У Львові побільшає домівок для авто. Принаймні так обіцяють в Ратуші
З наступного року міська влада вкотре обіцяє взятись за будівництво підземних паркінгів. В лютому чиновники планують провести перший конкурс на забудову. Щоправда, його результативність залежатиме від інвесторів, адже паркінги планують будувати за їх рахунок. Однак екологи та археологи досі мають свої зауваги щодо можливості будівництва поверхових автостоянок на запропонованих міською владою ділянках.
Першими на конкурс виставлять ділянки, містобудівельне обґрунтування яких погодила Державна служба з питань національної культурної спадщини: ділянку на вул. Вітовського (навпроти Парку культури і відпочинку ім. Богдана Хмельницького), на перехресті вул. Стефаника-Коперніка, на вул. Батуринській і на пл. Петрушевича. Перед цим, щоправда, необхідно провести громадські слухання, але до кінця лютого цю процедуру планують завершити. Значною перевагою цих ділянок, за словами посадовця, є те, що вони не знаходяться в зоні ЮНЕСКО, а отже, для їх будівництва не потрібно надто багато дозволів.
Водночас експерти, архітектори та геологи не надто оптимістично сприймають перспективи "паркінгового" Львова. Як зазначає Петро Волошин, кандидат геолого-мінералогічних наук, доцент кафедри конструктивної географії і картографії ЛНУ ім. І. Франка, аналіз гідрогеологічних умов майданчика на вул. Стефаника-Коперніка показав, що при будівництві підземного паркінгу на цій ділянці можуть виникнути ускладнення з підземними водами і, як наслідок, зсуви ґрунту.
- Це не тільки може спричинити осідання і деформацію будівлі Національної галереї, спорудженої на слабких ґрунтах. При влаштуванні глибокого котловану існує ризик розвитку зсувних процесів і руйнування рослинного покриву на схилі гори Цитадель. Аналогічна ситуація з руйнуванням палацу Потоцьких мала місце при проходженні стовбура шахти підземного трамвая, який розташований у подібних геологічних та гідрогеологічних умовах, - резюмував Петро Волошин.
Варто нагадати, що питання будівництва паркінгів у міській раді обговорюють вже майже два роки і розмови про те, де і які вони будуть, ведуть з завидною періодичністю. Щоправда, далі визначення перспективних ділянок і розробки конкурсних умов питання не просунулось. І не останню роль у цьому відіграли побоювання істориків та археологів за цілісність історичного ареалу міста.
- Замість навести належний порядок на засвиненій сміттям площі скверу навпроти Картинної галереї, цю насичену пам'ятками ділянку міста планують остаточно загазувати і розрити підземним гаражем. Чи треба ще раз випробувати міцність стін палацу Потоцьких, картинної галереї і бібліотеки ім. В. Стефаника? - сказала у коментарі центру правових та політичних досліджень "СІМ" Лариса Крушельницька, доктор історичних наук, професор та почесний директор Національної бібліотеки ім. В. Стефаника.
А за словами Ольги Сенюти, волонтера центру "СІМ", будівництво підземного паркінгу на розі вул. Стефаника і Коперніка суперечить законодавству про охорону історико-культурних пам'яток та міжнародним зобов'язанням України, тож взагалі суд може визнати його незаконним.
Однак Андрій Павлів, директор департаменту містобудування ЛМР, впевнений , що попри побоювання архітекторів, паркінги у центральній частині міста просто необхідні й будувати їх безпечно. У Ратуші лише очікували затвердження нових державних будівельних норм, які вирішать низку неузгодженостей у цій сфері. Посадовець навів приклад Ватикану, Риму і Відня, де підземні паркінги є поширеним явищем і ніяк не впливають на культурну спадщину міст.
Окрім цього, згідно з новими ДНБ, які набудуть чинності з 1 лютого 2009 року, багаторівневі наземні стоянки можна буде будувати над стоянками, де розміщені приватні гаражі. При цьому гаражі не зноситимуть. Над ними просто надбудують багаторівневу наземну стоянку. Покращити ситуацію з машинами у Львові має і те, що з наступного року також заборонять будувати багатоповерхівки без забезпеченого паркувального місця на квартиру плюс додаткове гостьове паркомісце на кожні п'ять квартир. Загалом, за підрахунками чиновника, лише для Галицького району необхідно влаштувати близько 8,5 тис. паркомісць. А враховуючи банки, офіси і бюджетні установи, потрібно загалом сформувати, щонайменше, 10-12 тис. паркомісць у центрі Львова. Однак, де це зробити і коли такі плани можна буде реалізувати, у Ратуші не уточнюють.