Цьогорічних зимових холодів українці почали боятися ще влітку, адже зими в нас люті, морозні та сніжні, а без російського газу їх пережити, мабуть, буде дуже важко…
Тож бабусі ночами моляться, аби зима була теплою, влада шукає альтернативних постачальників блакитного палива, а теплопостачальні підприємства – можливості зекономити.
Поки кожен як може готується зимувати, синоптики повідомляють, що сьогодні та завтра дощитиме, а потім і морозів варто чекати. Зокрема, у Львівському регіональному гідрометеоцентрі інформують, що, ймовірно, до кінця тижня температура падатиме, а в другій його половині можна очікувати перших морозів і навіть снігу.
Погода ж – річ мінлива, тому наприкінці жовтня треба бути готовим до всього.
Мороз не страшний, коли є… газ
Але тривогу львів’ян і, зрештою, усіх українців розвіює прем’єр-міністр: у неділю на своїй сторінці у Facebook Арсеній Яценюк написав, що в нас достатньо ресурсів, аби нормально перезимувати.
“Щойно середньодобова температура три дні триматиметься нижче восьми градусів за Цельсієм, згідно з нормами, батареї почнуть обігрівати оселі. Путін хоче нас заморозити. Не вдасться! Хоча Росія нам фактично відрізала постачання газу з 16 червня, ми вперше за 23 роки розпочали постачання його з Європи. 60 відсотків палива, яке ми купували раніше в Росії, закупили в наших європейських партнерів. У нас у сховищах є 16,7 мільярда кубічних метрів газу!” – пише Арсеній Яценюк.
Готові, та не всі
Як розповідає “Львівській Пошті” прес-секретар ЛМКП “Львівтеплоенерго” Анна Пищула, підприємство вже забезпечило технічну готовність до початку опалювального сезону своїх будинків на 100%. Ще минулого тижня всі котельні були готові до початку роботи в зимовий період, а заплановані ремонти провели ще влітку.
“Замінили 18 кілометрів теплових мереж, проводили масштабні ремонтні роботи на ТЕЦ-1, “Північна” і “Південна” – найбільших наших об’єктах теплопостачання. Також цього літа ліквідували кілька підвальних котелень. Усі ремонті роботи, які проводили цього року, були спрямовані на зменшення споживання природного газу”, — розповідає Анна Пищула.
З її слів, ще з середини вересня підприємство почало заповнювати свої теплові мережі, водночас це робили і власники житлових будинків. Бо коли труби в помешканнях заповнені, це дозволяє подати теплоенергію.
“Станом на 20 жовтня в нас із 1620 будинків заповнений 1601. Решта – 19 – не готові до подання теплоенергії. Досі не мають актів готовності до зими 14 будинків: на вулицях Гашека, 15-а, 17, 19, 20, 20-а, 22, 22-а, 24, Скорини, 6-а, Максимовича, 7, 7-а, 7-б, 9, 9-а. Через ремонтні роботи всередині будинку не заповнена житлова споруда на вулиці Стрийській, 59. Також немає жодних звернень щодо заповнення теплоенергією від власників будинків на вулицях Кримській, 30 (відомчий гуртожиток), Панаса Мирного, 43 (ЖБК-61), Володимира Великого, 23, 25 (ОВБД-29)”, — додає співрозмовниця.
Щойно середньодобова температура три дні триматиметься нижче восьми градусів за Цельсієм, згідно з нормами, батареї почнуть обігрівати оселі
Анна Пищула зазначає, що опалення можуть увімкнути хоч зараз, але підприємство лише чекає вказівки мера про початок опалювального сезону. “Станом на 20 жовтня, на основі листа-звернення, опалення подали до оранжерейно-тепличного комплексу на вулиці Черемшини, 44”, – зазначає співрозмовниця.
Як розповідає “Львівській Пошті” інженер ЛМКП “Залізничтеплоенерго” Віталій Камінський, їхнє підприємство також стовідсотково готове до початку опалювального сезону.
