблизу школи № 92, що на вул. Шевченка, 390, ГО “Спортивно-туристичний клуб “Манівці” проведе снігові забави для дітей: запалять ватру, а ввечері відбудеться концерт у актовому залі школи.
 |
фото: Taras Hipp |
З 19 до 21 грудня та 15 і 16 січня в Центрі творчості дітей та юнацтва Галичини організують фестиваль “Різдвяні канікули”. А у Винниках в храмі святих рівноапостольних Володимира та Ольги 14 січня відбудеться Фестиваль хорових колективів “Різдвяна зірка”.
У Левандівському парку, що на вулиці Повітряній, 11 січня Народний дім “Левандівка” та Культурно-мистецький центр “Супутник” презентують власну програму святкових заходів. На Сихові, в Кінотеатрі ім. О. Довженка, 16 січня відбудеться фестиваль “Колядуємо разом” серед колективів позашкільних навчальних закладів Львова.
Франківський район матиме власну новорічну ялинку, яку відкриють 18 грудня біля кінотеатру “Сокіл”. В програмі заходів 18 і 19 грудня – святковий концерт, а також казкові дійства до дня Святого Миколая для дітей-сиріт та дітей із малозабезпечених сімей. З 14 до 25 січня у львівських храмах можна буде побачити виступи дитячих вертепів.
Чимало цікавого для маленьких львів’ян підготувала й майстерня “Happy”, яку організовує MadrinDanceAcademy. Дітей можна приводити туди з 8 грудня з 9.00 до 14.00. Адреса: вул. Шота Руставелі, 7 (кабінет 406).
“В програмі – сучасна хореографія, акторська майстерність, ораторське мистецтво, хенд-мейд, кардмейкінг, квілінг, оригамі, бісероплетіння, канзаші, ялинкові прикраси, карта бажань, дівочі посиденьки, уроки етикету для підростаючих чоловіків, перегляд новорічних мультфільмів, фільмів тощо”, – інформує прес-служба ЛМР.
Відпочинок у Львові: проживання і ціни
Як уже писала «Пошта» в матеріалі
"Зимові вакації: куди і за скільки", ті, що роками організовують туризм в Україні, розповідають: лідером серед туристичних вподобань українців традиційно є Львів.
"В місті Лева святкувати Новий рік можна на всяк смак. Цьогорічною родзинкою стане новорічна ніч у трамваї. Ми спеціально орендуємо трамвай і у новорічну ніч 2,5 години він їздитиме Львовом. Для пасажирів накриють святковий стіл, їх розважатимуть музичні гурти. Вартість такої атракції – 1250 гривень з особи", – розповіла "Пошті" власниця туристичної фірми Марія Панчишин.
У скільки обійдеться вікенд у Львові, однозначно сказати важко. Все залежить від того, яку програму обере турист. Власники турфірм запевняють: відпочинок у нашому місті ще не найдорожчий! До прикладу, цього року, вартість проживання в готельних номерах порівняно з минулим роком майже не змінилася. "Це тому, що за останні п’ять років кількість готелів у Львові суттєво збільшилась. Але власники туристичних фірм певні: для туристів це позитив. Через жорстку конкуренцію ціни нижчі, ніж колись", – запевняє Ігор Губіліт, власник туристичної фірми.
Кому готель не по кишені, можуть зупинитися в гостелі. За ночівлю у ньому доведеться викласти від 100 до 150 гривень з особи. Для порівняння: номери в тризірковому готелі коштують від 550 до 650 грн за добу, апартаменти ще дорожчі – від 800 грн.
"Власники готелів та ресторанів проводять різні акції, мають систему знижок. Завжди є з чого вибирати і що запропонувати клієнтові. Львів доступний людям з різною товщиною гаманця! Важливо й те, що у нашому місті можна купити все окремо або ж сформувати пакет. Пакетна ціна, звісно, нижча, адже це гуртова торгівля. В індивідуальному пакеті людина сама вибирає, що їй потрібно, і відповідно платить за це. Знаю, що не змінились ціни й на екскурсійне обслуговування", – каже Марія Панчишин.
Зосереджуємо свою увагу на так званих внутрішніх туристах, а саме на гостях з інших регіонів України, які вже традиційно кілька років поспіль святкують Новий рік та Різдво у Львові. Видається, це стає своєрідною традицією святкування, бо відчути атмосферу різдвяних свят найкраще можна у Львові.
Нині іноземці відмовляються від поїздок в Україну. Маємо статистику кількості відвідувачів наших центрів туристичної інформації та проект підрахунку туристичної відвідуваності “Львівський туристичний барометр”, з якого видно, що кількість іноземних гостей у Львові менша, ніж у інші туристичні роки.
Якщо в попередні роки ми мали співвідношення кількості туристів-іноземців і туристів-українців орієнтовно 50 на 50 відсотків, то цього року можемо стверджувати, що українців понад 80 відсотків. І лише 20 відсотків (а то й менше) іноземців.
З відгуків гостей, які приїздять до нашого міста, знаємо, що найкраще відчути дух Різдва можна у Львові – більше ніде так, як у нас, його не святкують. Є багато гостей, які традиційно приїздять на Різдво до нас цілими сім’ями, з друзями. Це ж саме стосується й Нового року.
Маємо ще такий чинник, який може вплинути на вибір Львова, – курс валюти. Якщо говорити про те, у скільки може обійтися святкування за кордоном, то, звичайно, не всі можуть дозволити собі таку розкіш, навіть ті, хто часто обирав власне такий відпочинок. Зокрема й багато львів’ян вирішують залишитись на свята удома.
Є ще одна важлива річ стосовно того, чому іноземці до нас не їдуть узимку. Вони й в минулі роки не їхали масово, бо в них зовсім інші канікули, ніж у нас. Вони святкують католицьке Різдво в грудні, удома, а “наше” Різдво – 7 січня. Переважно на Різдво до Львова приїжджало більше українців, тож ми орієнтуємось на внутрішніх туристів.
І ще одне стосовно цін: Різдво і Новий рік завжди вважалися у туристичному сегменті “високим” сезоном, тому наші готелі та гостели підвищують ціни. Ми попередньо із ними говорили про це, таке подорожчання не дуже суттєве. Ширяться чутки, що вартість готельного номера, знятого на добу, чи ліжко-місця в гостелі зростають удвічі а то й утричі. Такого немає!
Ціна може підвищитися на 100-200 гривень, не більше. Принаймні таку інформацію нам озвучували працівники готелів. Проте зараз годі знайти вільні номери чи місця у гостелах, бо їх бронюють заздалегідь.