Газовики натомість в один голос заявляють: до завершення переговорів з Росією економія газу - першочергове завдання. Теплопостачальні підприємства повинні негайно зменшити обсяги споживання газу - від цього залежить, як довго протримається газорозподільна система України взагалі.
Нагадаємо, 2009 рік розпочався міжнародним скандалом - 1 січня ВАТ "Газпром" припинив поставку газу в Україну через неузгодженість нового контракту на 2009 рік, а вже 7 січня повністю припинив транзит через Україну європейським споживачам. Київ запевняє: щойно Росія відновить газопостачання, його відразу помпуватимуть у Європу. На закиди офіційної Москви про крадіжки транзитного газу Україна погодилась допустити міжнародних спостерігачів для моніторингу процесу транспортування. Офіційна делегація ЄС в Україну прибула 9 січня. Водночас щодо забезпечення "блакитним паливом" безпосередньо українців, то наразі переговорний процес триває, і передбачити, яким буде його результат, як і ціна газу, не береться ніхто.
А наразі Україна живе в режимі "реверс". НАК "Нафтогаз України" розіслав вказівки облгазам про максимальну економію "блакитного палива". А глава НАК "Нафтогаз України" Олег Дубина звернувся до підприємств металургійної і хімічної промисловості з проханням обмежити або взагалі припинити на кілька днів споживання газу, щоб першочергово забезпечити газом населення і соціальні об'єкти. Зокрема, вже зупинено аміачний завод концерну "Стирол" (Горлівка, Донецька область) та Одеський припортовий завод. Решта підприємств працює на мінімальних потужностях. Промислові підприємства Львівщини не є винятками. За словами Любомира Голубовського, першого заступника голови правління ВАТ "Львівгаз", керівництво промислових підприємств області з розумінням поставилося до проблеми і максимально знизило споживання "блакитного палива".
- Вже зараз багато підприємств перейшли на альтернативні види палива і зменшили обсяги споживання газу. Як наслідок, ми щодоби економимо понад 500 тисяч кубометрів газу, - зазначив "Пошті" Л. Голубовський.
Але передбачити, чи довго втримається технічно допустимий тиск газу у розподільній системі області, ніхто не може. Це залежить від запасів газу в сховищах, тривалості переговорів з Росією, а також максимального "затягування енергетичних пасків" і проплати за спожитий газ. Зокрема, за даними ДК "Газ України", станом на 8 січня Львівщина заборгувала 55,5 млн грн, з них борг Львова становить 54,3 млн грн. Попри порівняно малий борг області, голова Львівської ОДА Микола Кміть пригрозив звільнити голів тих РДА, які матимуть рівень розрахунків за газ нижче 80%.
Натомість з боку очільників Львова такої принциповості не видно. За словами Любомира Голубовського, міська влада не розуміє проблеми і більше дбає про власний імідж, аніж про реальну загрозу.
- Зараз необхідно максимально знизити температуру теплоносія у системі опалення міста, а також припинити гаряче водопостачання. Такий непопулярний крок допоміг би значно зекономити обсяги використання газу, - запевнив Голубовський.
Незважаючи на очевидну загрозу техногенної катастрофи, міський голова Львова наразі утримується від коментарів. Невдячне право інформувати мешканців про стан справ передали в.о. директора департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Юрію Голецю. Він же запевнив: поки що зниження подачі газу на гаряче водопостачання у Львові не проводиться. Рішення про припинення гарячого водопостачання прийматиме міський голова лише у випадку, якщо Львову зменшать відпускні ліміти газу, і погоджуватиме його з головою Львівської облдержадміністрації. А щоб попередити відімкнення, львів'янам слід негайно сплатити борги за спожите тепло та гарячу воду.
- Я прошу мешканців сьогодні-завтра сплатити кошти за спожите тепло та гарячу воду. В іншому випадку - спершу буде відімкнене гаряче водопостачання, а якщо піде далі, то й теплопостачання, - запевнив Юрій Голець. При цьому додав, що це питання вирішиться за результатами розрахунків городян за спожите тепло і гарячу воду протягом понеділка - середи. Підтвердив цю інформацію і перший заступник міського голови Олег Синютка, при цьому додав, що сказати, чи буде гаряча вода у Львові наступного тижня, ніхто не може, а проплати львів'ян життєво необхідні для забезпечення хоча б теплопостачання міста. Газовики і посадовці сходяться в одному: навіть за умови всіх проплат гарантувати, що газу буде достатньо і за доступною ціною, ніхто не береться. Однак за інформацією, яка надходить у редакцію "Пошти", на кількох підприємствах вже зауважили суттєве падіння тиску газу. Відчувають значне похолодання у своїх помешканнях і львів'яни.