“Ми обслуговуємо 524 житлові будинки, 36 освітніх і 7 медичних закладів. Усі їхні теплові мережі вже заповнили водою, акти готовності до зими підписали. Ми виконали всі необхідні роботи, тому як тільки з’явиться вказівка мера подати опалення – готові це зробити. Звісно, для цього також потрібен певний час, але, думаю, від моменту увімкнення і впродовж доби опалюватимемо всі будинки”, – додає Віталій Камінський.
То коли ж увімкнуть?
Директор міського департаменту житлового господарства та інфраструктури Юрій Голець розповідає “Львівській Пошті”, що, відповідно до розпорядження міського голови, у Львові опалювальний сезон для всіх категорій споживачів розпочнеться в середу, 22 жовтня. Зараз готують відповідний проект розпорядження, проте якщо до середи потепліє, то опалення не вмикатимуть.
“Щороку в нас одна і та ж проблема – будинки військових, які перебувають на балансі Міноборони. Проте вже з четверга намагатимемось забезпечити подання теплоенергії. Крім цього, маємо традиційні проблеми з будинками прикордонників у Франківському районі, а також із гуртожитком від Академії мистецтв. Їхні власники постійно “прокидаються” в останній момент і починають “активно” готуватися”, — зазначає Юрій Голець.
З його слів, учора проводили відповідні наради в облдержадміністрації та міськраді, на які викликали всіх винуватців і пояснили, що в них є час до п’ятниці, аби подати теплоенергію.
“У порівнянні з минулим опалювальним сезоном, відмінностей немає ніяких. Температурна норма для всіх кімнат – плюс 18, а для кутових – плюс 20. Якщо цю норму зменшать, тоді дотримуватимемось її. Проте просимо львів’ян пильнувати, чи зачинені двері та вікна у квартирах і під’їздах, аби тепло не видувалось. Це може зробити кожен, і користь буде. Запевняємо, що нині не стоїть питання вимикання опалення в будинках-боржниках. Сподіваємося, їхні власники почнуть розраховуватись, бо якщо ні — вимикання стане можливим”, — каже Юрій Голець.
Як зазначає співрозмовник, Львів підключений до загальнонаціональної газової системи, тож якщо вірити обіцянкам прем’єра — “не замерзнемо”.
Якщо говорити про внутрібудинкові роботи, то у 2014-ому за рахунок квартирної плати ми витратили на них майже 16 мільйонів гривень, тож нині впевнені: у будинках комунальної власності не виникатимуть серйозні проблеми з поданням опалення. Наші теплоенерго також вклали декілька мільйонів гривень, аби ізолювати тепломережі та підготувати котельні до постачання теплоенергії. Якщо говорити про технічне забезпечення, то наразі місто до початку опалювального сезону готове на 100 відсотків.
У зв’язку з тим, що цього тижня температура різко знизиться, міський голова дав доручення, аби в середу або четвер (залежно від погодних умов) ми розпочали опалювальний сезон, щоб у четвер, п’ятницю та суботу, коли температура знизиться, в оселях львів’ян було тепло.
Якщо наступного тижня температура підвищиться (а деякі синоптики обіцяють, що вона повернеться до позначки плюс 17 градусів), ми припинимо постачання теплоенергії. Важливо, щоб люди даремно не витрачали своїх коштів, а економія була максимальною і для жителів, і для держави.
Стосовно тиску газу, то наразі він достатній, хоча припускаємо, що з початком опалювального сезону певні проблеми можуть виникнути. Перепади тиску особливо небезпечні на тих котельнях, де встановлене автоматичне обладнання, адже там неможливе регулювання в ручному режимі.
Чи виникнуть такі труднощі, залежатиме від того, який тиск буде на вході в місто. Уряд каже, що в нас є велика кількість газу в газосховищах. Сподіваємося, почнемо опалювальний сезон без проблем.